Tesla Otomotiv Endüstrisini Değiştiriyor

Tanınmış ABD yatırım bankası Morgan Stanley, Tesla'nın gelecekte otomobiller gibi donanımın da kendisini satmaktan ziyade yazılım işlevlerini satarak daha fazla para kazanacağına inanıyor.

Tesla, elektrikli arabaları için yazılıma verdiği önemle bilinir. Son zamanlarda, tekliflerine ücretli yazılım özelliklerini ve çeşitli abonelikleri dahil etmeye başladı. İlki, premium bir bağlantı paketiydi. Şirket ayrıca, mobil uygulamada satın alındıktan sonra çeşitli araç yeteneklerinin kilidinin açılmasını sağlamaya başladı.

Ancak son zamanlarda, tamamen özerk abonelik yönetimi ile bu iş modelini bir üst seviyeye taşıdı. Bu, Tesla sürücüsüne aylık 199$'a mal oluyor ve bu özelliği yalnızca sahibi ihtiyaç duyduğunda kullanma olanağı sağlıyor. 10.000 doların tamamını bir pakete harcamanıza gerek yok. 

İlginç bir şekilde Tesla, Advanced Autopilot paketi sahiplerine bu miktar için FSD sunuyor. Ancak, FSD'ye yükseltme, onlara yalnızca yol işaretlerine ve trafik ışıklarına yanıt verecektir. Tesla'nın bu özelliğe aylık 99 dolarlık bir fiyat etiketi vermesine şaşıran sahipleri, fiyatın katma değere tekabül etmediğini düşünüyor.

Tesla'nın filosu şu anda yaklaşık 1,5 milyon arabadan oluşuyor. Ancak Morgan Stanly, on yılın sonunda bunun 35 ila 40 milyon olacağını iddia ediyor. Bu, yazılım satışları için zengin fırsatlar yaratacak çok önemli bir artıştır. Banka, gelecekte aboneliğe dayalı diğer hizmetleri de eklemeyi ve bu sayede bu alanda önemli kazançlar elde etmeyi beklemektedir.

Bu tahminler, şirketin kısa süre önce New Auto kampanyasının bir parçası olarak sunduğu Volkswagen Grubu'nun planlarıyla uyumlu. Volkswagen ayrıca yazılımı bir fırsat olarak görmekte ve gelecekte sektörden yüksek gelirler beklemektedir. Bu nedenle, önümüzdeki yıllarda donanımın arka plana çekileceği ve otomobil üreticilerinin ana odak noktasının yazılım işlevlerinin geliştirilmesine kayacağı görülebilir.

Yorumlar (0)
Yorum Paylaş