Yapay Zeka ile İnsan Beyni

Elektrikli otomobillerin arzu edilen kullanımından Dünya'ya geri döndürülebilen ve yeniden kullanılabilen roketlerin geliştirilmesine kadar, adı inanılmaz başarılarla ilişkilendirilen teknolojideki en karizmatik figürlerden biridir. Evet, doğru tahmin ettiniz, bu Elon Musk.

Ağustos ayında Musk ve ekibi, beyin çipine implante edilmiş domuzların gösterimi ile Neuralink'in en son güncellemelerini sundu. "Sağlıklı ve Mutlu" olarak tanımlanan bir domuz, iki ay önce bir implant alırken, başka bir domuzda, kafasında aynı anda birden fazla yonga bulunmasının mümkün olduğunu gösteren çift Neuralink implantları var. Üçüncü domuzun implantı yoktur. Musk'a göre, hayvanların her biri birbirinden "ayırt edilemez". Musk ayrıca, daha önce beynine bir çip yerleştirilmiş, ancak o zamandan beri prosedürün ciddi yan etkiler olmaksızın geri döndürülebilir olduğunu göstermek için çıkarılmış bir domuz gösterdi.

Bu çipler Referans olarak adlandırılır ve 0,9 inç genişliğinde ve 0,3 inç yüksekliğindedir. Beyne kablolarla bağlanırlar ve tek bir şarjla 12 saatlik pil ömrü sağlarlar, ardından kullanıcının kablosuz olarak şarj etmesi gerekir. Etkinlik, Neuralink'in bilimsel hedeflere ulaşma konusunda ne kadar ileri gittiğini göstermekti. Elon Musk'ın nöronal girişimi Neuralink, onu dağıtan robot ve cihazın kurulu olduğu birkaç domuzun yanı sıra "beyinden makineye" bir arayüz oluşturmayı amaçlayan "çarpıcı biçimde basitleştirilmiş" bir implant tasarımını ortaya çıkardı.

Neuralink, çiplerin bir gün tıbbi uygulamalara sahip olacağını ve çiplerinin çözebileceği bazı hastalıkları listeleyeceğini iddia ediyor. Link gibi genelleştirilmiş bir beyin cihazının yardımcı olabileceği durumlar olarak hafıza kaybı, depresyon, nöbetler ve beyin hasarı önerilmiştir. Ancak beyindeki bir cihaz, nörolojik rahatsızlıkları olan kişilerin telefon veya bilgisayar gibi teknolojileri düşünceleriyle kontrol etmesine de izin verebilir.

Woke Studios'un Neuralink N1 beyin implantı tasarımı, geçtiğimiz günlerde bu yılki Dezeen Ödülleri için giyilebilir tasarım projeleri kategorisine dahil edildi. Bu kategorideki diğer uzun vadeli projeler arasında su geçirmez bir yosun yağmurluğu, kullanıcının yüzünü halka açık yüz tanıma teknolojisi ile tespit edilemez hale getiren bir maske ve işitme güçlüğü için ses emici sunan su dolu kulaklıklar yer alıyor.

Bay Musek'in birçok işi şu an da mümkün olanın sınırlarını zorluyor. Space X, Boring Company Los Angeles'ın altında tüneller inşa etmeye çalışırken Mars'a yönelik görevleri araştırıyor ve Hyperloop projesi seyahati yeniden keşfetmeyi hedefliyor.

Musk'a göre, Neuralink'in insanlar ve bilgisayarlar arasında simbiyotik bir ilişki kurmasına yardımcı olması asıl amaç. Musk, Neuralink benzeri cihazların insanlığın süper hızlı makinelere ayak uydurmasına yardımcı olabileceğini savunuyor. Ancak hırsı daha fazla insanı endişelendiriyor gibi görünüyor. Sussex Üniversitesi Mühendislik ve Enformatik Fakültesi'nde bilgisayar bilimi profesörü olan Profesör Thomas Nowotny, "Canlı ve çiftlik hayvanlarında sinirsel kayıt, Nörobilimde standart bir prosedürdür ve onlarca yıllıktır" dedi. Bazıları beyin hücresi kaydı ve okumasındaki farklılığa işaret ediyor tahmini yürütüyorlar.

Peki siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz?

Yorumlar (0)
Yorum Paylaş