Otomotiv Endüstrisindeki Çaresiz Çip Sıkıntısına Çözüm

Covid-19 salgını tarafından sert bir şekilde etkilenen sektörlerden biri de hiç şüphesiz otomotiv endüstrisi. Birçok otomobil üreticisi çip eksikliği ile mücadele ediyor. Volkswagen, General Motors, Ford, Renault, Toyota, Fiat Chrysler veya Nissan gibi büyük şirketler üretimi tamamen askıya almak veya iptal etmek zorunda kaldı.

 

Çözüm Intel ile birlikte geliyor ...

Intel CEO'su Pat Gelsinger, Intel'in arabalar için çip üreten bazı şirketlerle görüşmeye başladığını söyledi. Intel'in hedefi, bu çipleri altı ila dokuz ay içinde kendi üretim hatlarında üretmeye başlamaktır.

 

Daha fazla fabrika inşa etmektense, Intel'in mevcut üretim hattı kapasitesinden yararlanmak daha hızlı bir çözüm üretir. Gelsinger'e göre, yeni fabrikanın inşası tahminen üç ila dört yıl sürecek, ancak şirket bunu karşılayamayabilir. Hatta Intel'in bazı önemli satıcılardan yonga üretmeye başlamış olması bile bir ihtimal. Ancak, daha fazla bilgi teyit edilmedi, yalnızca Oregon, Arizona, New Mexico, İsrail veya İrlanda'da bulunan fabrikalarda üretim gerçekleştirilebildi.

 

Her durumda Intel, çip fabrikalarını kurma planlarını da onayladı. Bu, Mart ayında, şirketin ABD'nin Arizona eyaletinde iki yeni fabrika inşa ettiğini duyurmasıyla gerçekleşti. Bu Intel üretim komplekslerinin uygulanması yaklaşık 20 milyar dolara mal olacak. Firma, rakip firmaların hem çiplerini hem de kendi çiplerini bu fabrikalarda üretmeye başlamalıdır.

Yorumlar (0)
Yorum Paylaş