Lastik Ördek, Kod Hata Ayıklama Yöntemi

Yazılım programcıları kod hatalarını düzeltmeye çalışırken saatlerce hatta günlerce takılabilir. Programcılar işlerini kolaylaştırmak için lastik ördek kullanırlar. Ördekler kendi başlarına hiçbir şey yapmasalar da, kodu açıklamanın programcının sorunu bulmasına yardımcı olacağı ortaya çıktı. Sorunu bir başkasına veya başka bir şeye açıklamaya çalıştığınızda, daha iyi anlayacak ve bir çözüm bulmayı daha kolay bulacaksınız.

Lastik ördek yavrusu nedir?

Lastik ördek yavrusu, klasik bir banyo oyuncağı içeren bir kod ayarlama yöntemi olan "lastik ördek ayarlama" için kısaltılmış bir terimdir. Ve lastik ördek yazılıma nasıl girdi? Andrew Hunt ve David Thomas, bir programcının bir lastik ördeğe yüksek sesle satır satır açıklayarak kodda hata ayıkladığı Programcı Programcısı Kitabı'nın hikayesini anlatıyor. Açıkladığınız gibi, muhtemelen düşündüklerini yapmayan veya düzeltilmesi gereken kod parçaları bulacaksınız. Bir lastik ördek yavrusu, sizi yargılamayan dost bir ördek ile kodlama sorunlarından geçmekle ilgilidir.

Bir lastik ördeği etkili kılan nedir?

Bir şeyi yüksek sesle açıklarsanız, düşünceleriniz yavaşlar. İnsan beyni, örneğin okurken, dakikada 350 ile 500 konuşulmayan kelime işleyebilir. Ancak kendimizi dakikada yaklaşık 120-180 kelime ifade etme eğiliminde olabiliriz. Bir şeyi yüksek sesle açıkladığımızda, onu yavaşlatmaya ve söylediklerimizi dikkate alarak daha fazla zaman harcamamıza zorlar.

Bir hata bulana kadar her kod parçasını analiz etmemiz gerekir. Ördek arkadaşı her satırı ve her detayı duymak istiyor, bu yüzden hataları yakalamak için ince dişli bir tarakla kodları inceliyoruz. Lastik ördeğinizin cehaletini varsaydığınızda, bu özel kod satırlarının kafanızda olduğunu düşündüğünüzden daha ayrıntılı ve doğru bir şekilde açıklamanız gerekir. Kesin olmaya ve başkalarının sorununuzu anlamasına yardımcı olmak, eskiden aldığınız tüm dikkati çok dikkatli bir şekilde ödemek zorundasınız. Bilgisayarlar insan gibi düşünmüyor, ama lastik bir ördek gibi son ayrıntıya kadar her şeye ihtiyaçları var. Aynı zamanda, bir bilgisayar gibi düşünmek zorunda kaldığınız anlamına gelir ve bu nedenle bir hatayla karşılaşırsınız.

Diğer ayarlama yöntemlerinden önce neden bir lastik ördek yavrusu seçmeliyiz?

Kodunuz ve hedefleriniz hakkında daha iyi bir genel bakış elde edersiniz. Bir ördek kullanarak kodla konuştuğunuzda, kodun hedefine geri dönersiniz. Ayrıca, lastik ördek yavrusu sorunu kendiniz çözmenize izin verecektir ve bu sayede hatalarınızdan öğrenme fırsatı elde edeceksiniz. Aynı zamanda kodlayıcı becerilerinize daha fazla güveneceksiniz.

Kodlamada hatalar yaygındır. Ancak, meslektaşlarınızı rahatsız etmek gerekli değildir, çünkü kimse başka bir şey yapmaz. Ayrıca, bu sorunu kendiniz çözemediğiniz için yargılanmanız konusunda endişelenmenize gerek yoktur. Sizi asla düşünmeyecek bir ördek arkadaşınızla hatalarınızı tartışmak konusunda daha açık olmak daha kolaydır.

Muhtemelen en son know-how'a sahip değiller, ancak lastik ördekler kodunuzu ince ayarlamanıza yardımcı olacaktır. Bir dahaki sefere kodunuzla ilgili bir sorun yaşarsanız, plastik bir ördek alın ve sizin için nasıl çalıştığını görün. Lastik ördeklerin sadece bir banyo oyuncağından ve eğlenceli bir ifadeden daha fazlası olabileceği ortaya çıktı.

Yorumlar (0)
Yorum Paylaş