Yazılım Testine İlişkin Bazı Yanılgılar ve Gerçekler

İnsanların yazılım testi hakkında sahip oldukları, abartılmış bazı yaygın yanılgılara değinmek istiyoruz. Bazen, çeşitli nedenlerle, her zaman doğru olmayan birçok beklentimiz vardır.

Yanılgı # 1: Manuel Test Herkes Tarafından Yapılabilir.

Test için birçok beceri seti gereklidir. Yetkin bir test mühendisi, eğitim almamış veya iyi bir test teknisyeni olmak için gerekli merak ve düşünceye sahip olmayan bir kişiden daha fazla işleve odaklanır.

Yanılgı # 2: Test, %100 Kusursuz Ürünler Sağlar.

Testler, mümkün olduğu kadar çok sorunu tespit etmeye çalışır, ancak tüm olası eksiklikler tespit edilemez.

Yanılgı # 3: Otomatik Test, Manuel Testten Daha Güçlüdür.

Otomasyon, insan testinden daha hızlı çalışır doğru, ancak bazen otomasyon testleri, nitelikleri basit değilse bu öğeleri algılar.

Yanılgı # 4: Test Etmek Kolaydır.

Yazılım testi, test yöntemlerini anlama, yaratıcılık, problem çözme, planlama, ayrıntılara dikkat, sabır ve iletişim gibi özellikler gerektiren zorlu bir iştir. Sistemi bozan senaryolar asla kolay kolay geliştirilemez.

Yanılgı # 5: Kaliteden Yalnızca Yazılım Test Uzmanları Sorumludur.

Ekip sadece testçilerden oluşmamalı, her üye her yönü dikkatlice analiz etmelidir. En iyi futbol takımları gibi, en iyi yazılım geliştirme ekipleri de tek bir amaç için birlikte çalışır. Bitmiş ürünün kalitesi tartışmalıysa, QA ekibi herkesi suçlamalıdır.

Yanılgı # 6: Hatasız Yazılım.

Programın hatasız olması için oluşturulan çözümün tüm kombinasyonlarını incelememiz gerekiyor. Bu seçenekler gerçek anlamda milyarlarca işe yarayacak ve her kombinasyonu test etmek ve tüm kombinasyonlar için iyi çalışmasını sağlamak çok zor. Bir üretim çözümünün ömrü boyunca çoğu zaman bu senaryoların çoğu da gerçekleşmez.

Yanılgı # 7: Test Yapmak Çok Pahalıdır.

Birçok yönden, erken test, zamanı ve maliyetleri azaltır, ancak test maliyetlerinin azaltılması, bir yazılım programını gereksiz kılabilir.

Yanılgı # 8: Test Yapmak Monotondur ve Yaratıcılık Gerektirmez.

Test cihazları tek bir ürün olarak kullanılır, bu nedenle yaratıcı olmaları ve farklı test senaryoları geliştirmeleri gerekir. Her test uzmanı, ürünün tamamını test etmek için tüm yaratıcılığını kullanmalıdır. Her yeni özellik yeni senaryolar getiriyor, her küçük değişiklik tüm uygulamayı etkiliyor, tüm platformların test edilmesi gerekiyor ve her şey düşünülebilir. Mevcut tek bir test durumu yok, birçoğu mevcut ve testçiler sürekli olarak yenilerini üretiyor.

Yanılgı # 9: Ürün Tamamen Geliştirildikten Sonra Test Yapılmalıdır.

Küçük bir dağıtımdan sonra her ürün kontrol edilmelidir, küçük ayarlamalar her türlü işlevi etkileyebilir. Bu, yazılım testi hakkındaki en komik yanılgılardan biridir. Küçük ayarlamalar diğer özellikleri etkileyebilir. Bu nedenle, dağıtımdan hemen sonra her şey test edilmelidir. Bunu yapmazsak her şey bir araya gelir ve sonunda yazılım projesini tam anlamıyla geliştirmek yerine bitmiş bir yazılım kusurumuz olur.

Yanılgı # 10: Test, Sadece Hataları Bulmakla İlgilidir.

Uzmanlar ürünü anlar, çözümler tasarlar, gereksinimleri doğrular ve görevin yeterince iyi yapılıp yapılmadığını sorar. Hatalar işin sadece yarısıdır, testçiler en yüksek değere sahip bir ürün yaratmak için ellerinden gelenin en iyisini yapan kilit ekip üyeleridir. Genellikle rekabeti değerlendirir, yeni çözümler bulur, iyileştirmeler arar ve mevcut durumu sorgularlar. Bazen en iyi test uzmanları, ürün başarısından sorumlu liderlerdir.

Bu yazının, yorumlarda bu konuyla ilgili uzun, üretken ve bilgilendirici bir tartışma için harika bir başlangıç ​​olacağını umuyoruz.

Yorumlar (0)
Yorum Paylaş