İlk virüsün yayınlanmasının üzerinden 35 yıl geçti

Bugün en büyük küresel tehditlerden biri ve bazıları için önemli bir gelir kaynağı bilgisayar korsanlığı ve korsanlıktır. Bu yıl, siber suçların başlangıcını, yani ilk virüsün kökenini düşünebileceğimiz zamanın 35. yıldönümü. Ancak o zamanlar, ilk virüs korsanlığa karşı bir koruma olarak oluşturulduğu için suç faaliyetlerinden bahsetmek imkansızdı.

Kaydedilen ilk resmi virüsün ardında, Pakistan'dan Basit Farooq Alvi ve Amjad Farooq Alvi kardeşler var. Program kodlarına, bunun orijinal bir ortam (disket) olup olmadığını anlayabilen program kodları dahil edildi. Virüsün adı Brain idi. Orijinal disket değilse, disketin yavaşlamasına neden olan ve kullanıcıların durumu çözmek için Alvio kardeşlerle sözleşme yapmaları için bir mesaj görüntüleyen bir alt yordam çalıştırıldı.

Ancak, ABD veya İngiltere'den öfkeli insanların onları aramaya başlamasıyla virüs kontrolden çıktı. Kötü amaçlı yazılımların başlangıcı da benzerdi, çünkü bunlar çoğunlukla günümüzün yıkıcı Truva atlarıyla eşleşmeyen komik veya sinir bozucu programlardı.

Seksenlerin ve doksanların başında, kullanıcıların hayatlarını kızdıran ancak onlara önemli ölçüde zarar vermeyen virüs fenomeni ortaya çıktı. Örneğin, çerez isteyen bir pencere açan bir virüs belirdi. Kullanıcı daha sonra "bisküvi" kelimesini yazmak zorunda kaldı ve pencere bir süre kayboldu. Diğer virüsler belirli bir zamanda veya rastgele melodiler çaldı.

1990'ların başında, şüphesiz zararlı diyebileceğimiz virüsler de ortaya çıkmaya başladı. Bunlar doğrudan dosya bozulmasına odaklandı ve kullanıcılar arasında disketlerde dolaştırıldı.

Virüslere karşı nasıl korunulur?

Anti-virüs programları, günümüzde genellikle çok işlevli olan ve aynı zamanda solucanlar, Truva atları ve diğer kötü amaçlı yazılım türlerine karşı çalışan virüslere karşı koruma sağlamak için kullanılır. Ticari ve ücretsiz antivirüs programları vardır, birçok ticari antivirüs son kullanıcılar tarafından ücretsiz olarak kullanılabilir veya sınırlı bir sürümde ücretsiz olarak mevcuttur.

Öte yandan, ne yazık ki birçok antivirüs, solucanlar ve diğer modern kötü amaçlı yazılımlardan gelen saldırıları etkili bir şekilde önleyemez. Çoğu antivirüs ayrıca bilgisayarınızı önemli ölçüde yavaşlatır ve en son Windows ile daha da fazla sorun vardır. Microsoft, Windows 7 ve sonraki sürümlerin çekirdeğini, pratikte Windows'un kendisi antivirüsün düzgün çalışmasını engelleyecek şekilde oluşturmuştur. Antivirüs, sistemin bir bölümünü tarayamaz ve Windows'taki hatalardan yararlanan virüsler neredeyse hiçbir engelle karşılaşmadan yayılabilir.

İkinci hoş olmayan özellik, örneğin çevrimiçi sunucular ve benzerleriyle çalışan birçok gelişmiş programı engelliyor. Virüslere karşı en iyi savunma hala sağduyu. Torrent ağlarını veya diğer paylaşılan klasörleri çalıştırmazsanız, warez'i indirmeyin ve şüpheli e-posta eklerini açmayın, klasik bir virüsün bulaşma olasılığı çok düşüktür. Başka tür bir kötü amaçlı yazılım indirme şansı da önemli ölçüde azalacaktır.

Yorumlar (0)
Yorum Paylaş