Kış Lastiği Neden Gerekli?

Kış lastikleri yalnızca kar ve buzda değil 7 derecenin altındaki ıslak-kuru tüm yol koşullarında oldukça iyi bir performans gösterir.
Kuru havada 7 derecede yaz lastiği ile kış lastiği birbirine yakın özellikte görünse de sıcaklık 7 derecenin altına düşmeye başladığında yaz lastikleri kış lastikleri gibi başarılı bir performans gösteremez. Yaz lastikleri 7 derecenin üzerindeki sıcaklıklar için tasarlandığından daha sert bir hamurdan yapılmış daha sert lastiklerdir. Bu lastikler 7 derecenin altındaki hava koşullarında kullanıldığında aracın performansında ciddi düşüşler başlar. Aracın hem fren performansı hem de yol tutuş performansı zayıflar. Bu nedenle daha yumuşak bir hamura ve daha fazla kılcal damara sahip olan kış lastikleri 7 derece ve altındaki sıcaklıklarda daha iyi bir tutuş sergiler. Kış lastikleri bilinenin aksine sadece karlı yollarda değil kuru, yağmurlu, çamurlu ve buzlu tüm yol koşullarında daha iyi performans gösterir ve buna bağlı olarak da genel sürüş güvenliğimiz artar.

Karlı günlerde zincir kullanırım düşüncesiyle kış lastiklerini gereksiz bir masraf olarak görmek son derece yanlıştır. Aracımız sadece karlı zeminlerde değil hava sıcaklığı 7 derece ve altına düştüğü andan itibaren kış lastiğine ihtiyaç duyar. Sürekli yaz lastiği kullanıp onları kısa zamanda yıpratmak yerine yıl içinde yaz ve kış olmak üzere iki set lastik kullanmak hem aracın hem lastiklerin uzun ömürlü olması ve hem de kendi can güvenliğimiz açısından çok daha mantıklıdır. Uzun vadede ekonomik olarak da bize bir şey kaybettirmez.

RMA (Rubber Manufacturers Association) ve ASTM şartlarını sağlayan, üzerinde M+S ya da kar tanesi simgesi taşıyan lastikler kış lastiği kabul edilir. Bilinenin aksine kar lastiği adında bir lastik türü yoktur. Kış lastiğine kar lastiği denildiğinde sadece karlı yollarda kullanılabilen veya kar zinciri kullanılmasını gerektirmeyen lastik gibi yanlış bir anlam çıkabilir. Oysa yazının tamamında sıkça vurguladığımız gibi kış lastikleri sadece karlı yollarda değil 7 derecenin altındaki kuru, ıslak, buzlu tüm zemin şartlarına uyum sağlayan lastiklerdir. Kış lastikleri takılıyken aşırı bir kar yağışı durumunda üzerine zincir takılması doğrudur ancak zincirin uzun süre kullanımının her türlü lastiğe ve araca zarar vereceği de unutulmamalıdır.

Çok amaçlı bir performans sunan dört mevsim lastikleri hafif kış şartlarında ortaya çıkabilecek farklı durumlarda kullanılmak için tasarlanmış lastiklerdir ancak zorlu kış şartlarıyla mücadele edecek şekilde üretilmemişlerdir. İlkbahar geldiğinde de kış lastiklerinin değiştirilmesi önemlidir. Daha yumuşak bir yapıda olan kış lastiklerinin sıcak havalarda kullanılması tehlikelidir. Kış lastikleri sıcak havalarda keskin virajlarda aracın yan yatmasına, fren mesafesinin uzamasına ve lastiklerin çabuk aşınmasına neden olur.

Lastik diş derinliğinin yasal sınırı 1.6 mm'dir ancak diş derinliği yaz lastiğinde 2mm, kış lastiğinde ise 3mm'nin altına düştüğü zaman bu lastiklerin değiştirilmesi gerekir çünkü lastiğin diş derinliği azaldıkça yola tutunma ve suyu tahliye etme becerisi azalır. Büyük araçlarda diş derinliği en az 4 mm olmalıdır. Sadece çekişin olduğu lastiği değiştirmek de oldukça sakıncalıdır. Bu durum tutunma kayıplarına neden olarak aracın kaymasına, savrulmasına ve fren mesafesinin artmasına neden olur. O nedenle bir araçta dört lastiğin de aynı marka ve desen olması oldukça önemlidir. 4x4 ve SUV araçlarda da mutlaka kış lastiği kullanılmalıdır. Kış lastiklerinde dişlerin daha derin yapılması karın lastiklerde birikmesini önler ve daha iyi bir çekiş sağlar. Bu lastiklerin sırt desenleri ise suyu ve sulu karı dışarı atacak şekilde dizayn edilmiştir. Kış lastiği alırken üretim tarihine de dikkat etmek gerekir. Hiç kullanılmamış olsa bile 4 yıldan daha eski bir tarihte üretilmiş lastikler alınmamalıdır. Yıl içinde imal edilmiş lastikleri almak en idealidir.

Şehirler arası yük ve yolcu taşıyan ticari araçlar için kış lastiği takma zorunluluğu her yıl olduğu gibi bu yıl da 1 Aralık'ta başlayıp 1 Nisan'da sona erecek. Bu kurala uymayan sürücülere ise 846 lira para cezası uygulanacak. Kış lastiği kullanma zorunluluğu olan araçlarda bulundurulan yedek lastiklerin de kış lastiği olması yükümlülüğü vardır. Kış lastiği takma zorunluluğu bulunmayan özel araçlarda da can ve mal güvenliği açısından kış lastiği kullanılması oldukça önemlidir. Valilikler hava koşullarına bağlı olarak kış lastiği takma zorunluluğu bulunmayan özel araçlar için de kış lastiği mecburiyeti getirme yetkisine sahiptir.
 

Yorumlar (0)
Yorum Paylaş