Türkiye'deki ilk yerli metrobüs

Türkiye'deki ilk yerli metrobüs

 

Toplu taşımacılık, taşıtların ulaşımda karışmasını önlemenin en kolay yolu olarak gösterilmektedir. Her gün çok sayıda insan İstanbul'da taşınıyor. IMM verilerine göre, 44 duraklı metrobüsü yaklaşık 1 milyon insan kullanıyor. Bu durumda bu toplu taşıma araçlarına olan talebi arttırmak için nitelikli taşımacılık yapılması gerekmektedir. Bu nedenle toplu taşıma üreticilerinin temel amacı yolculara rahat ve hızlı ulaşım sağlamaktır. Konforu artırmak için bu alanda, AKIA şirketi Türkiye'nin ilk yurtiçi taşımacılığını üretti.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

AKIA’nın Bursa fabrikasında üretilen yerli Metrobüs, dünyanın en yüksek kapasiteli Metrobüs aracı olarak kabul edilen 290 kişilik yolcu kapasitesi ile dikkat çekiyor. 3 körüklü Metrobüsün uzunluğu 25 metredir. Dizel ve hibrit versiyonlarda üretilmektedir. Sonraki aylarda da elektrikli versiyonunun üretilmesi planlanmaktadır. Metrobüs, İstanbul gibi hızlı büyüyen şehirlerde kullanışlıdır.

İlk talep 2016 yılında İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nden geldi. Yeni yerel metrobüslerin en belirgin avantajı kapasiteleridir. (şu anda kullanılan 160-165'e göre 290 yolcu). Ayrıca, yeni metrobüs aracı iki yönlü bir iniş ve biniş kapısı sağlayabilir. Yeni metrobüs araçları şu anda test ediliyor ve en az yüz kez denenecekler.

İlk yerli tramvay ve ilk yerel metroyu üreten Bursa, otomotiv ve ulaştırma sektörlerinde birçok yenilikte lider konumda. Yerli sermayeye yönelimi artırmak ve bu tür yerli üretimin değerini artırmak önemlidir.

 

 

Yorumlar (0)
Yorum Paylaş