Yeni Honda Jazz 1.5 e HEV Crosstar Executive Hybrid 2021 / Ayrıntılı İnceleme

5 Haziran 2021'de Türkiye'de satışa çıkan 4.nesil 2021 model Yeni Honda Jazz Crosstar uzunluğu, yerden yüksekliği ve tavan rayları gibi SUV esintileriyle küçük sınıf bir crossover aracı andırıyor. Standart ve Crosstar olmak üzere iki gövde seçeneğine sahip olan Yeni Jazz Türkiye'ye sadece hybrid versiyonu ile geliyor ve her iki gövde seçeneği de Executive donanımla satılıyor. Crosstar versiyonu yerden yükseltilerek hafif arazi şartlarında kullanılmaya uygun bir araç haline getirilmiş. Zengin donanımı, ferahlığı, kullanışlılığı ve az yakıt tüketimi ile son zamanların en çok konuşulan modellerden biri olan Jazz, 4 silindirli 1498 cc motora sahip ve 40 litrelik depo ile 900-1000 km menzil gösterebiliyor.

Türkiye'ye sadece Executive donanımla gelen Honda Jazz hem güvenlik hem de bilgi/eğlence bakımından oldukça zengin bir donanıma sahip. Araçta dijital klima, sesli komutla da kumanda edilebilen 9 inçlik multimedya ekranı, Android Auto, kablosuz Apple CarPlay, karartılmış arka camlar, led ön farlar, 16 inç alüminyum alaşımlı jantlar, premium ses sistemi (Crosstar executive), ısıtmalı ön koltuklar, ısıtmalı direksiyon (Standart executive), anahtarsız giriş çalıştırma, elektrikli fren, adaptif hız sabitleme, şerit takip asistanı, otomatik fren yapabilen çarpışma önleyici, 10 hava yastığı, geri görüş kamerası, kör nokta uyarı sistemi ve daha birçok donanım bulunuyor.

Ön bölümü incelendiğimizde kablosuz şarj ünitesi, iki adet usb girişi ve 12 voltluk çakmaklık olduğunu görüyoruz. Hem altta hem üstte olmak üzere iki adet torpido gözü ve ön konsolun her iki tarafında bardaklıklar mevcut. Vites kolunun arkasında da bir bardaklık ve bir boşluk bulunuyor. Kol dayama var. 7 inçlik gösterge ekranı ise bu araca göre biraz küçük kalmış diyebiliriz. Ön koltukların arkasına cep telefonu koymak için cepler yapılmış ve araçta iki kollu direksiyon tercih edilmiş.

Yeni Honda Jazz'ın kullanışlılık ve verimlilik açısından üzerinde oldukça düşünülmüş bir araç olduğu hemen hissediliyor. Kendi sınıfındaki araçlarla kıyaslandığında oldukça ferah ve geniş bir iç hacme sahip olan yeni Jazz'ın arka koltuklarında birçok orta sınıf araçta bile olmayan bir diz mesafesi olduğunu görüyoruz. Otomobil, Japon mühendisleri tarafından oldukça kullanışlı olarak tasarlanmış. Arka koltuklar iki farklı şekilde katlanarak araç fonksiyonel hale getirilebiliyor. Honda'nın sihirli koltuk adını verdiği arka koltuklar yatırıldığında bagajla bütünleşen tamamen düz, 1205 litrelik bir alan elde edilebiliyor. Arka bölümde şaft tüneli gibi herhangi bir yükseklik olmaması da konforu arttırıyor. Arka bölümde 2 adet usb girişi de bulunuyor.

Crosstar'da 185/60 R16, standart Jazz'da 185/55 R16 lastikler mevcut. Araçta disk fren, arkada torsiyon kullanılmış. Darbelerin araç tarafından iyi emildiğini ancak tümseklerden geçildiği sırada süspansiyon gürültüsü duyulduğunu söyleyebiliriz. Yeni Jazz'ın öne çıkan en önemli özelliklerinden biri de A sütunlarının 116 mm'den 55 mm'ye düşürülerek araçta panaromik manzara oluşturulmuş olması. Hatta panaromik manzarayı güçlendirmek için silecekler gizlenmiş ve gösterge ekranında siperlik kullanılmamış. Bu durum iç mekânda ferahlığı arttırarak görüş açısını genişletmiş. Honda yetkilileri bu özelliğin aynı zamanda kör noktaları azaltıp güvenliği arttırdığını da söylüyor. Yeri gelmişken Honda Jazz'ın Euro NCAP'in testlerine katılarak 5 yıldız aldığını da belirtelim.

