Koronavirüsün otomotiv endüstrisine etkisi

Bu virüs hayatımızın birçok yönünü olumsuz etkilemektedir. Yüce Yazılım ile birlikte bu konuya odaklanacağız.

Moody's Yatırımcı Servisi, koronavirüs salgınları nedeniyle küresel araç satış tahminini düşürüyor.Revize tahmini, 2020 yılında daha önce beklenen% 0,9'dan% 2,5 azalacak olan küresel otomobil satışlarını içeriyor.

Çin'in Wuhan şehrinde tehlikeli yeni bir virüsün yayılmaya başlamasından bu yana, otomotiv endüstrisi kendini Ground Zero'da buldu. Şehrin içinde veya yakınında faaliyet gösteren birçok otomobil üreticisi - yabancı üreticiler Nissan, Kia, Peugeot ve Honda ve Dongfeng gibi Çinli yerli şirketler dahil - üretimi durdurmak zorunda kaldı. Şangay'daki Çin otomobil merkezi de dahil olmak üzere ülkenin diğer bölgelerindeki üreticiler yakında etkisini hissetti.

Karantinaları zorunlu kılan ve salgını durdurmak için daha fazla adım atan Çin üzerindeki daha geniş etki, Çin binek otomobil birliğinin Şubat ayının ilk yarısında otomobil satışlarındaki % 92'lik düşüşten kaynaklanıyor. Bu sektördeki ihtiyatlı tahminlere rağmen, hastalığın sürekli yayılması sadece Çin'de değil, dünyanın dört bir yanında hissedilmeye başlıyor.

Bununla birlikte, Dunne ve diğer analistler birçok fabrikanın hala yavaş çalıştığını ve salgın kötüleşirse yeni kısıtlamalarla karşılaşabileceği konusunda uyarıyor. Ayrıca, Nissan, Çin merkezi Wuhan'da bulunuyor. Bu durum ,Japonya'nın en büyük ikinci otomobil üreticisinin hisselerini bu ay % 30 düşürdü.

Çin, tamamen monte edilmiş araçların önemli bir ihracatçısı değildir, ancak dünya çapında yedek parça ve bileşen ağında önemli bir rol oynamaktadır. Çin tedarikçilerine büyük ölçüde bağımlı olan Hyundai, bu ay eksikliklerinden dolayı bazı yerli tesislerini çalıştırmak zorunda kaldı. Şimdi koronavirüs bu ülkede hızla yayılıyor, bu etkinin çoğalması bekleniyor.

Durum sadece Asya'da kritik değil, aynı zamanda Avrupa'da da ortaya çıkmaya başlıyor. Fiat Chrysler, koronavirüs salgınının etkisinin dört hafta içinde Avrupalı otomobil üreticilerinden birinde üretimi durdurabileceğini söyledi. Fiat, tedarik zinciri sorunlarının iki ila dört hafta içinde fabrika üretimini durdurabileceğini, ancak tesisi değiştirmediğini söyledi. Nissan, General Motors, Honda, Renault ve Peugeot Ocak ayından beri engellenen Hubei Eyaleti ve Wuhan'da büyük tesisleri bulunan şirketler arasında yer alıyor.

Ayrıca 5-15 Mart 2020 tarihleri arasında gerçekleşmesi planlanan 90. Cenevre Otomobil Fuarı gerçekleşmeyecek.İsviçre hükümeti şu anda, koronavirüsün yayılmasına karşı bir önlem olarak 1000'den fazla kişiden oluşan halka açık toplantıları yasakladı. Gösteri için planlanan bazı arabaların prömiyerleri çevrimiçi olarak gerçekleşecek. Cenevre Otomobil Fuarı, otomobil yılının en önemli etkinliklerinden biri. Bu yıl 90'ıncı yıl kutlaması yapılacaktı.

Doktorlar tarafından önerilen sağlıklı önlemleri takip ederken panik yapmayın, güvenli ve sağlıklı olun.

Yorumlar (0)
Yorum Paylaş