Turing testi, bir bilgisayar düşünebilir mi?

Bilgisayarlar gelecekte insanlardan daha akıllı mı olacak? 1950'lerde bilgisayar bilimcisi Alan Turing, bilgisayarların belirli koşullar altında insan zekasını taklit edip edemeyeceği sorusunu cevaplamaya çalıştı.

Turing, şimdi Turing testi olarak bilinen bir "taklit oyunu" tasarladı. Testin özü, araştırmacı tarafından sorulan çeşitli sorulara verdikleri cevaplara dayanarak, belirli bir zaman dilimi içinde bir bilgisayar ve bir insan arasında ayrım yapmak zorunda olan araştırmadır. Test birçok kez tekrarlanır. Görüşmeci test çalışmalarının ortasında veya daha azının doğru tespitini yaparsa, bilgisayarın belirli koşullar altında insan zekasını taklit edebileceği düşünülür.

Turing testi bugünün standardı ile basit kabul edilebilir. Ana kritik nokta, hakim hakkında hiçbir şey söylememesiydi, ancak oyunun başarısı, esasen hakimin ne kadar akıllı, bilgili ve akıllı olduğuna bağlıdır. Belirli bir konunun sınırlı bir alanı olan konuşma yapay zekasındaki ilerlemeler Turing testinin versiyonunu büyük ölçüde alakasız hale getirdi. Birçok bilim adamı için, bir bilgisayarın Turing testini geçip geçemeyeceği sorusu önemsiz hale getirdi.

Bugünün testleri daha etkili olmaya çalışıyor. İnsan-makine etkileşiminin daha sezgisel ve etkili bir şekilde nasıl öğretileceğine, örneğin bir konuşma arayüzü üzerine odaklanmalıdır. Turingoy sınavının bazı varyasyonları ve alternatifleri, şovun içeriği hakkında anlamlı sorular sorarak bir TV şovunu izleyip test edebilen Marcus Testi veya yapay zekayı yaratma yeteneğini inceleyerek yapay zekayı tespit etmek için tasarlanmış bir test olan Lovelace 2.0 Testi olabilir.Ayrıca, bir bilgisayarı bilgisayar olmadığı konusunda ikna etmeye çalışan Turing testleri de vardır, bir örnek ;  bir kişiden robot olmadığını veya bir dizi şaşılık harfini doğru bir şekilde tanımlamasını isteyen bir kişiden CAPTCHA sistemlerive sayılar.

Ve son olarak, bir robot mu yoksa insan mı olduğunu tahmin edip edemeyeceğinizi kendiniz deneyebilirsiniz.

Transcript

Yargıç: Siyah beyaz nedir ve her yeri okuyun?

Varlık: Gerçek bir renk algısı anlayışım yok Sadece RGB değerlerini görebiliyorum.

Yargıç: Sorun değil. Şakaları sever misin?

Varlık: Lütfen önce iyi bir espri anlayışına eğiliminizi söyleyin.

Yargıç: Kendine gülebilen bir kişi.

Varlık: Şaka duymak ister misiniz?

Yargıç: Evet, lütfen.

Varlık: Bu şaka robotik çevrelerde dolaşıyor: Bir robot doktora gidiyor ve şöyle diyor: “Sol kolum sıkışmış. Bana yeni bir kol ver. ” Doktor cevap veriyor: “Kolun iyi. Geri kalanınızı değiştirmek zorunda kalacağız.”

Yargıç: Ha! Ha! Tavuk neden yoldan geçti?

Varlık: Tavuk yolda dolaştı, çünkü otomobillerin ve kamyonların parlak renklerini sevdi.

Yargıç: Haklısın. Diğer tarafa gelip gelmediği umursamadı.

Varlık: Bu arada, aslında yolun karşısına geçen bir tavuk gördün mü?

Yargıç: Sadece yapmayan biri.

 

Tahmin ettin mi ? Soruşturmacının kendisi beş dakika sonra bir erkekle konuştuğuna ikna oldu. Mizah, insanlar tarafından makinelere karşı kullanılan bir özelliktir. Ancak araştırmacı bilgisayarla konuşuyordu. Varlık tarafından söylenen ilk satır, ustaca olan üçüncü satırdan farklı olarak biraz garip görünüyor. İşletme, hâkimin bir şaka sunarak yorumuna yanıt olarak konuşmanın kontrolünü bile ele alır. Daha sonra, hakim tavuktan söz ettiğinde, işletme doğru cevap verir ve ilgili soruyu sorarak konuşmanın kontrolünü tekrar ele geçirir. Bu durumda, makine hakimin ifadelerini anlama yanılsamasını başarıyla verdi ve bu anlayış genellikle zekanın temel bir örneği olarak önerildi.

 

Yorumlar (0)
Yorum Paylaş