ÖTV Oranı %220'den %45'e İndirildi Karavana Talep Patladı

1 Ekim 2021'de Meclise sunulan Vergi Usul Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklif 'inde motorlu karavanlarda yüzde 220 olan ÖTV oranının yüzde 45'e indirilmesi yer alıyordu. Kanun teklifi meclis gündemine alındı ve 26 Ekim 2021'de Resmî Gazete 'de yayımlanarak yasalaştı. Buna göre motorlu karavanlardan yüzde 130-220 arasında alınan ÖTV oranı yüzde 45'e indirildi. Ayrıca ATV ve UTV 'lerden alınan ÖTV oranı da yüzde 25 olarak belirlendi.​ Eski düzenlemede 2000 cm³'ten düşük bir motora sahip aracın karavana dönüştürülmesi durumunda yüzde 130-150 arasında, hacmi 2000 cm³'ten büyük bir motora sahip aracın karavana dönüştürülmesi durumunda ise yüzde 220 oranında ÖTV uygulanıyordu.

Pandemiyle birlikte sosyal mesafe kavramı ile tanışan insanlar bu durumu tatilde de devam ettirmek isteyince karavan pazarında talep patlaması yaşandı. Tatil planı yapan ailelerin kalabalık oteller yerine izole bir tatil anlayışını tercih etmesiyle karavanlara zaten yoğun bir talep oluşmuştu. Buna ÖTV indirimi de eklenince karavana ilgi duyan tüketiciler firmaların kapısında sıra olmaya başladı. Bazı Avrupa ülkeleri ve özellikle yurt dışında yaşayan Türk vatandaşlarından yoğun bir talep geldiğini belirten karavan firmaları siparişlere yetişemediklerini ve önümüzdeki 4 ay boyunca ajandalarının dolu olduğunu ifade ediyorlar. Bu yığılmaya neden olarak ise Türkiye'de karavan üretiminin yeni gelişen bir sektör olması ve üretimin az olması gösteriliyor.

Vergi indiriminin Türk karavan sektörü için önemli bir dönüm noktası olduğunu belirten sektör temsilcileri ​yeni ÖTV düzenlemesinden oldukça memnun. Önlerinde en büyük engel olarak gördükleri yüksek ÖTV oranlarının makul bir seviyeye çekilmesiyle Türkiye'de karavan üretiminin önünün açıldığına vurgu yapıyorlar. Ayrıca bu yasanın yabancı yatırımcıyı ülkeye çekeceğini ve Türkiye'nin bu alanda Avrupa'nın üretim merkezi olma potansiyeli taşıdığını ifade ediyorlar. 

Yeni düzenlemenin ekonomiye katkı yapması bekleniyor. İnsanlar sıfır araç alıp karavana dönüştürmek isteyecekleri için otomotiv piyasası canlanacak, aynı şekilde üreticiler de sıfır araçları tercih etmeye başlayacakları için ellerindeki ikinci el karavanları satışa çıkaracak ve böylece piyasa hareketlenecek. Bu durum istihdama da olumlu yansıyacak.

Koronavirüs salgını birçok sektörü olumsuz etkilerken tüm dünyada karavan sektörünü olumlu etkiledi çünkü salgının ortaya çıkardığı risklerden kaçmak isteyen insanların büyük bir kısmı oteller yerine çadır, tekne, karavan gibi alternatif ve izole tatil türlerine yöneldi.
Son dönemlerde sosyal medyanın etkisi ve TV kanallarının sürekli haber yapmasıyla karavanlar ön plana çıktı ancak uzmanlar bir karavan satın almadan önce kiralamanın daha sağlıklı olacağını, karavan hayatının kendilerine uygun olup olmadığını bu şekilde test edebilecekleri görüşündeler. 

Almanya'da trafiğe kayıtlı 1 milyon karavan bulunuyor. Avrupa'da bir yaşam kültürü haline gelen karavancılık Türkiye'de ise henüz çok yeni bir kavram. Sektör tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'de de hızla büyüyor ancak ülkemizde nitelikli karavan üretimi çok az olduğundan tedarik sanayi gelişmemiş durumda. Karavana belli bir standart getirilmemiş ve ayrıca merdiven altı üretim yapan birçok imalatçı firma mevcut. Bunun yanı sıra karavan parkları da sayıca çok yetersiz. Sektör temsilcileri yeni düzenlemeden çok umutlu olduklarını ve bu sorunların giderilmesi halinde Türkiye'nin bölgesinde önemli bir karavan üretim üssü olabileceğini belirtiyorlar.

Yorumlar (0)
Yorum Paylaş