Hidrojen ve Elektrikli Araç

İçten yanmalı motorlardan Mercedes EQC, Audi e-Tron, Kia e-Niro, Ioniq gibi elektrikli motorlara doğru kesinlikle köklü bir geçiş var. Kimse bu değişiklikten şüphe duymuyor, soru ne zaman ve nasıl değişecek? Nüfusun satın alma gücüne, devlet desteğine ve sürücülerin genel sevgisine, arabaların ve altyapının fiyatına bağlı olarak ülkeden ülkeye. Bir örnek ülke, satılan arabaların yarısından fazlasının elektrikli otomobiller olduğu Norveç olabilir. Şimdi değişim bizi bekliyor.

İnsanlığın arabalarında fosil yakıtların yerini nasıl alacağını sorarsak, ya hidrojen ya da elektrik tarafından cevabını alırız. Ancak bunun hidrojen veya elektrik olmadığını açıklığa kavuşturmalıyız. Her hidrojen arabası aynı zamanda elektrikli bir arabadır. Ancak, elektrik motorunu çalıştırmak için gereken enerji akümülatörden değil, tanklarda depolanan hidrojenin hava ile karışarak elektrik oluşturduğu yakıt hücresinden akar.

Daimler, 2050'de hidrojenin, özellikle yük taşımacılığında daha büyük bir gelecekle araçların yüzde 20'sinden daha azı tarafından bir enerji kaynağı olarak kullanılacağını tahmin ediyor. Renault, hidrojen elektromobilitesinin 2050 yılında binek otomobillerin ve ticari araçların yaklaşık yüzde 10'unu oluşturacağını tahmin ediyor. Hidrojenli araçların artılarını ve eksilerini özetleyelim.

Aralık. Deneyimsiz birçok insanın ilk sorduğu sorulardan biri bu parametredir. Cevap 500 kilometreden azsa, çoğu zaman arabaya olan ilgilerini kaybederler. Bununla birlikte, sürücülerin büyük çoğunluğunun ortalama günlük menzili daha düşük onlarca kilometredir. Hidrojen arabaları insanların zihniyetiyle buluşuyor ve bu nedenle menzillerini günümüzün elektrikli arabalarından biraz daha yükseğe çıkarmaya çalışıyor. Hyundai NEXO 600 km menzil vaat ediyor, Toyota Mirai yaklaşık 500 km, yeni Mercedes GLC F-Cell "sadece" 350 km. Genel olarak, yüksek basınçlı tanklarda bir kilogram hidrojen yaklaşık 100 km dayanır. Hyundai ve Toyota yaklaşık 5 km hidrojen tutabilirken, Mercedes dört tane tutabilir. Günümüzün en iyi elektrikli arabaları 400-500 km yol gidecek ki bu artık çok da büyük bir fark değil.

Hızlı pompalama, hidrojen arabalarının en büyük avantajı olarak düşünülebilir. Geleneksel içten yanmalı arabalardan çok daha uzun sürmez, dakikada yaklaşık bir kilogram. Pompalarken yaklaşık beş dakika harcayacaksınız. Bu, "hızlı şarjlı" elektrikli otomobil istasyonlarındaki onlarca dakikadan çok büyük bir fark. Avantaj aynı zamanda kışın çalıştırılmasıdır çünkü otomobildeki hidrojen ve oksijenden enerji üretimi, ısıtma için kullanılabilecek büyük miktarda atık ısı üretir. Buna karşılık, klasik elektrikli arabalar, ısıtarak değerli kilovat saatlerini yakar, bu nedenle kışın daha kısa menzile sahiptirler.

Hidrojenli araçların mevcut avantajı hızla sona erebilir. Tesla Supercharger V3 250 kW şarjı kaldırabilir ve IONITY istasyonları 350 kW'a sahiptir, bu da şarj istasyonlarında harcamanız gereken süreyi önemli ölçüde azaltır. Bununla birlikte, Porsche Taycan ve diğerleri gibi bu kadar güçlü bir şarjın üstesinden gelebilecek modelleri beklemek zorundayız. Elektrikli arabaların avantajının, herhangi bir yerde, yani normal bir prizin rahatlığıyla yeniden şarj etme imkanı olduğunu unutmamalıyız. Ve hidrojen bununla rekabet edemez.

