Resmi Olarak Dünyanın En Hızlı, Seri Üretilen Arabası Tesla Model S Plaid Oldu

Tesla Model S Plaid, tarihteki en hızlı seri üretilen otomobil oldu. Spesifik olarak, bu elektrikli otomobil, 9.247 saniyede çeyrek mil (402 metre) sürmede yeni bir dünya rekoruna ulaştı. Bu kısa mesafede otomobil maksimum 244,6 km/s hıza ulaştı.

Tanınmış araba koleksiyoncusu Jay Leno da bu yeni rekorun oluşturulmasını izledi. Yolculuk, California, McFarland'daki Famoso Bakersfield Yarış Pisti'nde gerçekleşti. Ulusal Hot Rod Derneği çalışanlarından biri de tüm sürüşü denetledi ve bu sayede rekor resmi olarak tanınabildi.

Ancak her şeyde sadece küçük bir sorun var, resmi olmayan zamanları (yani NHRA'nın bulunmadığı sürüşleri) sayarsak, Tesla Model S Plaid resmen kazanmış olsa da, o zaman dünya galibi Rimac Nevera olurdu. Aynı rotayı (yani 402 metre) 8.6 saniyede tamamladı. Aynı zamanda bu, Tesla'nın muhtemelen bu şampiyonluğu uzun süre elinde tutmayacağı anlamına geliyor çünkü Rimac yakında resmi olarak bu rekoru devralacak.

Her durumda, ikincilik çok iyi olacak. İçten yanmalı motorlarla karşılaştırıldığında, elektrikli otomobillerin büyük bir avantajı vardır, çok hızlı bir şekilde hızlanabilirler, bu da elbette değerli ekstra saniyeler anlamına gelir.

Ancak hızın yanı sıra Plaid versiyonundaki Tesla Model S fiyatıyla da şaşırtıyor. 120.000 dolar civarında olacak ki bu, rakip markaların içten yanmalı motorlara sahip (satın alma fiyatı genellikle milyon dolar işaretine saldıran) süper güçlü arabalarıyla karşılaştırıldığında çok fazla değil. Öyle görünüyor ki, şu an için tek dezavantajı, şirketin Tesla Model S Plaid'in lansmanını hala geciktiriyor olması. 2022'nin başlarında görmemiz bekleniyor.

Yorumlar (0)
Yorum Paylaş