Honda'nın e:HEV adını verdiği hibrit teknolojisi; ikisi elektrikli ve biri içten yanmalı olmak üzere 3 adet motor, batarya ve e-CVT şanzımandan oluşuyor. Üç motor ve pillerden oluşan bu sistemin asıl önemli özelliği ise Japon mühendisleri tarafından geliştirilen kendine özgü bir çalışma prensibinin olması. Honda Jazz'daki e:HEV sistemi 1 adet elektrik motoru, 1 adet jeneratör, 1,5 litrelik benzinli motor, lityum iyon batarya ve e-CVT otomatik şanzımandan oluşuyor. Otomobilde EV Drive, Hybrid Drive ve Engine Drive olmak üzere 3 adet sürüş modu bulunuyor. Ev Drive modunda bataryalar elektromotoru besliyor. Hybrid Drive modunda benzinli motor jeneratörü besliyor ve elektrik jeneratörü ise elektromotoru besliyor. Engine Drive modunda ise benzinli motor gücünü doğrudan tekerleklere aktarıyor.

Şehir içindeki sürüşlerde EV Drive ve Hybrid Drive modları yeterliyken otoyolda Engine Drive modu devreye giriyor. Ani hızlanmalardaki güç gereksinimlerinde elektrik motoru benzinli motoru desteklemek üzere devreye giriyor. Hybrid Drive modunda benzinli motordan gelen aşırı güç yönlendirilerek akü jeneratör motoru ile şarj edilebiliyor. EV Drive aynı zamanda yavaşlama sırasında oluşan fiziki enerjiyi elektrik enerjisine dönüştürerek bataryayı şarj etme özelliğine sahip. Özellikle kalabalık şehir içi trafiğindeki dur kalklarda elektrik motoru destek verdiği için benzin tüketimi azalıyor. 

Elektrikli motorla ilerlediğinde araç oldukça sessiz. 80-120 km arasındaki hızlarda araç benzinli motorla hareket ediyor. 80 km altındaki hızlarda ise elektrik ve hibrit sistem kullanılıyor ve bu sayede yakıt tüketimi rekor denebilecek düşük seviyelere geriliyor. Honda Jazz e:HEV diğer elektrikli araçlar gibi dışarıdan özel bir tertibat ile şarj edilmeye ihtiyaç duymuyor. Araç hareket ettiği ve yavaşladığı zamanlarda devreye giren özel geri kazanım teknolojileri ile bataryasını kendi kendine doldurabiliyor. Otomobil en yüksek hıza hibrit sürüş modu ile ulaşıyor. Bütün bu özellikleriyle Honda Jazz'ın özellikle şehir içi kullanımı için dört dörtlük bir otomobil olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Sistem 109 beygir gücünde ve 253 Nm tork üretiyor.

Rakamlarla Yeni Honda Jazz e:HEV

Honda Jazz Executive 

Ağırlık: 1300 kg

Uzunluk: 4044 mm 

Genişlik: 1694 mm 

Yükseklik: 1526 mm 

Yerden yükseklik: 144mm 

Bagaj hacmi: 304 litre 

Şehir içi tüketim 100 km'de 2,50 litre

Şehir dışı tüketim 100 km'de 4,30 litre 

0-100 hızlanması 9,5 saniye

Honda Jazz Crosstar Executive 

Ağırlık: 1327 kg

Uzunluk: 4090 mm

Genişlik: 1725 mm 

Yükseklik: 1556 mm

Yerden yükseklik: 107 mm

Bagaj hacmi: 298 litre

Şehir içi tüketim 100 km'de 2,70 litre

Şehir dışı tüketim 100 km'de 4,50 litre

0-100 hızlanması 9,9 saniye

Honda Jazz Executive'nin fiyatı 322.400 TL
Honda Jazz Crosstar Executive'nin fiyatı 332.800 TL

Yorumlar (0)
Yorum Paylaş