Mobil uygulama geliştirme hakkında 13 ilginç gerçek

Mobil uygulama geliştirme hakkında 13 ilginç gerçek

 

mobil, mobil uygulama, uygulama, teknoloji, mobil uygulama geliştirme, Android, Apple, Facebook, yazılım, Yüce Yazılım

 

Mobil uygulamalar, akıllı telefonun ortaya çıkışından bu yana iletişim, eğlence, alışveriş ve daha fazlası gibi yaşam alanlarını hızla ele geçirdi. İşletmeler için mobil uygulama geliştirme, tüketici ihtiyaçlarına ayak uydurmak için bir zorunluluk haline geliyor. Mobil uygulama geliştirme hakkında bazı ilginç bilgilere bir göz atalım.

 

1. Ekranda geçirdiğiniz sürenin neredeyse %100'ünü uygulamalarda geçiriyorsunuz.

Kullanıcılar zamanlarının neredeyse %90'ını internette gezinmek yerine uygulamalarda geçirir. İşletmenize avantaj sağlamak istiyorsanız, bir uygulama oluşturmayı düşünün.

 

2. Ortalama bir kullanıcının telefonunda 80'den fazla uygulama vardır.

Ama ortalama olarak günde sadece 9 ve ayda 30 kullanıyorlar.

 

3. Mobil oyun, kullanıcı sayısında büyük bir artış gördü.

Mobil oyunlar, akıllı telefon kullanıcılarının %40'ından fazlasını oluşturuyor ve bunların yaklaşık %80'i Android kullanıcısı. Bir sonraki harika mobil oyunu yaratmak istiyorsanız, Android kullanıcıları başlamak için harika bir yerdir.

 

4. Android, App Store'dan neredeyse 1,5 kat daha fazla uygulamaya sahiptir.

2022'nin başlarında, Android kullanıcıları 2,5 milyondan fazla uygulama arasından seçim yapabilirken, Apple/iOS kullanıcıları yalnızca 1,85 milyon uygulama arasından seçim yapabilir.

 

5. App Store'da bulunan uygulamaların yarısı hiç indirilmemiştir.

iOS kullanıcılarına sunulan yaklaşık 1 milyon uygulamanın hiç indirilmediği tahmin ediliyor. Ancak 2 milyondan fazla bir denizde nedenini görmek kolay.

 

6. Her gün binlerce uygulama yayınlanıyor.

İki büyük uygulama mağazası arasında ayda 100.000'den fazla uygulama yayınlanıyor, Google Play Store ayda yaklaşık 70.000 ve iOS için Apple App Store ayda 30.000'den biraz fazla ekliyor. Bu, günde 3.000'den fazla başvuru demektir!

 

7. Android, dünyanın en popüler mobil işletim sistemidir.

Android, %73 pazar payı ile mobil işletim sistemi pazarına hakimdir. Apple iOS ile birlikte her ikisi de küresel pazar payının %99'unu kontrol ediyor.

 

8. Reklam harcamaları kontrolden çıktı.

2019'da, uygulama indirmelerini teşvik etmek için 60 milyar doların biraz altında harcandı. 2023 yılına kadar bu rakamın 935 milyar doları aşması bekleniyor. Facebook, reklamverenler için baskın pazar iken, TikTok bu açığı hızla kapatıyor. Reklamverenlerin yalnızca 2022'de TikTok reklamlarına 11 milyar dolardan fazla harcaması bekleniyor.

 

9. Mobil alışveriş uygulamaları gelecek.

Alışveriş yapanların %50'den fazlası mobil veya masaüstü web siteleri yerine mobil uygulamalarda alışveriş yapmayı tercih ediyor. Bir e-ticaret veya DTC markanız varsa, bu yıl bir uygulama eklemeyi düşünün.

 

10. Çoğu insan yalnızca bir avuç uygulama kullanır.

Aralarından seçim yapabileceğiniz 5 milyondan fazla uygulama olmasına rağmen, çoğu insan günde yalnızca ortalama 10 tanesini kullanıyor.

 

11. Facebook üzerinden hareket edin, TikTok uygulama yarışını kazanıyor.

Son birkaç yılda Facebook, hem günlük indirmeler (Facebook Messenger) hem de günlük aktif kullanıcılar (WhatsApp) tarafından en popüler uygulamalara sahipken, diğer 5 en popüler uygulamadan 3'üne sahip oldu. Ancak şimdi, TikTok, yalnızca 2022'nin ilk çeyreğinde 176 milyondan fazla indirme ve aylık 1 milyardan fazla aktif kullanıcı ile dünyanın en çok indirilen uygulamasıdır.

 

12. Geçen yıl 200 milyardan fazla uygulama indirildi.

Geçen yıl yaklaşık 218 milyar indirme ile bu, kişi başına neredeyse 28!

 

13. Uygulamaların ömrü kısadır.

Kullanıcıların neredeyse %80'i, 72 saatlik kurulumdan sonra bir uygulamayı bir daha asla kullanmaz.

 

Türkiye'deki ve dünyadaki işletmeler için iyi bir uygulama tasarımı, birden fazla platformla başa çıkmak, işletmeyi rekabetten farklı kılmak ve harika bir kullanıcı deneyimi sağlamak için her zamankinden daha önemli. Yüce Yazılım olarak teknolojinin getirdiği yenilikleri her geçen gün takip ediyor ve tüm dünya ile aynı anda sizlere sunuyoruz. Mevcut sistemlerinizi mobile taşıyabilir veya mobil uygulama olarak işinizi kolaylaştıracak projelerinizi bizimle birlikte hayata geçirebilirsiniz.

Yorumlar (0)
Yorum Paylaş