Altyapı ve arabalar. Araba yoksa, hidrojen veya elektrikli istasyonlar inşa edilmeyecek. İstasyon yoksa insanlar araba satın almayacak. İstasyonlar varsa, insanlar yakıt ikmali pahalı olacak arabaları satın almayacaklar.

Günümüz yakıtlarında olduğu gibi hidrojenle aynı şekilde çalışır. Benzin istasyonuna aktarmak, içine pompalamak ve arabaya doldurmak gerekir. Hidrojen üretimi, enerjisi yoğun ve pahalı bir süreçtir ve aynı zamanda yüksek hidrojen fiyatının kaynağı olan yeni teknolojilerin satın alınmasıdır, örneğin Almanya'da kg ve 100 km başına 13,99 ABD doları pompalayabilirsiniz, yeterlidir. Ancak, fiyat kademeli olarak düşmelidir. Toyota, hidrojen modellerinin bile yakında hibrit otomobiller olarak duracağını iddia ediyor. Öte yandan, elektrik önemli ölçüde daha ucuzdur. Şirketler ve belediyeler, alışveriş merkezlerinin ve diğer işlek yerlerin yakınında şarj istasyonları inşa ediyorlar. İnsanlar ayrıca garajdaki prizlerden elektrikli bir arabayı şarj edebilirler. Dağıtım ağlarının yetersizliği, elektromobilitenin geliştirilmesinde büyük bir sorun olacaktır. Pek çok elektrikli arabayı aynı anda hızlı bir şekilde şarj ederken, yeterli güç kaynağının sağlanması gerekir ki bu, bazı yerlerde sorun olabilir. Enerji şirketlerinin bu nedenle elektrikli otomobillerin gelişi için hazırlık yapması gerekecek, aksi takdirde elektrik kesintisi yaşanabilir.

Akülü elektrikli arabalara kıyasla hidrojen arabaları çok daha karmaşık bir tasarıma sahiptir. Yakıt hücresi, geleneksel bir motor kadar büyüktür ve akslar arasına kolayca entegre edilemez. Aynı zamanda ani miktarda enerji sağlayamaz. Bu nedenle, hidrojenli arabaların ayrıca çalıştırma veya sollama gibi daha fazla enerji tüketimine yardımcı olan bir aküsü vardır. Ayrıca, büyük hidrojen basınçlı tankların montajı zordur ve güvenlik standartlarını karşılamak için yaklaşık sekiz yıl sonra değiştirilmesi gerekir. Ayrıca elektrik motorlarına sahip olmaları gerekir. Basitçe ifade etmek gerekirse, bileşen sayısı ne kadar fazlaysa, özellikle garanti süresi dolduktan sonra arıza olasılığı o kadar artar. Akülü elektrikli arabalar, yalnızca bir elektrik motoru, bir dönüştürücü ve bir bataryaya sahip oldukları için önemli ölçüde daha basittir. Elektrik motorunu doğrudan aks üzerine monte etme imkanı da vardır, dolayısıyla çok daha geniştir.

Sonuç olarak, hidrojen, yeni nesil elektrikli otomobiller ve şarj cihazlarının birkaç yıl içinde büyük ölçüde avantaj sağlayacağını söyleyebiliriz. Güncel gelişmeler elektrikli otomobillerin lehine konuşuyor. Bildiğimiz gibi buna piyasa karar veriyor. Akülü elektrikli otomobil satışları her yıl yüzde 50 ila 70 oranında artıyor ve yaklaşık birkaç yıl içinde birçok yeni modelin muazzam bir şekilde satışa geçeceğini görebiliriz. Geçen yıl dünya çapında bir milyon akülü elektrikli arabanın dörtte üçünden fazlası satılırken, yalnızca 7.000 hidrojenli araba faaliyete geçti. Gelecekleri muhtemelen esas olarak yük taşımacılığında hatta toplu taşımada (uzun mesafeli otobüsler gibi) yani uzun yolculukların ve hızlı pompalamanın gerekli olduğu her yerde olacaktır.

Yorumlar (0)
Yorum Paylaş