Jeff Bezos'un Hayatı Hakkında 10 ilginç Gerçek

Jeff Bezos'un hayatı hakkında 10 ilginç gerçek

 

Jeff Bezos, Bezos, Amazon, CEO, başarı, İnternet, The Washington Post, Blue Origin, uzay, teknoloji, yazılım, Yüce Yazılım

 

Amazon'un kurucusu, CEO'su ve başkanı Jeff Bezos, İnternet çağının en büyük başarılarından biri olarak biliniyor.

 

İşte onun hakkında muhtemelen bilmediğiniz 10 şey.

 

Annesi Jacklyn Bezos, gençken onu doğurdu

Jacklyn Bezos, daha sonra Jacklyn Gise Jorgensen, 1964'te oğlunu doğurduğunda henüz 17 yaşındaydı ve lisede bir üçüncü sınıf öğrencisiydi. Jacklyn, kendisinin ve oğlunun yaşamlarını iyileştirmeye kararlı, üniversite derslerine kaydoldu ve profesörlerin ona izin vermesine izin verdi. onunla evlen, bebeğini yanına al. Orada tanıştı ve sonunda Jeff Bezos'a soyadını veren ve babası olarak giren Küba göçmeni Mike Bezos ile evlendi.

 

Biyolojik babası bir sirk sanatçısıydı

Biyolojik babasını sadece yürümeye başlayan çocuk olmadan tanıyordu; annesi ve üvey babası tarafından büyütüldü. Biyolojik babası Ted Jorgensen, kariyerine "Albuquerque'de önde gelen tek tekerlekli bisiklet" olarak devam etti, bir sirkte sahne aldı ve daha sonra bir bisiklet dükkanına sahipti. Jorgenson, Brad Stone'un Bezos hakkındaki ilk kitabında izini sürdüğü 2012 yılına kadar oğlunun kim olduğu hakkında hiçbir fikri yoktu.

 

Bezos, çocukken mühendislikle ilgileniyordu

Bezos, henüz yürümeye başlayan bir çocukken, tek başına bir tornavidayla yatağını sökmeyi başarmıştı. Liseye başlamadan önce Bezos, evinin garajını icatları için bir laboratuvara dönüştürdü.

 

İlk şirketini lisede kurdu

Bezos, lisedeyken, Dream Institute adlı dokuz ila 12 yıllık bir eğitim yaz kampı olan ilk girişimine başladı. Bezos ve kız arkadaşı o sırada kampta çalışıyorlardı ve altı katılımcıdan kişi başı 600 dolar alıyorlardı. Kamp başlamadan önce Bezos, yaz boyunca McDonald's'ta da çalıştı.

 

Bezos, 1990'ların başında Wall Street'te çalıştı

Princeton Üniversitesi'nde bilgisayar bilimi ve elektrik mühendisliği okuduktan sonra Bezos, New York'taki Wall Street'te yatırım şirketi D.E. Shaw. Bezos, D.E.'ye dönüştü. Shaw'ın en genç başkan yardımcısı 1990'da ayrıldı, ancak dört yıl sonra çevrimiçi bir kitapçı açmak için ayrıldı.

 

Bezos, Amazon'u garajında ​​kurdu

Amazon web sitesinin bir prototipini piyasaya sürdükten sonra, 300 arkadaşından beta testi yapmalarını istediler ve Bezos ve ilk birkaç çalışanı, web sitesi için kendi garajında ​​yazılım geliştirmeye başladılar. Alan o kadar küçüktü ki, Bezos yerel Barnes & Noble kitapçısında bir toplantı yapmak zorunda kaldı. Küçük ekip daha sonra operasyonlarını genişletti ve iki yatak odalı evin dışında çalışmaya başladı. Bezos'un eski eşi MacKenzie de şirketin ilk yıllarında Amazon'un kurulmasında önemli bir rol oynadı. Çift, 25 yıllık evliliğin ardından 2019'da boşandıktan sonra, MacKenzie, çiftin Amazon'daki hisselerinin yüzde 25'ini satın aldı ve o zaman yaklaşık 38 milyar dolara mal oldu.

 

Bezos neredeyse şirketini Amazon yerine Cadabra olarak adlandırdı

Bezos başlangıçta şirketine daha sihirli görünen bir isim vermek istedi, ancak Amazon'un ilk avukatı Todd Tarbert onu buna karşı uyardı. Tarbert, özellikle telefonda, Cadabra adının kulağa çok fazla "ceset" gibi geldiğini açıkladı. Kurucu ve müstakbel milyarder sonunda Amazon'a gitti ve işine dünyanın en büyük nehri adını verdi çünkü dünyanın en büyük kitapçısını kurdu.

 

Bezos, 2003 yılında bir helikopter kazasında yolcuydu

Bezos, avukatı Elizabeth Korrell, rehber Ty Holland ve pilot Charles Bella ile birlikte Aérospatiale Gazelle helikopterindeydi. Batı Teksas'ta bir helikopterin rotasını bozmasının ardından ciddi bir helikopter kazasına karıştı. Helikopter bir dereye baş aşağı indi ve kısmen suyla doluydu. Bella, Bezos ve Holland enkazdan hafif sıyrıklarla kurtuldu. Ancak Korrell kazada bir omurga kırığı yaşadı.

 

Bezos, The Washington Post'un sahibi

Bezos, gazete şirketini 2013 yılında 250 milyon dolara satın almıştı. O zaman, Bezos'un net değerinin 25 milyar dolardan fazla olduğu tahmin ediliyordu. Satın almanın hemen ardından The Post Company'nin hisseleri mesai dışı işlemlerde yüzde 5,5 arttı.

 

Milyarder ayrıca kendi özel sermayeli şirketi olan Blue Origin adlı roket gemisini yönetiyor

Havacılık ve yörünge altı uzay uçuş hizmetleri üreticisi 2000 yılında kuruldu ve merkezi aynı zamanda Bezos'un ana eyaleti olan Kent, Washington'da bulunuyor.

 

Umarız bazı bilgiler sizi şaşırtmıştır. Bizimle daha ilginç şeyler veya görüşler paylaşmak isterseniz, yorumlara yazın.

Yorumlar (0)
Yorum Paylaş