Türkiye'de İlk Elektrikli Traktör, Çiftçilerimiz İçin Yakın Gelecek

Elektrikli traktörün prototipi Türkiye'de yapıldı ve 2019 yılında Manisa Alaşehir'de tanıtıldı. Bazı şirketler de elektrikli traktör üretmeye çalıştı. Bunlardan biri konuyla ilgili çalışmasıyla John Deere’dır.2017 yılında, AGCO grubu içinde Massey Ferguson ve Fendt traktör üreticisi olan Alman şirketi Fendth, elektrikli ve kablosuz bir traktör tanıttı.Satış fiyatı açıklanmadı ve yasal işlemleri devam ediyor. Bu nedenle Türkiye elektrikli traktör kullanan ilk ülke oldu.

Elektrikli traktör, çiftçiler için en önemli maliyetlerinden biri olan dizel fiyatının yüksek olması nedeniyle tarım için önemli bir girişimdir. Elektrikli traktör, 45 dakikalık bir güç kaynağı ile 7 saat boyunca sürekli çalışabilir. Aynı zamanda, traktör gürültü veya ses çıkarmaz. Sabahtan akşama kadar tarlada traktör bulunan çiftçilerin dizel maliyeti yaklaşık 500-600 Türk lirasıdır. Amaç, bu maliyetleri% 95 yakıt tasarrufu sağlayan 20-30 Türk lirasına düşürmektir. En büyük avantajlardan biri, bir elektrikli traktörün yakıt tasarrufu yapabilmesi ve çiftçilerin maliyetlerini azaltabilmesidir.

Elektrikli traktör üretim projesi, Tarım ve Orman Bakanlığı Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü'nün (TAGEM) projesi olarak İstanbul Teknoloji Üniversitesi'nin katkılarıyla gerçekleştirildi. Proje ortağı ve uygulayıcısı, OveO Enerji Depolama Sistemleri Yönetim Kurulu Başkanı Dnder'dir (Derindere Motorlu Taşıtlar) Önder Yol.

Türkiye'nin ilk elektrikli traktörünün seri üretimi, koronavirüs pandemisi nedeniyle Ekim ayına ertelendi. Yerli traktörlere olan talep yerel kaynaklara göre yüksektir çünkü yakıt maliyetleri düşüktür. Tarım ve Orman Bakanlığı'nın tahminlerine göre, elektrikli traktörün çiftçilere yılda 133.000 Türk lirası tasarruf sağlayacağı bekleniyor. Bakanlık, Türk Otomotiv Endüstrisinin odak noktası olan Kocaeli'nin kuzeybatı Gebze ilindeki fabrikasında yaklaşık 10.000 elektrikli traktör üretmeyi planlıyor. 105 beygir gücüne sahip bir Türk elektrikli traktörünün prototipi, 20 yıl ömrüne sahip 236 pil ile çalışacak. İhracat için 250 beygir gücüne sahip başka bir versiyon üretilecek.

Türkiye, ilk elektrikli traktörle birlikte sadece altyapı değil, aynı zamanda dünyanın her yerindeki yaşamları iyileştirmek için yararlı bilgiler de sunabilir. Yakıt tüketimindeki azalma nedeniyle, elektrikli traktörler tarım için önemlidir.Tarım arazileri geliri teknoloji ile artırılsa da, çiftçiler üzerindeki yükü gidermek için daha fazla şey yapılabilir.

Yorumlar (0)
Yorum Paylaş