Programcı Olmayanlar Daha Küresel Yazılımlar Oluşturur

Programcı olmayanlar daha küresel yazılımlar oluşturur

 

programcı olmayan, global yazılım, yazılım, kodsuz, WYSIWYG, kodsuz geliştirme platformu, oyunlar, bilgisayar oyunu, uygulama, yazılım geliştirme, yazılım, yapay zeka, Yüce Yazılım

 

Geleneksel bilgisayar programlama, bir programlama dili öğrenmeyi gerektirir; bu nedenle programcılar, örneğin yalnızca hesap makinesi veya Tic-tac-toe gibi basit bir uygulama oluşturmak için C, C ++, Java veya Python öğrenirler. Ek olarak, programlama önemli ölçüde hata ayıklama becerileri gerektirir. Çalışma, çaba ve deneyim için gereken zaman genellikle programcı olmayanların sıfırdan yazılım oluşturmasını engeller.

 

Kod yok, web sitelerini, mobil uygulamaları ve oyunları kodlar, komut dosyaları veya komut kümeleri kullanmadan programlamanın bir yolu değildir. İnsanlar, 1970'lerde gördüğünüzü gördüğünüzü (WYSIWYG) geliştirmeye yardımcı olan görsel uyaranlardan kolayca öğrenirler. Belge üzerinde göründüğü gibi çalışmanıza izin veren WYSIWYG editörleri, 1990'larda yazılım geliştirmeye kadar genişletildi.

 

Hem programcıların hem de programcı olmayanların geleneksel satır satır kodlama yerine grafik kullanıcı arayüzlerini sürükleyerek yazılım oluşturmasını kolaylaştıran birçok kodsuz geliştirme platformu vardır. Bunu, bir kullanıcının bir etiketi çekip bir web sitesine yerleştirdiği belirli bir örnekle gösterebiliriz. Kodsuz platform, etiketin nasıl göründüğünü gösterecek ve ilgili HTML kodunu oluşturacaktır. Kodsuz geliştirme platformları, herkesin uygulama oluşturmasına olanak tanıyan şablonlar veya modüller sunar.

 

1990'larda web siteleri en tanıdık kullanıcı arayüzüydü. HTML kodlama ve komut dosyası tabanlı programlama bilgisi olmayan bir kişi için web sitesi oluşturmak kolay olmamıştır. Bu, programcı olmayanların web siteleri oluşturmasına yardımcı olan Microsoft FrontPage ve Adobe Dreamweaver dahil olmak üzere erken kodsuz platformların yayınlanmasına yol açtı.

 

Ancak, WYSIWYG editörleri tarafından oluşturulan web siteleri, temel statik web siteleriydi. Kullanıcı doğrulama veya veritabanı bağlantısı gibi gelişmiş özellikler yoktu.

 

Günümüzde, kodsuz site oluşturucuların eksikliklerinin üstesinden gelen birçok kodsuz web sitesi oluşturma platformu bulmak mümkündür. Bir örnek, kullanıcıların bir iş akışı tanımlayarak bir arayüz tasarlamasına olanak tanıyan Bubble'dır. İş akışı, olaylar tarafından tetiklenen bir dizi eylemdir. Örneğin, bir kullanıcı Kaydet düğmesine (olay) tıkladığında, oyunun mevcut durumu bir dosyaya kaydedilir (eylem dizisi). Bu arada Wix, bir web sitesi şablonları kitaplığı içeren Site Builder HTML5'i piyasaya sürdü, aynı zamanda ziyaretçi veri analizi, otel rezervasyonu ve tatil kiralama desteği gibi modülleri ve bağımsız müzisyenlerin müzik pazarlaması ve satması için bir platform da destekliyor. Son olarak, WordPress kişisel bloglamadan forum desteğine, üyelik sitelerine, öğrenme sistemlerine ve çevrimiçi mağazalara dönüşmüştür.

 

Web sitesi geliştiricilerine ek olarak, oyun ve mobil uygulama geliştirme için kodsuz platformlar bulunmaktadır. Platformlar, oyun geliştirme veya kodlama hakkında bilgisi olmayan tasarımcılara, girişimcilere ve hobi sahiplerine yöneliktir. Örnekler Game Maker ve Buildox'tur ve Minecraft ve SimCity gibi oyunlar, kodlama olmadan sanal dünyalar yaratmanın araçları olarak kabul edilebilir.

 

Kodsuz platformlar, yazılım geliştirme için artan talebin olduğu bir zamanda geliştiricilerin sayısını artırmaya yardımcı olur. E-ticaret, eğitim ve sağlık gibi alanlarda henüz herhangi bir kod ortaya çıkmadı. Hiçbir kodun yapay zekada önemli bir rol oynaması beklenemez. Yapay zekanın kalbi olan makine öğrenimi modellerini eğitmek zaman, çaba ve deneyim gerektirir. Kodsuz programlama, bu modellerin eğitim süresinin azaltılmasına yardımcı olabilir ve yapay zekanın birçok amaç için kullanılmasını kolaylaştırır. Kodsuz bir yapay zeka aracı, programcı olmayanların birkaç yıl önce düşünülemeyecek olan sohbet robotları oluşturmasına olanak tanır.

Yorumlar (0)
Yorum Paylaş