Teknoloji Dünyasının En İlginç Kişiliklerinden Biri Olan Elon Musk

Elon Musk, gezegenimizdeki en ünlü adamlardan biri mi? Onun hakkında ne biliyoruz? Amerikalı işadamı ve vizyon sahibi Elon Musk, çeşitli sayfalarda ve gazetelerde çok sık bahsedilir. İster Tesla elektrikli arabaları, SpaceX uzay projesi, tünel açma, süper hızlı toplu taşıma, hiper ve süper döngüler veya uzaya giden bir araba gibi şakalar, kapak veya alev makinesi satışı sayesinde. Elon Musk çok eksantrik ama aynı zamanda çok ilginç bir kişilik.

Musk Güney Afrika'da doğdu, ancak zorunlu askerlik hizmetinden kaçınarak on yedi yaşında Kanada'ya taşındı. Elon Musk, ailesi sağır olduğunu düşünene kadar çok sessiz bir çocuktu. Dokuz yaşında, Encyclopedia Britannica'nın tamamını okudu. On iki yaşında programlamayı öğrendi ve 1984'te bilgisayar dergisi PC and Office Technology'ye 500 dolara sattığı bilgisayar oyunu Blastar'ı yarattı.

Çocukken, sınıftaki en genç ve en küçük çocuk olduğu için sık sık zorbalığa maruz kalıyordu. Hatta bir grup çocuk onu merdivenlerden aşağı attıktan sonra kendini hastanede buldu. Ona göre, neredeyse ölmek üzereydi, bu yüzden on beş yaşına kadar karate, judo ve boksu öğrendi.

Elon Musk, uygulamalı fizik alanında yüksek lisans eğitimini Stanford Üniversitesi'nden aldı, ancak iki yıl sonra üniversiteden ayrıldı. Bunun nedeni, çevrimiçi harita malzemeleri ve ülkedeki şirketler hakkında bilgiler sunan Zip2 şirketinin kurulmasıydı. Musk, bu şirketi 1995 yılında kardeşi Kimbal ile kurdu ve dört yıl sonra 307 milyon dolara satıldı ve Musk 28 yaşında milyoner oldu. 2012'de  40 yaşında, 2 milyar dolarlık toplam varlıkla milyarder oldu.

Hayatta ve ekranda süper kahraman. Aklınıza gelebilecek ilk süper kahraman, Iron Man. Film karakteri Iron Man, Elon Musk'tan esinlenmiştir, süper kahramanın ikinci bölümünde bile Elon bir mini ruloda parlar. Iron Man'e ek olarak çizgi romanları, özellikle X-Men, Star Wars ve diğerlerini de seviyor. Iron Man'e ek olarak, Big Bang Theory dizisinde, Alternation of Partner Roles bölümünde ve örneğin The Inventor adlı bir eserde önemli bir karakter haline geldiği South Park veya The Simpsons dizisinde de görülmüştür. Hatta eleştirmenlerden övgü toplayan Thank You for Smoking filmini bile yaptı.

Musk için çalışmak nasıl bir duygu? Her türlü suçlama ve davaya, özellikle ırkçılık, homofobi veya erkekleri kadınlara tercih etme konusunda düzenli olarak takip edilen her türlü suçlama ve davaya göre, bunun kolay olmadığını tahmin edebiliriz. İlk eşi, aynı zamanda yazar Justine, Marie Claire dergisine vizyon sahibi biriyle yaşamanın zor olmaktan çok daha fazlası olduğunu söyledi. İlişkiye ve evliliğe daha çok önem veren kişinin kendisi olduğu ilişkileri boyunca sürekli eleştirildiğini söyledi.

Devasa varlıklarına rağmen, Elon asgari ücretle ya da yılda sadece bir dolar için çalışıyor. Büyük kârı hisse senetlerinden ve diğer yatırımlardan geliyor. Elon Musk, temel işine bir zamanlar Apple'dan yalnızca bir dolar alan Steve Jobs'un yaptığı gibi yaklaşıyor.

Elon Musk'a göre başarının anahtarı onlarca saatlik fazla mesai. Özellikle genç girişimcilerin haftada en az 80-100 saat çalışmalarını tavsiye etti. Eğer diğerleri sadece "40" saat çalışıyorlarsa ve siz haftada 60 saat daha fazla bilgisayar başında kalıyorsanız, diğerlerinin bir yılda yaptığı kadar işi dört ayda yapabilirsiniz.

Ve son ilginç şey, altı çocuklu, altı erkek çocuk babası olması. Yedi kişi olacaktı, ancak Musk'ın 2002'de doğan ilk oğlu, on haftalık ani bebek ölümü sendromunda öldü. Musk'ın ilk karısı Justine Wilson ile birlikte birer test tüpünden ikizleri ve üçüzleri vardı.

Elon Musk hakkında sizi en çok ne şaşırttı? Hakkında ilginç bir şey biliyorsanız, bunu Yüce Yazılım ailesiyle paylaşabilirsiniz.

Yorumlar (0)
Yorum Paylaş