İŞ ZEKASI VE BİG DATA

Elimizdeki verinin geçmişe dönük kaynak olarak kullanılmasının yanı sıra geleceğe dair strateji belirlenmesinde, analiz yapılmasında, müşteri profili çizilmesinde, müşteri  ihtiyacı belirlenmesinde hedef kitleyi tanımada dolayısıyla kalite-zaman-maliyet optimizasyonunda büyük önem taşır.

Büyük şirketler eldeki verinin ne kadar önemli olduğunu ve bu veriyi  nasıl kullanacağını bilen şirketlerdir. Bu yüzdendir ki bu firmalar veri analizi için yazılımlar, veri tabanları ve ilgili personelleri bünyelerinde barındırır.

Firmalar daha çok müşterileri tanımak, ilgi alanlarına göre kime ne satış yapacağını belirlemek için kullanılır örnek vermek gerekirse ;

Bir araç firmamız var,  satılan araç tipine göre bilgileri karşılaştırıyoruz ve farkediyoruz ki bir araç  modelimiz  daha çok 50 yaş üstü beyler tarafından tercih ediliyor, bu durumda diğer 50 yaş üstü erkek cinsiyetli müşterilerimizin de bu araçla ilgilenme şansı yüksek demektir.Bu durumda bu kitlenin karşısına bu aracı çıkarmak satış potansiyelini arttırmak demektir.

Örneği biraz daha derinleştirirsek bu aracı kullanan erkek müşterilerimizin büyük çoğunluğunun bu araç için bir de aksesuar aldığını varsayalım o zaman bu araca sahip diğer müşteriler de bu aksesuarı alabilirler, evet hedef kitlemizi belirlemiş olduk.

Şirketler bu şekilde müşterileri sınıflandırır ve ilişkilendirir bu sayede hangi ürün kime satılır? Hangi profil hangi ürünle ilgilenir?

Daha çok nasıl satış yapılır? Daha çok müşteriye nasıl ulaşılır ? Analiz etmiş ve hedef kitleye ulaşmış olurlar.

Yukardaki örneği  daha da genişletip komplike yapılar- ilişkiler meydana çıkarabiliriz bu sayede daha fazla ilişkili veriye dayalı satış stratejisi oluşturabiliriz.

Bu büyük bilgi pazarının  farkedilmesi  datanın önemini son yıllarda ortaya çıkardı. Artık  şirketler-firmalar biliyor ki reklam –ürün – kalite –fiyat gibi etkenler tek başına  uygun müşteri bulmada yeterli değil önemli olan hangi müşteri hangi etkenlerle ilgileniyor olması.

İlk önceliği fiyat olan  bir müşteriyi sadece kalite etkeniyle etkileyemezsiniz fiyatı uygun ürünler göstermek gerekir, aynı şekilde ilk önceliiği kalite olan müşteriyi de düşük fiyatlı ürünlerle etkileyemezsiniz.

Big data da bize burada yardımcı oluyor.Müşteriyi tanıyıp profile göre ürünleri filtreleyip karşısına çıkarıyoruz.

Yorumlar (0)
Yorum Paylaş