Kaç tane programlama dili biliyorsunuz?

Dünyada birçok dil biçimi vardır. Herkesin düşündüğü ilk şey,  Türkçe, İngilizce, Çekçe, İspanyolca, vb. gibi bir dildir. Dili bir beden organı, işaret dili ve aynı zamanda programlama dilleri olarak düşünebilirsiniz.

Güvenilir kaynaklara göre, ezoterik kodlama dilleri de dahil olmak üzere yaklaşık 700 programlama dili vardır. İlk modern programlama dili ALGOL aslen yirminci yüzyılın ortalarında geliştirildi, bu da diğer birçok dili önemli ölçüde etkiledi ve algoritmayı tanımlamak için standart yöntemdi. Bir fikir vermek için, konuşulan dillerin sayısının 6.500 civarında olduğu tahmin edilmektedir. Programlama dillerinin gelişim hızının çarpıcı olduğunu anlamak gerekir.

Bir programlama dilini nasıl tanımlarız?

Bir programlama dili yapay bir dil, bir kelime hazinesi ve belirli zevkleri gerçekleştirmek için bir bilgisayara veya bilgisayar aygıtını aşılamaya yönelik bir dil bilgisi kuralları kümesidir. Bilgisayarlar İngilizce, Türkçe ve diğer konuşulan dil gibi konuşma dillerini anlamamaktadır. Her programlama dilinin benzersiz bir anahtar kelime kümesi ve programlama talimatlarını düzenlemek için özel bir söz dizimi vardır. Programlama dilleri dediğimiz geçici bir iletişim yoludur.

Java, JavaScript ve Coffeescript gibi bir dizi programlama dili vardır; Python ve Ruby; C, C ++, C # ve Hedef-C; Cobol, ALGOL 58, ALGOL 60, ALGOL 68, ALGOL W ve BASIC; Fortran, Montaj ve Makine Dili. Programlama dillerinin bir listesi gibi görünüyor, ancak bazı istisnalar var.

İşaretleme ve sorgu dilleri ne olacak?

HTML, bir web tarayıcısında görüntülemek üzere içerik hakkında yorum yapmanıza izin veren bir biçimlendirme dilidir. Çoğu insan bunu bir programlama dili olarak görmez, çünkü aslında talimatlar içermez ve koşullu ifadeler gibi temel işlevleri desteklemez.

SQL, bir veritabanından veri için bir istek yapılandırmanıza olanak tanıyan bir sorgu dilidir. Sorgu dilleri, Python veya Ruby gibi standart programlama dillerinden farklı çalışır, ancak genellikle programlama dilleri listesinin dışında tutulurlar.

Ezoterik diller ne olacak?

Ve şimdi programlama topluluğundan gelen garip fenomenlerden birine geliyoruz: şakalara, takıntılara ve programcının teknolojilerinin sınırlarını zorlama arzusuna dayanan tüm diller. Ezoterik diller genellikle gerçek programlama dilleridir, ancak hepsi gerçekten geliştirme amacıyla kullanılmak üzere tasarlanmadığı için programlama dilleri listesinin dışında tutulurlar. Örnekler ikili Lambda Hesabı veya Malbolge'dur.

İkili Lambda Matematik mümkün olduğunca yoğun olacak şekilde tasarlanmış ezoterik bir dildir ve her program mümkün olduğunca az karakter gerektirecek şekilde yazılmıştır. Malbolge, özünde kendi kendini düzenleyen programlar ve talimatın bilgisayar belleğinde nerede saklandığına bağlı olan efektlerle mümkün olduğunca zor olacak şekilde tasarlanmıştır.

Elbette, programlama dillerinin sayılmasının o kadar kolay olmayacağını ve sayılarının kime göre değişeceğini biliyorsunuz. En çok oylanan cevap 268 listesini verirken, Quora'ya birkaç farklı cevap vardı, en çok oylanan ikinci cevap yaklaşık 700'lük bir liste verdi. Bu yüzden en az birkaç yüz ve hatta bin programlama olduğunu söyleyebiliriz. 

Yorumlar (0)
Yorum Paylaş