Pierre Omidyar - Dünyaya eBay'i Veren Kişi

En büyük çevrimiçi müzayede evi eBay'i kurarak tarih yazan ABD-İranlı bilgisayar mühendisi ve internet girişimcisi Pierre Omidyar'ı tanıyorsunuz. Ayrıca eğitim, finansal katılım veya sivil katılım gibi alanlarda kar amacı gütmeyen ve ticari şirketleri finansal olarak destekleyen Omidyar Network yatırım vakfının kurucusu olarak da bilinir.

 

Online alışveriş ile büyülenme

 

Parviz Omidyar, 1967'de Paris'te İranlı göçmenlerin çocuğu olarak dünyaya geldi. Annesi Elahé Omidyar Mir-Djalali tanınmış bir dilbilimci ve akademisyendir ve babası Cyrus bir doktordur. Altı yaşındayken babası Amerika Birleşik Devletleri'nde staj yapma teklifini kabul etti ve aile Baltimore'a taşındı.

 

Pierre, gençliğinden beri bilgisayarlarla ilgileniyor ve 14 yaşında okul kütüphanesindeki kitapları kataloglamak için bir program yazdı. 1988 yılında Berkley Üniversitesi'nden lisans derecesi ile mezun olduktan sonra, Macintosh bilgisayarları için yazılım geliştirmek üzere Apple Computer'ın bir yan kuruluşu olan Claris'e katıldı. 1991 yılında, kendisi ve üç arkadaşı, yan faaliyet olarak çevrimiçi alışveriş hizmeti sunan yazılım şirketi Ink Development Corp.'u kurdu. Daha sonra eShop Inc. olarak yeniden adlandırıldı ve 1996'da Microsoft tarafından satın alındı. Omidyar, 1994 yılı sonuna kadar şirkette yazılım mühendisi olarak çalıştı ve ardından bir mobil iletişim şirketi olan General Magic'te hizmet geliştirme mühendisi olarak bir pozisyonu kabul etti. Ancak o sırada, çevrimiçi ticaretin potansiyeli ve yeni oluşmaya başlayan İnternet segmentiyle ilişkili teknik zorluklar hakkında birkaç yıldır özenle düşünüyordu.

 

eBay'in doğuşu

 

Omidyar, California'daki San Francisco Körfez Bölgesi'nde yaşarken ve çalışırken, bir efsaneye göre onu çevrimiçi bir müzayede evi yaratma fikrine götüren müstakbel eşi Pamela ile tanıştı. Karısının tutkulu bir PEZ şeker dağıtıcısı koleksiyoncusu olduğu söyleniyordu ve o, böyle bir hizmet aracılığıyla dağıtıcıları daha iyi elde etmesine yardımcı olmak istiyordu. 1995 yılında, web sitesinde koleksiyon malzemelerinin alım ve satımı için bir P2P müzayede salonunun basit bir prototipini yarattı ve Eylül ayında Auction Web adı altında piyasaya sürdü. Omidyar daha sonra, PEZ şeker dağıtıcılarıyla bağlantılı bir çevrimiçi müzayede evi fikrine sahip olduğu hikayesinin "medyada abartılı" olduğunu söyledi. Diğerlerine göre, başlangıç ​​hizmetine dikkat çekmek için bir pazarlama hamlesi olarak tasarlandı.

 

Bununla birlikte, sitede satılan ilk ürün bir PEZ şeker dağıtıcısı değil, oldukça şaşırtıcı bir şekilde kırılmış bir lazer işaretçiydi. Omidyar şaşırmıştı ve neden kimsenin işe yaramayan bir şey için para ödemek isteyebileceğini anlayamadı. Sonunda, alıcısından koleksiyonunda kırık bir lazer işaretçiye ihtiyacı olduğunu öğrendi. Her satış için Omidyar, hizmetin genişletilmesi için bir finansman kaynağı olarak hizmet eden küçük bir ücret aldı. Birkaç ay içinde, zaten yukarıda bahsedilen Magic Leap şirketinden daha fazlasını kazanmaya başladı ve 1996'nın ortalarında istifa etti ve tamamen işinin teknik ve ticari gelişimine odaklandı.

 

Boom eBay

 

Aynı yıl, örneğin, müzayede salonunda biletler verilmeye başlandı ve o zamana kadar orada 250.000 civarında müzayede yapıldı. Ertesi yılın ortasında, günde neredeyse 800.000 müzayede yapıldı. Aynı yıl, Omidyar hizmetin adını ve onu işleten şirketin adını eBay olarak değiştirdi ve hizmet daha da iyi olmaya başladı. Örneğin, burada 500 milyon dolara satılan Ty Warner'ın birkaç popüler Beanie Babies peluş oyuncağının lisanslı satışı büyük bir başarı. 1998'de şirket halka açıldı ve alım satımın ilk gününde bir hissenin fiyatı neredeyse üç katına çıktı. O zaman, hizmetin zaten bir milyon kayıtlı kullanıcısı vardı ve Omidyar tam anlamıyla bir gecede milyarder oldu. Ancak, hızlı büyüme farkedilmeden gitmedi. Bir yıl sonra, site tekrar tekrar çöküyor ve böyle bir kesinti neredeyse tüm gün sürüyor. Ancak şirket yeterince hızlı yanıt veriyor, önde gelen binlerce kullanıcıdan telefonda özür diler ve kısa sürede kısmen kaybolan güveni yeniden kazanır.

 

 Yeni binyılda eBay, diğer şirketleri satın almaya gücü yetecek kadar köklü bir marka. 2001'de çevrimiçi müzayede evi iBazar'ı, bir yıl sonra aynı adı taşıyan tanınmış çevrimiçi ödeme sistemini işleten PayPal'ı ve 2003'te başka bir müzayede evi CARad.com'u ve Çinli e-ticaret şirketi EveryNet'i satın aldı. O zaman, eBay hizmetlerini çeşitlendirir ve kullanıcıların örneğin bir "en iyi teklif" işareti veya sabit bir fiyat ile satış teklif etmelerine olanak tanır. 2005 yılında, fazla endüstriyel makine ve iş ekipmanlarının alım satımı için bir kategori başlattı.

 

 eBay hızla şu anda 180'dan fazla ülkede faaliyet gösteren ve 13.000'den fazla kişiyi istihdam eden bir internet devi haline geldi. Birçok şirket artık ürünlerini ve hizmetlerini fiyatlandırmak için eBay'i kullanıyor ve bugün sadece en büyük çevrimiçi açık artırma salonu değil, aynı zamanda en büyük çevrimiçi C2C ve B2B pazarlarından biri.

 

Başka aktiviteler

 

Omidyar, 1998 yılına kadar şirketin patronuydu ve ardından yönetim kurulu başkanı oldu. Halen Yönetim Kurulu üyesidir ve şirkette azınlık hissesine sahiptir. Son yıllarda hayırsever ve çevrimiçi araştırmacı gazetecilik projelerinde yer aldı. Adı geçen Omidyar Ağı'na ek olarak, bir yıl sonra, 2005 yılında gelişmekte olan ülkelerden girişimcilere mikro krediler sağlayan Omidyar-Tufts Mikrofinans Fonu'nu kurdu. Beş yıl sonra, araştırmacı odaklı haber sitesi Honolulu Civil Beat'in kurucu ortağı oldu ve 2013'te bağımsız gazeteciliği destekleyen medya kuruluşu First Look Media'nın kurulduğunu duyurdu.

Yorumlar (0)
Yorum Paylaş