Otomotiv Piyayasında Son Durum

Yeni yatırım aracı olarak görülen ikinci el oto piyasasında;  fiyatı en çok artan modeller, sıfır araçlarda fiyatların artış sebebi, yeni açıklanan taşıt kredi kampanyasının ayrıntıları yazımızda:

Virüs sebebiyle insanların toplu taşıma kullanmak istememesi, dolar kurunda yaşanan dalgalanmalar sıfır otomobil fiyatlarını arttırdı. Sıfır araç için ödenen ek vergiler müşterinin ikinci el otomobile yönelmesine sebep oldu ve burada yaşanan yığılma ikinci el oto fiyatlarının sıfır oto fiyatlarına yaklaşmasına neden oldu. Fiyatı en çok artan ikinci el araba modeli 2016 model Honda Civic 1.6 i-VTEC olurken, onu 2015 model 1.5 TCDI Ford Focus izledi. Daha sonra onları 2015 model Daica Duster 1.5 DCI 4*4, BMW 520 d ve Hyundai 1.4 i20 takip etti.

Virüsle mücadele sürecindeki karantina uygulaması sebebiyle Dünya ile birlikte Türkiyede' de otomotiv piyasası bir durgunluk yaşamıştı. Haziran ayı başında kamu bankaları tarafından açıklanan taşıt kredisi kampanyası otomotiv piyasasını hareketlendirdi. Korona virüsle mücadele kapsamındaki normalleşme sürecine geçiş ve ekonomik hayatın canlanması için açıklanan taşıt kredi paketleri ikinci el ve sıfır otomotiv piyasasında hareketliliğe neden oldu.

Türkiye'nin üç büyük kamu bankası olan Ziraat, Vakıf ve Halkbank'ın aylık %0,49-%0,69 faiz oranlarıyla duyurduğu taşıt kredi kampanyasının ardından yüz binlerce insan araç araştırmaya başladı. Kampanyanın duyurulmasıyla ikinci el araçlara da talep arttı. Yerli üretim yapan anlaşmalı firmalardan motosiklet dahil olmak üzere sıfır km binek ya da ticari araç satın alacak bireysel ve kurumsal müşterilere, firmalar ile yapılan anlaşmalar çerçevesinde %0,49-%0,69 aralığında değişen oranlarla taşıt kredisi kullanma imkanı verildi. Başvurular Ziraat, Vakıf ve Halkbank şubelerinden yapılabilecek.

Anlaşmalı otomobil firmaları sıfır km binek araçlarda Ford, Fiat, Hyundai, Honda ve Toyota; Sıfır km ticari araçlarda Fiat, Ford, Otokar, Karsan, BMC, Isuzu, ve Mercedes olarak açıklandı.

Yerli otomobil üretimi yapan anlaşmalı firmalardan alınacak belirli marka ve modellerde sıfır km taşıt için %0,49 dan başlayan oran ve 60 aya varan vade seçeneğiyle 120.000 TL'ye kadar; 7 yaşına kadar olan 2.el taşıt için %0,82 oran,6 ay ödemesiz ve 60 aya varan vade seçeneğiyle 150,000 TL'ye kadar taşıt destek kredisi kullanılabilir.

Devlet desteğiyle üç büyük kamu bankasının başlattığı taşıt kredi kampanyası sürecinde yaşanan en büyük olumsuzluk ikinci el araçlarda önüne geçilemeyen fiyat artışları oldu. Yetkililer sıfır araç bayilerinin önemli ölçüde ikinci el araç alıp satması ve internet sitelerinin ikinci el araçlara değer biçerek sürece dahil olmaları sonucunda bazı durumlarda ikinci el oto fiyatlarının sıfır araç fiyatlarını geçtiğini belirtiyor. Ayrıca ilerleyen zamanlarda özel bankaların kampanya sürecine katılmasıyla ikinci el araç piyasasında fiyatların bir miktar düşmesi bekleniyor. Uzmanlar alıcılara internetten fiyat araştırması yapmalarını ancak oto pazarları ve galerilerini gezerek araç satın almalarını öneriyor, ayrıca araç fotoğrafına bakarak kapora verilmemesi konusunda uyarıyor.

Karantina sürecinde otomobil fabrikalarının üretimi durdurması ve düzenlenen taşıt kredi kampanyalarıyla piyasada sıfır araçlara talep patlaması yaşandı. Arz talep dengesinin bozulması sonucunda bazı galericilerin yeni çıkan araba modellerini bayilerden toplayıp plaka takarak 2.el sıfır statüsünde çok yüksek fiyatlara sıfır gibi sattıklarını ve müşterilerin ikinci elde satılan sıfır araçlardan uzak durması gerektiği belirtiliyor.

 

Yorumlar (0)
Yorum Paylaş