Mark Zuckenberg Hakkında Bilmedikleriniz

Gezegendeki en zengin insanlardan biri olan Mark Zuckerberg, kelimenin tam anlamıyla dünyayı değiştiren bir sosyal ağ icat etti. Sosyal ağ, Facebook, çok yaygın bir şekilde kullanıldı ve kullanıcı sayısı Zuckerberg yirmi üç yaşında milyarder olana kadar artmaya devam etti. Ancak bu herkesin bildiği bir gerçektir. Ama bilmediğin şey, belki aşağıda seni şaşırtabilecek atraksiyonlardan birkaçı, belki şaşırtmayabilir.

Facebook neden mavi?

Facebook'un neden çoğunlukla mavi olduğunu hiç merak ettiniz mi? Mark Zuckerberg sözde kırmızı-yeşil renk körlüğünden muzdarip, bu da maviyi çok daha iyi gördüğü anlamına geliyor. Markayı temsil etmesi için seçilmesinin nedeni buydu. Logodan web sitesinin görsel işlemesine kadar her yerde görebiliriz ki bu muhtemelen bilinen tüm sürümler için geçerlidir.

Aynı kıyafetler zaman kazandırır.

Birçok vizyoner, farklı durumlarda sıradan ve genellikle aynı kıyafetleri tercih eder. Steve Jobs her zaman bir balıkçı yaka gibi aynı kıyafet kombinasyonuna sahip yeni elektronikler tanıttı. Mark Zuckerberg, halkın arasına çıktığında da aynı şeyi yapıyor. Nedeni zamandan tasarruf etmektir çünkü her sabah ne tür bir tişört giyeceğine karar vermek zorunda değildir ve bu nedenle daha önemli şeyler için yeterli zamanı vardır.

Neredeyse Microsoft için çalışıyordu.

Lise son sınıfta iken, Synapse Media Player adlı bir uygulamayı birlikte yarattı, bir kullanıcının en sevdiği şarkıları izleyen ve seçimlerine göre çalma listeleri oluşturan bir MP3 oynatıcı, esasen erken Spotify veya Pandora. Microsoft, şirketi ve kurucularını satın almaya çalıştı. Quora'yı kuran Zuckenberg ve ortak yaratıcı Adam D D'Angelo, teknoloji için bir patent aldı ve bunun yerine üniversiteye gitti.

23 yaşında milyarder oldu.

Zuck, genç yaşta üstün becerileriyle göze çarpıyordu, bir bilgisayar uzmanı ona ayak uydurmakta zorlandığı için öğretmeyi reddetti. Muazzam yetenekleri vardı ve yeni bilgileri çok çabuk kavrayabiliyordu. Ayrıca öğretmen buna "mucize" dedi. 12 yaşında, babasının daha sonra işte kullandığı yazılımı yaratmayı başardı. 23 yaşında milyarder oldu ve Forbes milyarder sıralamasında 785. sırada yer aldı.

Ayrıca çekiciliği değerlendirmek için Facemash'ı yarattı.

Diğer başarılı projeler şüphesiz Facemash adlı yazılımı içerir. İki Harvard öğrencisinin yüzleri arasında oy kullanırdı. Kurallara göre daha çok sayı atan kişi daha çekiciydi. Bununla birlikte, prestijli üniversite kısa süre sonra kontrol etti ve Zuck'ın giderek daha popüler hale gelen çalışmasını uygunsuz olarak nitelendirdi.

Facebook ile ilgili filmin gerçeği yansıtmadığını iddia ediyor.

Çoğunuz The Social Network'ü gördünüz. Hikaye, günümüzün en büyük sosyal ağının doğuşundan ve bundan önce gelen ve takip eden durumlardan bahsediyor. Bununla birlikte, Zuckerberg bu filmi gerçekliğin tamamen yanlış bir sunumu olarak adlandırdı. İddiaya göre birçok farklı durum içeriyor, bu yüzden kesinlikle bir hayran değil.

Facebook'un başı olarak 1 dolar alıyor.

Çoğunuz en büyük sosyal ağın CEO'sunun ne kadar kazanabileceğini merak ediyorsunuz. Para sıkıntısı çekmeyen Zuck, bu yüksek pozisyonda yıllık bir ABD doları maaş almaya karar verdi. Ama detaylar neler? "Yeterince kazandım. Bu noktada, elimden geldiğince çok şey yapmaya odaklandım. Ayrıca eğitimime ve sağlık yardımcılığını da içeren Facebook dışında çalışmaya odaklanıyorum. Birçok insan tamamen gereksiz yere ölüyor ve elde edemiyor. Hak ettikleri fırsatlar. Dünyada düzeltilmesi gereken pek çok şey var ve bu fırsatı bulan şanslı kişi benim. "

O ve eşi Priscilla Chan, Chan Zuckerberg Girişimi'ni kurdu. "İnsan potansiyelini geliştirmeye" odaklanıyor ve aynı zamanda on yılda üç milyar dolar yatırım yapmayı planladıkları bilimsel araştırmanın da arkasında. Hedefleri 2100 yılına kadar mevcut hastalıkların tedavisini ortadan kaldırmak veya iyileştirmektir.

Aşkının ailesi sayesinde Çince öğrendi.

Mark Zuckerberg, eski kız arkadaşının ve şu anki kadının aile üyeleri sayesinde, gereksiz zorluklar yaşamadan birbirleriyle iletişim kurabilmeleri için Çince öğrendi. İlişki 2003'te başladı ve yedi yıl sonra böyle bir şey yapabildi. Facebook'un borsadaki hisselerini sunacağını duyurmasının ertesi günü, özellikle 19 Mayıs 2012'de bir evliliğe girdiler.

Mütevazı olmasıyla tanınır.

Bugün Morgan Freeman'ın sesiyle vale AI tarafından desteklenen güzel döşenmiş bir evi olmasına rağmen, 2010 yılında The New Yorker ile yaptığı röportajda tüm dairelerini Craigslist'te bulduğunu belirtti.

Albert Einstein ve Pablo Picasso'ya bakıyor.

Einstein'ın Facebook favorileri olarak "İşleri olabildiğince basitleştirin ama daha kolay yapmayın" sözüne ve Picasso'nun "Bütün çocuklar sanatçıdır. Sorun büyüdükten sonra nasıl sanatçı olarak kalılacağıdır" görüşüne sahiptir.

Mark Zuckerberg hakkında yeni bir şey öğrendiniz mi? Onunla, işiyle, sosyal medyayla ilgili diğer ilginç şeyleri bizimle paylaşmak isterseniz yorumlarda yazabilirsiniz.

Yorumlar (0)
Yorum Paylaş