Koronavirüs döneminde evden çalışma konusunda faydalı tavsiyeler

Evden çalışmak bazı faydalar getirebilir, aynı zamanda bazı tuzaklar da getirebilir, bu yüzden size bazı tavsiyeler vermek isteriz. Tabii ki, kişiden kişiye değişecektir. Hatırlamanız gereken en önemli şey, işiniz ev hayatınızdan ayrı kalırken odaklanmanıza yardımcı olan şeyleri bulmaktır.

Başlamak için ayrı bir çalışma alanınız olmalıdır. Uzmanlaşmış bir ofis olması gerekmez. Sizi zihinsel olarak çalışan bir modele hazırlayan bir alan olmalı, ayrı bir oda, oturma odasının köşesinde bulunan küçük bir masa veya mutfak masasının sonundaki bir dizüstü bilgisayar olsun. İdeal olarak, burası yatak odası veya kanepe gibi rahatlamak istemediğiniz bir yer ve evinizin diğer üyelerinin çalışmak üzere tasarlandığı bir yer olacaktır.

Ayrı bir çalışma alanı bulduktan sonra, bir rutin belirtmelisiniz. Mümkünse her gün aynı saatte çalışmaya başlayın ve mümkünse aynı zamanda molalar (yemekler dahil) planlayın. İdeal olarak, günde bir kez açık hava almaya, bir kahve içmeye veya köpeğinizle yürüyüşe çıkmaya çalışın, böylece çıldırmak zorunda kalmazsınız. Ayrıca, rutinin bir parçası olarak, iş arkadaşlarınızla düzenli olarak çalışmayı deneyin. WhatsApp gibi mesajlaşma uygulamalarında sohbet etmek ve Zoom veya başka bir video uygulamasıyla toplantılar yapmak döngüde kalmanın hızlı ve kolay yoludur. Ancak, e-postaları iş arkadaşlarınızla iletişim kurmanın tek yolu olarak bırakmayın.Gününüzü organize edin ve planlayın. Dengeyi korumak, evden çalışmanın en zor yanlarından biridir. Aynı zamanda, organizasyon sizi takip etmenize yardımcı olur, böylece çok fazla veya çok az çalışmazsınız.

Rutin ve iş duygunuzu korumak için, işe gider gibi giyinmeyi deneyin. Tabii ki, ne istersen giyebilirsin. Ancak iş elbiseleri, rahatlama ve çalışma hissini korumanıza yardımcı olacaktır. Ayrıca, bacaklarınızı ve tüm vücudunuzu esnetmek için düzenli aralıklarla kalkmak ve masanızdan uzaklaşmak için zaman ayırdığınızdan emin olun. Aynı zamanda, çalışma alanınızın iyi aydınlatılmış olduğundan emin olun, böylece gözlerinizi kısmak zorunda kalmazsınız. Amerikan Oftalmoloji Akademisi 20-20-20 kuralını önerir: her 20 dakikada bir ekrandan uzak durun ve 20 saniye boyunca 20 fit'lik bir şeye odaklanın. Gününüzü organize edin ve planlayın. Dengeyi korumak, evden çalışmanın en zor yanlarından biridir. Aynı zamanda, organizasyon kendinizi takip etmenize yardımcı olur, böylece çok fazla veya çok az çalışmazsınız. Ayrıca, sağlıklı bir yaşam tarzı sürdürün. Evde çalışmak, hareketsiz bir yaşam tarzı verme eğilimindedir, bu nedenle kilo alımı birçok insan için bir sorundur. Düzenli egzersiz için bir zaman planlamayı, ev boyunca sağlıklı atıştırmalıkların tadını çıkarmayı ve bol miktarda su içmeyi unutmayın.

Tüm ciddiyetle, ailenizdeki herkesin (çocuklar, ebeveynler, eşler ve diğer herkes) çalıştığınız zaman, çok zaman alan boşta chitchat veya ev işlerine katılamayacağınızı bildiğinden emin olun. Dikkatiniz dağılmasın. Evinizde aile üyelerinizin anlayabileceği sınırlar oluşturun.

Evden çalışmanın anahtarı patronunuzla net iletişim kurmaktır. Yani sizden ne beklendiğini bilmelisiniz. Yalnızlığı azaltmaya yardımcı olmak için görüntülü görüşmeler, Skype, Zoom gibi yüz yüze iletişim ile patronunuzla ve ev ekibinizle iletişim kurun. Yalnızlık insanları daha az motive ve daha az üretken hissettirebilir. Ayrıca, uzun süreli izolasyonun moral ve üretkenlik üzerinde potansiyel bir etkisi olabilir. Bu nedenle ekiplere,  Slack veya Skype'ta birlikte Türk kahvesi içmek gibi alışılmadık yollarla normallik ve arkadaşlık görünümünü sürdürmeleri önerilir. Dahası, ofis sosyal etkinliklerini çevrimiçi ortama dönüştürme fikrini destekleyin. 

 

 Evde Kal.

 

Yorumlar (0)
Yorum Paylaş