İki Farklı Dünya Formula 1 ve Formula E

Şampiyonluk kazanan ve efsanevi F1'in peşinden gitmeye başlayan elektrikli formulaları duymuşsunuzdur. F1 ve FE arasındaki farklar nelerdir? Ve neden her iki dünyanın da tamamen farklı bir felsefesi var? Bilinmeyeni tanıyın, sizi süper hızlı makinelerin sırlarıyla tanıştıracağız.

FE, F1'e ek olarak tamamen elektrikli bir tasarımla birlikte hızla gelişmeye başladı. Dakikada 40.000 devire kadar dönen bir elektrik motorunun kükreyen etkisine sahip yarış arabaları herkesi büyülemedi, ancak süper elektrikli arabaların kavgaları her geçen yıl daha da çekici bir hale geldi.

Klasik F1 yarışı genellikle geleneksel bir pistte yapılır. Keskin dağıtım daha sonra 52 veya daha fazla aksiyon tekerleğini (devreye göre, kolayca 87'ye kadar), çok fazla gürültü, yakılan yakıt, duygular ve pahalı biletleri içerir. Formula E'de 45 dakika yarışıyorlar ve ardından tüm etkinlik bir ekstra turla kapanıyor. Devreler daha kısa, yaklaşık 2,5 kilometre, bisiklet ise ortalama 60 ila 70 saniyede sürülebiliyor. Parkurlar doğrudan şehirlerde (örneğin Berlin, New York, Paris) inşa edilir ve genellikle ikonik anıtların veya anıtların etrafından geçer. Seyirciler için, bir günlük veya iki günlük neredeyse ücretsiz bir gösteridir - yalnızca kazançlı bakış açıları biraz ücretlendirilir. Ayrıca kullanılan makineler yerel emisyon üretmez ve çok gürültülü değildir.

F1 ile karşılaştırıldığında, aerodinamik elektrik formüllerinde çok fazla ele alınmıyor ve viraj alma hızları da o kadar yüksek değil. Bununla birlikte, elektrikli yarışlar, pilotun diğerinin kuyruğuna takılmayı göze alabileceği daha sıkı dövüşler sunacak. Geleneksel formüllerde, öndeki sürücünün oluşturduğu hava cebi nedeniyle basınç kaybetme riski vardır - onsuz, yüksek hızlarda sabunlanırsınız (örneğin dönmezsiniz). Monopostların güvenliği daha sonra karşılaştırılabilir. F1 sayesinde, sıradan arabalara da uygulanabilecek yapısal değişiklikler yaratılıyor. Formula E, elektrikli otomobil üretiminde giderek ortaya çıkan verimlilik ve teknolojide de rol oynuyor. Ancak, güç üniteleri veya pillerden bahsetmiyoruz - yarış olanlar pahalı ve normal çalışma için uygun değil.

FE'de yarış prensibi tamamen farklıdır. Bu sadece en hızlı olmakla ilgili değil, aynı zamanda en verimli olmakla ilgilidir. Pilot, benzin yerine, etkinlik boyunca kendisi için yeterli olması gereken 52 kWh kapasiteli tam şarjlı 900 voltluk bir aküye (sürücü ile güç aktarma organları arasında arkada bulunur) sahip. Yarış sırasında harici şarj yasaktır. Planlama büyük bir rol oynar, bu nedenle başarının tarifi sadece gaz pedalını yerde tutmakla gizlenmez.

Kurallar ayrıca elektrik motorunun gücünü yeterlilik sırasında 250 kW (339,9 hp) ve keskin bir yarışta 200 kW (271.9 hp) ile sınırlar. Yarış sırasında maksimum sekiz dakika kullanılabilen/dozlanabilen saldırı modunda, güç kısa süreliğine 235 kW'a (319,5 hp) yükseltiliyor. Ayrıca, pilot dahil formülün ağırlığı 903 kilogramdan az olmamalıdır. Ama yine de sözde Fanboost'a sahibiz… Peki hayran artışı ne anlama geliyor? Taraftarlardan en çok oyu alan beş sürücü, her yarışın ikinci yarısında beş saniye boyunca kullanabilecekleri ekstra performans elde edecek.

Vızıldayan formüller saatte yaklaşık 230 ila 240 kilometre hıza ulaşır ve sıfırdan yüze üç saniyeden daha kısa sürede hızlanır (F1 arabaları bunu yaklaşık 2,5 ila 2,6 saniyede yapabilir). Geçmişte, dört vitese kadar şanzımanlar bile kullanılıyordu, ancak bugün monopostların yalnızca bir şanzımanı var. Elektrik motorlarının özelliklerini o kadar geliştirmek mümkün oldu ki vites değiştirme ihtiyacı ortadan kalktı. İlginç bir şekilde, durdurulan elektrik motorlarının en yüksek hızının dakikada 40.000 devir sınırına ulaştığını belirtiyoruz.

Pilotların fiziksel ve zihinsel antrenmanları açısından her iki şampiyona da birbirine benziyor. Hatta birkaç sürücü F1'den Formula E'ye geçti, bu yüzden onlar için en önemli şey, elektrik tüketimi ve geri kazanımla ilgili bir stratejinin güçlü bir şekilde planlanması/uygulanması olabilir.

Formula 1'deki sonuçlar, kullanılan lastikleri veya farklı pistler ve yüzeyler için tasarlanan karışımlarını temel olarak etkiler. Formula E'de, geleneksel yol lastiklerine benzer şekilde, Michelin'den özel evrensel ayakkabılar (kuru ve ıslak) ile sürüyorlar.

F1 araçları pite önemli bir düzenlilikle katılırken, E farklıdır. En fazla ayakkabının zorla değiştirilmesi (örn. kusur) nedeniyle pit stop için bir neden yoktur. Bitki başına en fazla iki set tüketilebilir, yani. dört lastik zaten takılı ve dört yedek lastik.

F1 şampiyonasında kazanmak (katılmak) milyarlarca krona mal oluyor, Formula E'de önemli ölçüde daha düşük miktarlardan (maliyetlerden) bahsediyoruz. Ayrıca finansal nedenlerle, birçok büyük üretici geleneksel motor sporlarına yatırım yapmak yerine elektrikle yarışmaya karar verdi.

Para, prestij, ticaret - reklam afişleri, hediyelik eşyalar ve pahalı biletlerle desteklenen iyi bilinen kelimeler F1'i tanımlar. İkinci (sürekli büyüyen) dünya hala elektriğin gücünü göstermeye, insanların elektrikli arabalar hakkındaki düşüncelerini değiştirmeye ve uğultulu formülleri izlemeleri için onları yarış pistlerine yaklaştırmaya çalışıyor.

Yani bunlar, iki farklı amacı olan iki farklı dünyadır, ancak sosyal önem değerlerindeki farklılıklar yavaş yavaş karşılaştırılır. Muhtemelen çok uzun sürmeyecek ve Formula E şampiyonasına mevcut Royal ve F1'in sevilen F1'ine benzer bir önem verilecek.

Yorumlar (0)
Yorum Paylaş