Otomasyonu olmayan bir araçtan “K.I.T.T” ye

Önceden bilim kurgu bir karakter olan tamamen özerk bir arabanın yollara hakim olacağını düşündünüz mü? İnsan gözetimi olmadan akıllı eylemler gerçekleştiren makineler, gerçeğe hızla yaklaşan uzun vadeli hayallerden biridir.

Amerika Birleşik Devletleri Otomotiv Mühendisleri Bakanlığı (BAE) ve Ulusal Yol Güvenliği İdaresi (NHTSA), otonom otomobiller için tam seviye 0 araçlardan tam seviye 5 araca kadar altı özerklik seviyesi sınıflandırıyor. Tesla, Ford, Toyota, Uber, Volvo ve diğerleri gibi şirketler, 5. seviyede otonom araç operasyonunun nihai hedefine ulaşmak için çok çalıştılar.

Seviye 1 özerkliği ile, araçlar aynı anda yalnızca tek bir görevi gerçekleştirebilir. Bu arabalar genellikle otomatik şerit tutma veya güvenlik için uyarlanabilir hız sabitleyici gibi otonom emniyet odaklı özellikler ile donatılmıştır. Sürücü her zaman tamamen farkında olmalı ve sürüş sürmelidir. Yoldaki birçok yeni otomobil artık seviye 1 otonom özelliklere sahip ve bir zamanlar isteğe bağlı bir ürün teklifi olarak görülen şey hızla standart haline dönüyor.

Seviye 2 özerkliği ile, araçlar aynı anda iki ayrı görevi yerine getirebilir. Bu seviye 2 otomobiller bir şerit veya otomatik fren ve işlevsel uyarlanabilir hız sabitleyici kullanabilir ve bakımını yapabilir. Tier 2 otonom otomobiline iyi bir örnek Tesla'nın Autopilot'udur. Bununla birlikte, seviye 2 ile seviye 0 ve 1'de, araçta sürüş sırasında sürücünün kontrol altında olması gerekir.

Seviye 3 özerklikte, araç "koşullu özerklik" sağlar. Bu, aracın yalnızca belirli koşullar altında kendi kendini yönetebileceği anlamına gelir. Bu koşullar genellikle iyi hava koşullarıdır ve araç çitle çevrili bir alanda olmalıdır. Özerk bir seviye 3 otomobili için harika bir örnek Audi A8. Tesla, AutoPilot'un seviye 3'te mevcut olduğunu iddia etse de, aslında araçta izin verilene bağlı olarak seviye 2 ve 3 arasında bir yerdedir. Tesla'nın Autopilot Seviye 2 ve 3 arasında bir yere düşer ve Cadillac Süper Cruise 2. Seviyede çalışır.

 

Seviye 4 özerkliği tamamen özerk ancak sadece belirli koşullar altında bir araç sunuyor. Seviye 4 sadece belirli hızları ve arazileri idare edebilir. Sürücü sürüş sırasında tamamen kontrol altında olmayabilir, ancak araç artık durumla baş edemediğinde aniden devreye girmelidir.

En yüksek özerklik düzeyinde, Tier 5 araçları tamamen kendinden otomatik ve özerktir. Sürücünün sürüş sırasında kontrol altında olması gerekmez ve bu araç herhangi bir yol koşulunu, hava durumunu kontrol edebilir ve artık coğrafi olarak çitle çevrili alanlarla sınırlı kalmamalıdır. Seviye 5 araçta ayrıca acil durum fonksiyonları ve güvenlik protokolleri bulunacaktır. Seviye 5 aracı gerçek bir özerkliktir ve birini A noktasına B noktasına güvenli bir şekilde teslim edebilir. Zoox, Google Waymo ve diğerleri gibi şirketler bu hedefe hızla yaklaşmaktadır.

Özerk düzey 5 araçlara sahip dünyanın, insanlığı ve toplumu birçok yönden etkileyeceği şaşırtıcı değildir. Görünür bir değişiklik, insanlar için optimize edilecek arabaların görünümü ve yapımı olacaktır. Kumanda kolu, direksiyon simidi, pedal gibi araba parçaları gerekmez. Gelecekte ehliyet almak gerekli olmayacaktır.

Sorun orta sahalarda çalışırken ortaya çıkabilir - bazı kontrolleri olan ve hala bazı kontrole ihtiyaç duyan araçlar. Ana sorun, ölümcül bir sonuçtan kaçınmak için dikkat etmeniz gerekene kadar dikkat etmenin psikolojik olarak çok zor olmasıdır. Bununla birlikte, AI sistemleri gelişmeye devam ettikçe, şirket sokaklarımızda tamamen otonom sistemleri görmeye başlayacağız.

Sonuçta, herkes yakın gelecekte K.I.T.T tarafından yönlendirilecektir..

Yorumlar (0)
Yorum Paylaş