Verilerinizi Nasıl Yedeklersiniz

Her gün bilgisayarlara ve cep telefonlarına yönelik yeni tehditlerin oluşması nedeniyle veri yedekleme günümüzde çok önemlidir. Bu nedenle, bilgisayarla çalışan herkesin önemli verilerini yedeklemesi gerekir.

Ofise geldiğinizde bilgisayarın açılmadığını veya verilerinizin şifrelendiğini , ödeme yapana kadar da verilerinizi göremeyeceğinizi bildiren bir tehditle karşılaşmak istemezsiniz. Bununla birlikte sorun şudur ki, şantajcılara ödeme yapsanız bile, verilerinizin kurtarılabilir olacağına dair hiçbir garantinizin olmamasıdır.

Şimdi size verilerinizi nerede yedekleyeceğinize dair bazı seçenekler göstereceğiz.

En popüler seçeneklerden biri, küçük ancak her zaman bulunmayan bir flash sürücüye yedeklemektir. Bir flash sürücü neredeyse her zaman elinizin altındadır ve herkes önemli verileri böyle bir sürücüye yükleyebilir. Verileri hatırlayın ve doğru yere kopyalayın. Günümüzün USB flash sürücülerinin kapasiteleri onlarca GB düzeyindedir.

Google Drive, Dropbox veya One drive gibi bulut hizmetleri, özellikle sık sık hareket halinde olan kişiler arasında popüler olan çok iyi bir yedekleme şeklidir. Yedekleme için yavaş bir internet bağlantısı yeterlidir ve en büyük avantajı, şehir merkezindeki bir kafeden, bir ofisten veya başka bir ülkeye seyahat ederken bir mobil bağlantıyla yedekleme yapabilmenizdir. Bulut yedeklemelerindeki sorun, çok güvenli bir parola belirleme ihtiyacıdır, çünkü aksi takdirde verileriniz temelde herkese açıktır ve bir saldırganın ona erişmesi zor değildir. Diğer bir sorun ise, ayda yüzlerce kron için onlarca maksimum yüzlerce GB'a ulaşılabilen sınırlı depolama boyutu. Ödeme her zaman gereklidir, aksi takdirde veriler kullanılamaz ve bulut hizmeti sağlayıcısı verilerinizi siler.

Harici sürücü, en gelişmiş ikinci yedekleme şeklidir ve yukarıda bahsedilen flash sürücü ile pek çok ortak noktası vardır. Harici bir sürücünün hızı, kapasitesi terabayt düzeyinde olan bir flash sürücüye çok benzer. Sabit disklerin aktarımı kolaydır ve çok sayıda bilgisayarı bunlara kolayca yedekleyebilirsiniz. Kullanıcılar ayrıca, eski fotoğraflar, filmler veya geçmiş yıllara ait belgeler gibi dizüstü bilgisayarlarında artık istemedikleri bir veri deposu olarak sürücünün kullanım kolaylığını kolayca takdir ederler.

Günümüzde sabit sürücülerin yerini SSD teknolojisi de almaktadır. Bu yüzden en hızlı yedekleme seçeneğidir çünkü SSD'ler hiçbir flask diskin yapamayacağı yaklaşık 500 MB / sn'lik veri kopyalama hızlarında çalışabilir. Ayrıca dayanıklı sabit diskler, düşme riskinin veya nem ve toz gibi çevresel etkilerin olduğu yollarda kullanılabilir. Modern sabit diskler ve SSD'ler bu tehditlere karşı hazırlanmıştır. Bazı sabit sürücüler ayrıca yedeklemeyi ayarlayan otomatik yazılım sunar, böylece kullanıcının verileri kopyalaması gerekmez.

NAS sunucusu, bir ağa veya verilerin depolandığı İnternet'e bağlı bir bilgisayar kutusudur. Bir ağa bağlanmak, birden çok bilgisayardan aynı anda veri depolama ve aynı zamanda, bulutta olduğu gibi İnternet aracılığıyla dünyanın her yerinden verilere erişme yeteneği sağlar. NAS, benzer yetenekler sağladığı için genellikle özel bulut olarak da adlandırılır, ancak veriler Alaska'daki bir veri merkezinde değil, ofisinizde veya dairenizde bulunur. Daha fazla sabit disk kullanabilir ve bunları açık ve hızlı bir yedekleme sihirbazı ile kurabilirsiniz. NAS ayrıca filmleri doğrudan TV'de oynatmak, bir yazıcıyı paylaşmak veya bir kamera sistemini bir ofise veya daireye bağlamak gibi yüzlerce başka seçeneğe de sahiptir. Bugün, verileri paylaşmanın ve yedeklemenin en popüler yollarından biridir.

Yazılım, bilgisayarınızı yedekleme endişesini bırakmanıza ve farklı zamanlarda ve hatta farklı konumlara belgelerin farklı sürümlerini otomatik olarak kaydetmenize olanak tanır. Yeni yedekleme yazılımının yapabileceği birden çok konuma yedekleme yapmak için idealdir. Her gece, tüm belgeler harici bir sürücüye yedeklenir, günde birkaç kez ağdaki diğer bilgisayarlara yedeklenir ve bulutta yedeklenir. Yazılımı herhangi bir yedekleme yöntemi için kolayca kurabilirsiniz.

Yedekleme konusundaki deneyiminizi bilmek isteriz. Ayrıca bize diğer yedekleme fikirleriniz hakkında da bilgi verebilirsiniz.

Yorumlar (0)
Yorum Paylaş