Yapay Zeka ve Otomotiv

Yapay zeka, insan geleceğinin en önemli parçalarından biridir. Yapay Zeka (AI), makinelerin deneyimlerden öğrenmesini, yeni girdilere uyum sağlamasını ve insan görevlerini yerine getirmesini sağlar.

Yapay zeka otomotiv endüstrisini nasıl etkiler?

Uzmanlar, yapay zekayı ana stratejisi olarak adlandıran tüm sektörlerin % 80'ini kapsamasına rağmen, otomotiv endüstrisindeki yapay zeka dönüşümünün yavaş olduğunu düşünüyor. Otomobil üreticileri ve teknoloji şirketleri, yapay zeka ve otomobillerin en iyi teknolojisini geliştirmeye çalışıyor.

Otomotiv endüstrisinde yapay zekanın uygulanması, otonom sürüşle sınırlı değildir. Yapay zeka ve makine öğrenimi de bizi güvende ve bağlı tutmamıza yardımcı olur. Dahası, şimdi üretim sürecinde kullanılan yeni teknolojilerdir. Otomotiv endüstrisi, insan hareketini taklit etmek ve desteklemek için gelişen teknolojiyi kullanıyor. Günümüzün ve gelecekteki araçlarında AI sistemi uygulanacak. Makine öğreniminin ve yapay zekanın otomotiv endüstrisindeki yerini belirlemek için bazı kullanım örnekleri verebiliriz.

Yapay zeka ve otonom kontrol birbirinden ayrılamaz. Otonom sürüş, otomotiv endüstrisinde haber getiriyor, yapay zeka tarafından desteklenen sürücü yardımı, sürücülerin artık arabalarında beklediği oldukça yaygın bir işlev haline geldi. AI düzinelerce sensörü izler ve sürücüyü, acil durum frenini veya acil durum araç kontrolünü uyararak tehlikeli durumlara anında tepki verebilir. Yapay zeka ve makine öğrenimi aynı zamanda navigasyon yazılımında, kör nokta monitöründe başarıyla kullanılır ve örneğin koltuğu ve aynaları ayarlayarak ve sürücülerin kullanımını kolaylaştırır.

AI son zamanlarda otomotiv endüstrisinde “tahmini bakım” terimini tanıttı. Bu, AI'yi bu alandaki gerçek bir oyuncu haline getirir ve araç sensör verileri, geçmiş bakım kayıtları ve hava durumu verileri gibi birden fazla kaynaktan gelen büyük verileri toplama ve analiz etme yeteneği. Bu şekilde, AI, aracın çalışmasını etkilemeden önce sorunları tespit etmeyi ve varlıklar en yüksek performansta çalıştırıldığında ani arızaları önlemeyi mümkün kılar.

Son yıllarda, sigorta endüstrisi, gerçek zamanlı modda riske erişim sağlamak ve bir kaza durumunda şikayet sürecini hızlandırmak için bağlı araçlarda yapay zeka kullanımını benimsemiştir. AI, doğru risk profilleri oluşturmak için sadece sürüş geçmişini değil, bireysel sürücü faktörlerini ve son olayları dikkate alır. Buna ek olarak, Çin otomotiv pazarında popüler bir uygulama olan Dingsunbao 2.0 gibi teknoloji, yönetim ve araçlara sahip sürücülerin sigorta şirketleri tarafından araba hasarlarının kendi değerlendirmelerini yapmalarına izin verdi.

Yapay zekanın yayılmasının otomobil üretimi üzerinde büyük etkisi oldu. Son yıllarda göze çarpan bir değişiklik, şimdi insan montaj hattı meslektaşlarıyla değil, meslektaşlarıyla birlikte çalışan akıllı ve giyilebilir robotların ortaya çıkması olmuştur. Bu tür işbirlikçi robotlar insanların ne yaptığını anlar ve yaralanmaları önlemek için hareketlerini ayarlar. Buna ek olarak, AI destekli boyama ve kaynak robotları artık malzeme kusurlarını tespit edebilir ve kalite kontrol personelini uyarabilir. Otomatik Kılavuzlu Araç (Automated Guided Vehicle, AGV), otomobil üretiminde kullanılan yapay zekanın yönlendirdiği bir diğer teknolojidir. AGV'ler yapay zekaya güveniyor ve insan yardımı olmadan, yüklü nesneleri tespit ediyor, rotalarını değiştiriyor ve otomobil yarışının çeşitli parçalarına malzeme gönderiyor.

Yapay zeka, yalnızca bakım değil, aynı zamanda talep tahmini ve üretim planlaması gibi diğer tedarik zinciri süreçlerini de otomatikleştirmenizi sağlar. Örneğin, FPT-Software, kalan depolama alanını otomatik olarak hesaplayabilen ve belirli bir depodaki belirli bir ürün türü için en iyi yükleme seçeneklerini önerebilen yapay zeka destekli çözümler geliştirmiştir. Yarı otomatik muayene ve paketlerin kamyona yüklenmesi, depoya kabul edilmeden önce ürün muayenesine yardımcı olmak için bilişsel görsel tanıma kullanarak limanlarda vb. değiştirilebilir vinçlerin sayısını otomatik olarak sayar. AI chatbotları da süreci hızlandırmak için başarıyla kullanılmıştır.

Bazı üreticiler sürücülerin yolu takip etmesine yardımcı olmaya odaklanırken, sürücüleri izlemek için yeni AI uygulamaları başlatıldı. AI yazılımı, sürücünün aracında olup olmadığını tespit edebilir ve ayrıca normal araç kullanıcılarından biri sürücü koltuğuna ulaştığında koltuğu, aynaları ve hatta sıcaklığı otomatik olarak ayarlar. Baş konumu ve göz açıklığı, yazılımın uyuşukluğu tespit etmesine ve sürücüyü uyandırmasına izin verirken, jest tanıma yaparak stres durumunda sizi ikaz ederek kaza riskinin önüne geçer. AI yazılımı bir kaza sırasında üst gövdenin konumunu bile analiz edebilir ve hava yastıklarının açılmasını buna göre uyarlayabilir.

Bağlı araçlar hatırı sayılır miktarda veri üretir. Otonom araçların günde 4.000 GB kazanması bekleniyor. AI bulut platformları, tüm bu verilerin gerektiğinde kullanılabilir olmasını sağlar. Kişiselleştirilmiş pazarlamada nitelikli potansiyel müşterileri hedeflemek için çok pratik olmayan, sınıflandırılmamış verilerden geçmeniz gerekir. Ancak AI tabanlı bulut platformları mükemmel bir çözümdür. Büyük araç veri ve bilgi sistemleri ile aralarındaki bağlantı, sürücülere kişiselleştirilmiş öneriler sunmak için kullanılabilir. Bu durumda AI'nın gücü, sürücüyü tanıması ve konumuna göre ilgili teklifler yapabilmesidir.

Yapay zeka için otomotiv endüstrisinin geleceği hakkında siz neler düşünüyorsunuz?

Yorumlar (0)
Yorum Paylaş