Covid-19 ile Mücadele Kapsamında İnsanlara Çip Takılması Tartışmaları

Çip (Chip) silikon gibi yarı iletken ve milimetrik ölçülerdeki bir yüzey üzerine çok karmaşık elektronik devrelerin yerleştirilmesi olarak tanımlanmaktadır. Pratik olarak ifade edersek, tanımdan da anlaşılacağı gibi çok küçük bir alanda çok fazla bilgi saklanmasını sağlayan teknolojik bir üründür diyebiliriz.

Bu teknoloji en fazla hangi alanda kullanılıyor diye sorulursa, aklımıza gelen bütün elektronik cihazlarda kullanılıyor diye cevap verebiliriz. En basit örneği  günlük hayatta kullandığımız cep telefonlarında, bilgisayarlarda, televizyonlarda ve medikal cihazlarda çip teknolojisi kullanılmaktadır. Milimetrik ölçüdeki bir çipin onlarca bilgisayarın sakladığı bilgiyi depolamasına karşın çok az enerji harcaması bu teknolojiyi vazgeçilmez hale getirmektedir. Belirttiğimiz bu avantajlar sayesinde çip teknolojisi uçaklarda, savunma sanayinde ve sağlık alanında adını sıkça duyduğumuz bir terim haline gelmektedir.

Dijital hayatımızın tam ortasına gelip yerleşen çip teknolojisi tartışmaları son zamanlarda Corona virüsün Dünya gündemine oturmasıyla tekrar alevlendi. Medyada yer alan haberlerde sık sık insanlara çip takılarak uzaktan kontrol edilmesi mümkün olabilir mi tartışmaları yapılmaya başlandı. Hayvanların nerede olduğunu bilmek ve kaybolduklarında kolay bulunabilmeleri için onlara çip takıldığını biliyoruz. Peki insanlara çip takılabilir mi? Evet takılabilir hatta bir kaç ülkede insanların deri altına çip yerleştirildiği biliniyor. Deri altına çip yerleştirilen insanlara Cyborg deniliyor ve dünya genelinde On Binden fazla Cyborg olduğu tahmin ediliyor.

Çip teknolojisi üreten firmaların çok fazla bulunduğu İsveç, Cyborg sayısında başı çeken ülkeler arasında bulunuyor. Peki insanlar güvenlikleri açısından riskli olan bu durumu neden tercih ediyor sorusu hemen aklımıza geliyor. Sebebi pratiklik, günlük hayattaki rutin işleri kolaylaştırıyor olması. Örneğin temassız ödeme, biletsiz geçiş ,kişi hakkındaki tıbbi bilgileri depoluyor olması .İşte tam da bu noktada tartışmalar alevleniyor. İnsanlara çip takılmasını savunanlar kadar buna şiddetle karşı çıkanlar da var .Bir insanın bütün kişisel verilerinin pirinç tanesi büyüklüğündeki bir çipe saklanması ve vücuda yerleştirilmesi bazı kesimler tarafından sakıncalı bulunuyor ve bu durum özellikle ahlaki yönden tartışmalara yol açıyor. Bilindiği gibi iyi bir amaca hizmet etmesi için üretilen bir çok teknolojik gelişme bir süre sonra amacından saptırılabiliyor ve bazı insanlar tarafından kötü amaçla kullanılabiliyor. Bu da bilim insanlarını en çok düşündüren nokta oluyor.

İnsanlara çip takılmasının bir çok fayda sağlayacağını savunan bilim insanları ise özellikle şu anda Dünya'nın içinde bulunduğu salgın hastalık (Pandemi) gibi durumlarda insanların tıbbi yönden çok kolay bir şekilde takip edilebileceğini ve bunun bir gereksinim haline geldiğini ifade ediyorlar, gelen tepkilere de cep telefonu örneğini kullanarak karşılık veriyorlar. Cep telefonlarının aslında insanların yıllardır üstlerinde taşıdıkları büyük bir çip olduğunu belirtiyorlar. Çip ile cep telefonu arasında sadece boyut farkı olduğunu düşünenler, telefonlarda da bütün kişisel verilerimizin, kredi kartı ve banka bilgilerimizin ,fotoğraflarımızın ve daha bir çok kişisel bilgimizin depolandığını hatta parmak izimizin bile olduğuna vurgu yapıyorlar. Aynı şekilde cep telefonlarındaki sinyaller sayesinde insanların takip edilebildiği, ortam dinlemesi yapılabildiği, dolayısıyla insanlara uygulanan çip teknolojisinin olumsuz yönlerinin fazla abartılmaması gerektiğini savunuyorlar.

Bu tartışmalar sürer gider...ama kesin olarak şunu söyleyebiliriz çip teknolojisi önü açık, gelişmeye müsait, avantaj ve dezavantajlarıyla bundan sonraki hayatımızda daha sık karşılaşacağımız teknolojik bir yeniliktir.

Yorumlar (0)
Yorum Paylaş