Kripto Para

Bilindiği gibi para ilk olarak M.Ö. 7.yüzyılda Lidyalılar tarafından icat edildi ve paranın bulunmasıyla alışverişlerde takas dönemi son buldu. Para ilk zamanlarda altın, gümüş gibi madenlerden yapılıyordu. Zamanla madeni paranın yanında kağıt paralar ortaya çıkmaya başladı. Kağıt para ilk defa Çinliler tarafından kullanıldı. Bizde ise ilk kağıt para 1840 yılında Sultan Abdülmecit tarafından basıldı. Teknolojinin hızla ilerlemesiyle para, yerini kredi kartlarına bıraktı. Son yıllarda ise fiziksel bir gerçekliği olmayan ancak elektronik ortamda bir değer teşkil eden kripto paralar gündeme gelmeye başladı.

20.yy başında mobil bankacılık, ATM gibi yeniliklerin görülmeye başlanmasıyla birlikte teknolojinin sürekli gelişimi, finansal sistemde de etkisini gösterdi ve 2008 yılına gelindiğinde dünya kripto para ile tanıştı. Varlığı, gerçek kimliği ve kaç kişi oldukları bütün dünyada spekülasyonlara sebep olan Satoshi Nakamoto takma adlı kişi veya bir grup,2008 yılında yayınladıkları white paper aracılığıyla finansal bir kuruma gerek olmadan, kurumlar veya kişiler arasında elektronik para transferi nasıl yapılabilir sorusunu sorarak,şu anda dünya sanal para piyasasının en hacimli kripto parası olan Bitcoin'in ortaya çıkmasını sağladılar .Bitcoin 2014 ve sonraki 3 yıl içinde 3 cent ten 20000 Dolara kadar yükselerek bütün dünyada ilgi odağı haline geldi. Bu yüksek volatilite doğal olarak, kısa zamanda yüksek getiri isteyen insanları kendine çekti. Ancak bu ani dalgalanma birçok insanda ise kripto paralara karşı kumar ve oyun algısı oluşturdu.

Kripto para, banka gibi aracı bir kuruma gerek duyulmaksızın sadece katılımcılar arasında gerçekleşen finansal ,elektronik işlemlerin ortaya çıkardığı sisteme verilen genel bir isimdir. Blockchain (blok zinciri) ise bu sistemin temelini oluşturur. Kripto para sistemi Blockchain sisteminden ayrı düşünülemez. Blockchain kişi veya kurumlar arasında elektronik değer transferinin banka gibi bir kuruma ihtiyaç duyulmadan yapılmasını sağlayan bir sistemdir. Peki sistem nasıl çalışıyor ? Ağdaki bütün katılımcılar ağdaki bütün kayıtları şifreli bir biçimde tutuyor, bu sisteme dağıtık defter teknolojisi deniliyor ve bu sistem sayesinde banka gibi bir kuruma ihtiyaç duyulmuyor.

Sanal paranın ve özelde Bitcoin'in avantajlarını ve dezavantajlarını incelemek istersek; yer ve zaman kısıtlaması yoktur. Katılımcı istediği her an finansal işlemlerini gerçekleştirebilir ,bunun için banka, ATM gibi fiziksel kurumlara ihtiyaç duymaz. Para transferi çok hızlı bir şekilde gerçekleştirilir. Dünya'nın her yerinden uluslararası işlem yapılabilir. Devletlerin, hükümetlerin ekonomik problemlerinden etkilenmez. Katılımcı ayrıca, klasik bankacılık sisteminde ödeme durumunda kaldığı hesap işletim ücreti gibi komisyonları ödemek zorunda kalmaz. Dezavantajları ise; birçok devlet ve yönetimin kripto paralara mesafeli yaklaşması ,dijital hesapların bilgisayar korsanları ve hackerler tarafından saldırıya uğrama tehlikesi ve hem aşağı hem de yukarı yönlü hızlı iniş çıkışlar diyebiliriz.

Şu bir gerçek ki dünyadaki çoğu devlet ve dolayısıyla hükümetler Bitcoin gibi kripto paralara pek de sıcak bakmıyor. Hatta bazı kurumlar kripto paralara karşı cephe oluşturmuş durumda. Bu kurumların başında da IMF geliyor. IMF, kripto paraların finansal sisteme getirdiği ve insanları kendine çeken konfor ve yeniliklere karşı geleneksel finans sisteminin de yenilik ve konfor açısından karşı atak geliştirmesi gerektiğine vurgu yapıyor.

Kripto para konusu dünyada daha çok tartışma götürecek gibi görünüyor. Bir kesim ,peşin ödeme döneminin dünyada sona erdiğini, yeni neslin paranın ne demek olduğunu bile bilmeyeceğini, kripto paranın devletlerin krizlerinden etkilenmemesi, hızlı ve konforlu olması ve herhangi bir merkezden yönetilmemesi sebebiyle geleceğin finans ve ödeme aracı olacağını iddia ediyor. Bir kesim ise kripto hesapların hükümetler tarafından güvence altına alınmaması ve hızlı iniş çıkışlar gibi nedenlerle temkinli yaklaşılması gereken bir yapı olarak görüyor .Ancak kripto para piyasası şu anki haliyle risk almayı sevenler için oldukça cazip görünüyor.

Yorumlar (0)
Yorum Paylaş