Özgeçmişinizle Nasıl İyi Bir İzlenim Bırakılır

Potansiyel işvereninizin sizin hakkınızda bilgiye sahip olacağı tek yer, bir ön yazı veya özgeçmiştir. Kendiniz hakkında ne söylediğiniz veya söylemediğiniz sizin tercihiniz ancak önemli olan nasıl bir izlenim vermek istediğinizdir. Kendiniz için vermek istediğiniz izlenimi önceden belirleyin.

Dikkat Çekmek İçin Etkili Bir Özgeçmiş Nasıl Yazılır?

Kısa ve öz olun. İşverenler hakkınızdaki gerçekleri bilmek istiyor, özgeçmişinizin tüm detaylarını merak etmiyorlar. Gerekmedikçe abartılı cümleler kullanmayın. Özgeçmişinizde basit, net ve anlaşılır bir dil kullanın.

Klişelerden kurtulun ve yaratıcı olun. Önceki özgeçmişlerde gördüklerinizi kopyalamayın. İşverenler, klişelerden uzak, özgün düşünen dinamik, sonuç odaklı takım oyuncuları arıyor.

Gerçeklere sadık kalın. Yeni pozisyon için adaylar, işverenlerin belirli kriterlerini karşılamalıdır. Bu kriterler ne olursa olsun, gerçeklere dayanırlar. İşveren bazı önemli kişilik özelliklerini belirleyebilir, ancak görüşme sırasında değerlendirilecek olan CV'niz temelinde değerlendirilemez. Özgeçmişiniz, işverenin bilmesi gereken tüm önemli gerçekleri kapsamalıdır. Tüm bu gerçekler özgeçmişinizde kolayca görülebilir. Aynı zamanda özgeçmişinizde dürüst olun. Usta olmadığınız yetenek veya yeteneklerden bahsetmeyin.

Biraz kişiliğinizi gösterin. İlk bakışta, olgusal olduğu belirtildiği için, bu çelişkili görünebilir. Kim olduğunuzu yansıtan taze ve ilginç bir dilde tercüme etmeyi amaçlamaktadır. Bu, herkesten uzak durmanın en iyi yoludur.

Önemli gerçeklerle profil oluşturun. Bazı işverenler onları tamamen atlar, ancak okuyanlar genel ifadelerle veya ne kadar harika olduğun tanımlarıyla ilgilenmezler. Gerçekleri tekrar istiyorlar. En iyi 3 başarınızı özetleyin. Çalıştığınız yüksek profilli şirketlerin listesi. Hangi iş deneyiminden bahsedeceğinizi düşünüyorsanız, her zaman yalnızca başvurduğunuz işi yapabileceğinizi gösterecek ilgili olanları yazın. Başka bir deyişle, sizi en çok etkileyen gerçekleri seçin ve bunları profilinizle vurgulayın.

Etkinize odaklanın. Alanı, işlerinizin her birini nasıl etkilediğiniz hakkında bir hikaye anlatmak için kullanın. CV'nize yeni bir şirketteki pozisyonunuzun faaliyetlerini nasıl olumlu etkileyebileceğini gösterin. İşverenler her zaman bu tür bilgileri görmek isterler.

Onlara somut bir şekilde yeteneğinizi gösterin. Ödül aldınız mı? Öyleyse göstermekten çekinmeyin. Birkaç sertifikanız mı var, gösterin onlara. Sadece muhteşem değil, aynı zamanda bildiklerinize ve yeteneklerinize dair somut bir belge sunmuş olursunuz.

Son olarak, form da önemlidir. Özgeçmişinizde kaba bir üslup veya herhangi bir kusur olmamalıdır. Özgeçmişiniz çok iyi olsa bile, ilk başta iyi bir izlenim vermek her zaman daha önemlidir.

Pek çok yeni deneyim kazanabileceğiniz ve birçok yeni şey öğrenebileceğiniz bir yazılım şirketinde çalışmak ister misiniz? Yüce Yazılım firmasının bir parçası olmak istiyorsanız bize CV'nizi gönderin.

Yorumlar (0)
Yorum Paylaş