Otonom tramvay

Bugün sizinle birlikte otonom tramvayların başlangıcına bakmak istiyoruz.

Otonom arabalar hala deney aşamasındayken, demir yolu raylarındaki durum bir adım öteye gidiyor. Örneğin, 14 numaralı hattaki demir yolu treni 1998'den beri Paris'te şoförsüz çalışıyor. Buna ek olarak, Japonya gibi birçok ülkede otomatik tren alabiliriz. Tramvaylar ne olacak?

Birçok ülke, otonom tramvay olasılığını test eden ülkeler arasında yer alıyor. Örnek olarak, Krakow'da bir test sürüşünden geçen Polonya tramvayından bahsedebiliriz. Şoförsüz olarak 3.4 km'den fazla yol kat etti. Dahası, Rus şirketi PC Transport sistemi ve Cognitive Technologies de Rus ve dış pazarlar için tamamen özerk bir tramvay geliştirmeye çalışıyorlar.

Bununla birlikte, dünyanın ilk otonom tramvayı 2018'de Postdam'da (Berlin'in batısında) fırlatıldı. Araç, Alman mühendislik şirketi Siemenst'in 50 bilgisayar bilimcisi, mühendis, matematikçi ve fizikçi tarafından geliştirildi. Her yolculuk sırasında tramvayı ve çevresini filme alan dijital gözleri kesen birkaç radar, bir lider (lazer ışığı) ve kamera sensörleri ile donatılmıştır. Bir tramvay bir izleme sinyaline cevap verebilir ve tehlikeye insandan daha hızlı tepki verebilir, böylece sistemin yağmur, sis, göz kamaştırıcı ışık veya gece bile insanları, arabaları ve diğer nesneleri tanımasını sağlar. Otonom tramvay, otonom sürüş yolunda önemli bir kilometre taşı olarak kabul edilir.

Gelişmede ilginç bir konuma sahip olan Çin, ilk ART'ı (Otonom Demiryolu Hızlı Transit) tanıttı. Tren, otobüs ve tramvay arasında yeni bir ulaşım aracı. Raylar üzerinde değil, doğrudan yolda boyanmış noktalar ve çizgiler üzerinde çalışır. İkinci, çok daha önemli yenilik, tren sürücüsünün olmaması, tek başına çalışması ve bilgisayar kontrollü olmasıdır. Makine ayrıca pillerle çalıştığı için çevre dostudur. Bir banliyö treni veya şehirde düzenli toplu taşıma olarak var olabilir.

Yüce Yazılım ile birlikte otomotiv endüstrisinde sürekli gelişen yenilikleri dört gözle bekliyoruz. Bu ilerlemeyi izlemek için bizleri takip etmeye devam edin.

Yorumlar (0)
Yorum Paylaş