İlk Elektrikli Hava Taksisi NASA'nın Test Programına Girdi

Dikey kalkış ve iniş yapabilen elektrikli uçaklardan biri olan - eVTOL, tasarımcılarına göre geleceğin taşımacılığı için en ideal çözüm. Drone ve helikopterlerin sınırındaki bu makineler birkaç şirket ve tasarımcı tarafından tanıtıldı ancak bu projelerin hiçbiri henüz konsept aşamasından çıkmadı. Joby Aviation'ın atölyesinden çıkan bu makinelerden ilki şimdi NASA tarafından desteklenen resmi bir test programına giriyor.

Sadece uzayla değil, genel olarak havacılıkla da ilgilenen NASA, Ulusal Gelişmiş Hava Hareketliliği Kampanyasını yürütüyor. Uçuş testleri, çok pahalı ve genellikle zorlu bir geliştirme aşamasıdır. NASA, desteklerinin yolcu hava yolculuğunun yeni aşamasını hareket ettirmeye yardımcı olacağını umuyor. Resmi bir basın açıklamasına göre, NASA'nın amacı hava sahası hareketliliğini artırmak ve hava taksilerini, insansız hava araçlarını ve yeni geliştirilen diğer ulaşım araçlarını ulusal hava sahasına entegre etmeye yardımcı olmaktır.

Bir California havayolu olan Joby Aviation, 2024 yılında bir hava taksi hizmeti başlatmayı hedefliyor ancak Federal Hava İdaresi (FAA) gereksinimlerini karşılaması gerekiyor. NASA tarafından desteklenen bu testler, bu doğrultuda hedefe doğru atılmış bir adımdır. Joby Aviation makinesi altı rotorla donatılmıştır, saatte 320 kilometreye kadar hızlarda uçabilir ve tek bir şarjla 200 kilometreden fazla mesafeye uçabilir. Altı elektrik motoru, emisyonsuz ipeksi pürüzsüz bir çalışma sağlar. Dikey kalkış ve inişe olanak sağlar. EVTOL saatte 200 mil hıza ulaşabilir ve 250 milden fazla seyahat edebilir. Uçak bir pilot ve en fazla dört yolcu taşıyabilir. Joby Aviation, havayolunun Uberi olarak ilan edilir. Mürettebat, bir pilot ve en fazla dört yolcudan oluşur. Joby Aviation resmen kendisini bir Uber hava sahası olarak ilan ediyor. Amacı, müşterilerin uygulamayı kullanarak ulaşım hizmetlerini kara taksileriyle ulaşımla karşılaştırılabilir fiyatlarla sipariş etmelerini sağlamaktır.

İlk uçuş testleri sırasında NASA, uçağın performansını izledi, akustik veriler topladı ve yanıtları kontrol etti. Akustik profil şehirde olası hareketler için önemlidir ve bu da uçuşun bireysel aşamalarında uçağın gürültü seviyesini belirler. Bu verilerin ölçülmesinde 50'ye kadar mikrofon yer alacaktır.

Testler, konseptteki potansiyel boşlukları veya eksiklikleri ortaya çıkarmayı ve ayrıca ileri uçuş konseptlerinin gelecekteki modelleri ve simülasyonları için veri sağlamayı amaçlamaktadır. Son olarak, NASA ve ortakları düzenleyici gerekliliklerini karşılıyor ve uçağı FAA Ulusal Hava Sahası Sistemine dahil etmek istiyor. Her şey yolunda giderse, bu gelişimsel uçuş testlerini, gelecek yıl başlayacak olan NC-1 kampanyasının ilk testleri takip edecek. Bu testler, eVTOL için daha karmaşık uçuş senaryolarını içerir.

İlk elektrikli taksi hakkındaki düşüncelerinizi yorumlarda bizimle paylaşın. Elektrikli hava taksisi ister misiniz? Tüm fikirler için minnettarız.

Yorumlar (0)
Yorum Paylaş