Yeniden Markalaşma Nedir?

Yeniden markalaşma terimi altında, birçok kişi bir markanın logosunda, adında veya görsel stilinde bir değişiklik hayal eder. Bir şirketin yeniden markalaşması ne zaman uygundur ve mümkün olan en iyi şekilde nasıl yapılır? Bu yazıda detayları ve pratik örnekleri tartışacağız.

Yeniden markalaşma, genellikle bir marka değişikliği olarak algılanır. Değişiklik görsel olabilir, ancak tüm şirket adını da tamamen değiştirebilir. Birçok şirket görsel değişiklikler yapar. Örneğin, Google güncellemeleri logoyu biraz iyileştirir veya değiştirir. Bunun aksine, RWE Innogy adıyla yeni bir isim bulacaktır. Logolar genellikle modernize edilir, isimler kısaltılır, ancak müşteri için hiçbir temel değişiklik olmaz.

Yeniden markalaşma belirli bir amaç için yapılır. Çoğu zaman, portföyü genişleterek farklı bir müşteri çemberini hedefler, ancak aynı zamanda şirketin daha az kapsamlı bir uzmanlığı da olabilir. Bazen şirketler bir şeylerin farklı olacağını göstermek ister. RWE'den memnun kalmadıysanız, Innogy'de enerji sağlayıcıları olarak farklıyız.

Yeniden markalaşmaya yönelik ikili bir yaklaşım var. Bir şeyi değiştirir veya iyileştiririz, sonrada insanlara bu değişikliği duyururuz. Veya tersine, firma marka değişikliği hakkında  herhangi bir bilgi vermez. Sonra yıllarca yeni ismiyle kendini gösteriyormuş gibi yapar. Apple veya Apple Computer Inc.'in yeniden markalaşmasından bahsetmeye değer. Görseller değişse de, elma elma olarak kaldı.

En zoru isim değiştiğinde yeniden markalaşmaktır. Müşterileriniz eski adından bahsediyor olabilir ve maalesef yeniden bilinir olmak birkaç yıl sürebilir. Tam bir isim değişikliği, konuşulan bir insan topluluğunda felaket anlamına gelebilir. Muhtemelen insanların hakkınızda konuşmalarını kaybedeceksiniz ve yeni ismi iletmek için çok çaba sarf etmeniz gerekecek.

Yeni logoyu benimsemekten korkmayın. Logoyu değiştirirken, promosyon ürünlerine harcama yapmayı bekleyin. Ayrıca web sitelerindeki, reklamlardaki ve hatta reklam panolarındaki logoları değiştirmeniz gerekecektir. Ne kadar çok reklam alanı kaplarsanız, maliyet o kadar büyük olur. En pahalı reklam kampanyalarının bitmesi için iyi bir zaman bulun ve bunların değiştirilmesi sorunsuz olacak ve çok fazla ekstra maliyet gerektirmeyecektir.

Yorumlar (0)
Yorum Paylaş