Lastik Dünyasından İlginç Gerçekler

Lastikler, Yüce Yazılım'ın da içinde bulunduğu otomotiv endüstrisinin bir parçasıdır. Lastikler, hepimizin her gün kullandığı bir şeydir. Ancak, bu kauçuk dünyası ilk bakışta göründüğünden çok daha ilginçtir.

Yeni lastiklerin pahalı olmasından şikayet ediyor musunuz? O zaman çok daha pahalı lastiklerin olduğuna inanın. En pahalı lastikleri Dubai'de bulacaksınız. Onlara 532.000 euro ödeyeceksiniz. Lastikler istisnai bir bileşik veya giyilen bir araç değildir. 24 ayar altınla yaldızlı ve birkaç elmasla süslenmiş yan panelin özel bir parçasıdır. Ancak örneğin Bugatti Veyron da çok pahalı lastikler giyiyor. Saatte 400 km'ye kadar hız için tasarlanmışlardır, ancak bu hızda bu lastiklerle sadece on beş dakika, yani yaklaşık 100 kilometre sürmek mümkündür. Bu tür bir lastik setinin fiyatı yaklaşık 34.000 Euro'dur.

En iyiler arasında üretilen en büyük lastik Caterpillar 797B madencilik makinesi içindir. 4,3 metre yüksekliğinde, 5,5 ton ağırlığında, 100 ton taşıma kapasitesine sahip ve tek parça üretmek için yaklaşık 900 kilogram çelik kullanılıyor. Bu tür bir lastiği yapmak için kullanılan malzeme miktarından yaklaşık 600 parça geleneksel yolcu lastiği yapılabilir.

Ve en büyük lastik üreticisini biliyor musunuz? Guinness Rekorlar Kitabı'nda da ürettiği lastik sayısı ile listelenen firma LEGO. Dünyanın en büyük üreticisi olmasına rağmen LEGO lastiklerini hiç duymadınız mı? Belki de bunun nedeni, bu şirket tarafından üretilen yaklaşık 320 milyon lastiğin tamamının, bireysel kitlerden küçük araçlarla sonuçlanmasıdır.

Dünyanın yıllık lastik üretiminin bir milyardan fazla lastiği aştığı gerçeğine de şaşıracaksınız.

Lastikler, bir Boeing 747'nin yükünün üç katı olan, neredeyse 100 kg ağırlığında ve 64 tondan fazla olası çalışma yüküne sahip olan NASA uzay mekiğinde de kullanılıyor. NASA uzay mekiğinin iki ön ve dört katı var. Bugatti Veyron'un en yüksek hızı olan yaklaşık 400 km / s hıza kolayca dayanabilen arka lastikler. Mekiğin arka lastikleri yalnızca bir iniş için ve ön tarafı iki iniş için kullanılabilir. Üretici, 1982'den beri Michelin şirketidir.

Lastik dünyasıda sizi en çok hangi gerçekler şaşırttı?

Yorumlar (0)
Yorum Paylaş