Lightyear - Güneş Enerjili Elektrikli Araç

Lightyear - Güneş Enerjili Elektrikli Araç

 

Lightyear, güneş, güneş enerjisiyle çalışan elektrikli araç, elektrikli araç, araç, Lightyear 0 sedan, teknoloji, otomotiv, yazılım, Yüce Yazılım

 

Elektrikli otomobil geliştirme konusunda uzman olan Lightyear start-up'ı, ilk güneş enerjili aracı olan şık Lightyear 0 sedan ile görücüye çıktı.

 

Otomobil, 60 kWh kapasiteli elektrikli otomobiller için geleneksel bir akü ve tavanda, kaputta ve bagajda güneş panelleri ile donatılmış geleneksel olmayan bir hibrittir. Lightyear 0'daki güneş panelleri, araç güneşe maruz kaldığında otomatik olarak şarj olur. Park edilmiş veya çalışır durumda olması önemli değil.

 

Lightyear 0, solar destek kadar solar kendi kendine yeterli değildir. Arabanın daha uzun mesafeler kat etmesi için akü rezervine ulaşması gerekir. Otomobilin güneş panelleri, güneşli havalarda günlük yaklaşık 70 kilometre menzil sağlayabiliyorken, elektrikli otomobilin menzili ise 540 kilometre civarında. Bununla birlikte, Lightyear 0, istisnai olarak kısa yolculukları olan veya arabasına nadiren ihtiyaç duyan sürücülerin esasen ücretsiz olarak sürmesine izin verebilir. Lightyear, güneşin Lightyear 0'a yıllık yaklaşık 6.000 ila 11.000 kilometre menzil sağlayabileceğini iddia ediyor.

 

Lightyear 0 sahipleri, uygun maliyetli bir araç satın almak için önemli ölçüde daha uzun süre kullanmak zorunda kalacak. Lightyear O'nun fiyatı 250.000 Euro ve şirket sadece 946 adet üretmeyi planlıyor. Ancak daha uygun fiyata bir araç yolda. Lightyear geçtiğimiz günlerde, 2025 yılına kadar üretime başlaması planlanan, yaklaşık 50.000 avro civarında bir güneş enerjisiyle çalışan araba prototipini tanıttı.

 

Gelecekte güneş enerjisiyle çalışan bir araba seçer miydiniz? Bize görüşlerinizi iletebilir veya yorum yazabilirsiniz.

Yorumlar (0)
Yorum Paylaş