Otomotiv Sektöründe En Sık Kullanılan Program Türleri

Yazılım çözümleri,son yıllarda mühendislik endüstrisinin önemli bir parçası haline geldi. Güvenliği, genel performansı ve müşteri deneyimini artıran çeşitli otomotiv yazılımları mevcut bulunmaktadır. Diğerler yazılımların yanı sıra güvenlik, garaj yönetimi ve navigasyon yazılımı dahil olmak üzere geniş bir otomotiv yazılımı yelpazesi vardır. Verimliliği artırmak için, yazılım geliştiricileri ve otomobil üreticileri, sağlam donanım ve esnek yazılım sistemleri oluşturmak için birlikte çalışmalıdır.

Otomotiv endüstrisinde ne tür yazılımlar kullanılabilir?

Teknolojideki gelişmeler, otomobil üreticilerini, çeşitli müşteri tabanlarına daha iyi para ve kolaylık sağlayan otomotiv yazılım çözümlerini seçmeye teşvik etti.

Garaj yönetimi yazılımı

Bu otomotiv yazılım kategorisi, otomotiv endüstrisi için bir dayanaktır diyebiliriz. Fakat en çok kullanılan otomotiv yazılımı hangisidir? Gelişmiş otomasyon ve entegrasyon ile 5iQ atölye yazılımı en avantajlı olanıdır çünkü müşterinizin araç servisi, onarımları ve servis atölyeleri için mevcut ve gelecekteki gereksinimleri karşılamasına olanak tanır. Otomatikleştirilmiş süreçler sayesinde 5iQ, verimlilik sağlayan ve üretkenliği arttıran karları arttıran en iyi garaj yönetim yazılımlarından biridir. 5iQ bulut platformu, müşterilerinizin atölyenize her zaman, her yerde bağlanmasına olanak tanıyan müşteri uygulaması ve teknisyen uygulaması aracılığıyla gerçek zamanlı veriler sağlar.

Araç güvenlik yazılımı

Araç güvenlik yazılımı, araçların ve yolların güvenliğini arttırmak için tasarlanmıştır. Sürücüyü uyararak ve bazen aracın komutasını alarak araçla çarpışmaları ve kazaları önlemek için güvenlik işlevlerini içerirler. Güvenlik yazılımı çözümlerinin sağladığı destek özellikleri arasında otomatik aydınlatma, otomatik hızlı frenleme, kör nokta belirleme ve yardımlı ters çevirme yardımı bulunur. Bazı otomotiv şirketleri bu özellikleri doğrudan yazılım tanımlı araçlarına dahil eder ve diğerleri opsiyonel olarak bulundururlar.

Araç navigasyon yazılımı

Navigasyon yazılım çözümleri son on yılda otomobillerde ve diğer araçlarda yaygın olarak kullanılmıştır. Bu araba yönetim yazılım kategorisi, her arabanın gerekliliğine göre az çok değişmiştir. İstediğiniz yere veya varış noktasına giden yolu kolayca bulmanızı sağlar. Bu tür otomatik yazılımlar tipik olarak, varış noktanıza göre aracınızın mevcut konumunu belirleyen bir uydu navigasyon cihazına yerleşik bulunmaktadır ve bu cihaza bağlanır. Navigasyon yazılımı oluştururken, otomotiv yazılım geliştiricileri ve otomobil üreticileri, son derece sezgisel bir araç geliştirmek ve araç sürücüsüne kusursuz bir navigasyon deneyimi sağlamak için birlikte çalışmalıdır.

Otopilot yazılımı

Otonom çalışan veya kısmen otonom çalışan araçlarla kullanılması amaçlanan otomotiv sistemlerindeki yazılımdır. Tam otopilot yazılımı, doğrudan ticari kullanım için geliştirme aşamasındadır. Pazar yerlerine girdikten sonra, bir sürücü olarak oturacak ve aracınıza nereye gitmek istediğinizi söyleyeceksiniz ve  geri kalanı tam olarak bu yazılım yapacak. Otomotiv endüstrisindeki en iyi yazılım türlerinden biri olan otopilot yazılımı, kullanabileceğiniz olası yolları tanımlar ve en iyi veya en uygun yolları bulur. Döner kavşağı yönetir, hızı organize eder ve göstergeleri gerektiği gibi yönetir. Bu otomotiv yazılım çözümü, hem uzun mesafelerde hem de kısa yolculuklar için tasarlanacak.

Otomotiv endüstrisi için çeşitli yazılım türleri arasında, otomobillerin aerodinamiğini tasarlamak için kullanılan dijital görüntüleme yazılımı olan Adobe Photoshop bulunur. CAD ve CAM yazılımı, araç ergonomisinin yanı sıra motor bileşenlerini ve üstyapı valflerini tasarlamak için kullanılır. Araç içi eğlence çözümleri, ses ve video eğlencesi sunan donanım ve yazılım çözümlerinden oluşur. Araç içi eğlence için oluşturulan yazılımlar, Bluetooth bağlantı araçları, Wi-Fi etkin noktaları ve eller serbest kontrolü kullanılarak etkinleştirilebilir. Hatta sürüş sırasında görüntülü sohbet, çevrimiçi tarama ve sosyal medya kanallarını kullanmak için akıllı telefonunuzu bağlamanızı kolaylaştırır.

Yüce Yazılım, otomotiv endüstrisinin dünyasında yazılım yenilikleri oluşturmakla ilgileniyor ve aynı zamanda bu işin içinde yer alıyor. Otomotiv endüstrisindeki programlarımızın detayları için bizi takip etmeye devam edin.

Yorumlar (0)
Yorum Paylaş