Hiç Siber Suçun Kurbanı Oldunuz mu?

Siber suçun ne olduğunu biliyor musunuz?

Siber suç, bilgisayar teknolojisi veya onun değiştirilmesi yoluyla elde edilen verilerin kötüye kullanılmasını içeren yasadışı, ahlaksız ve yetkisiz bir eylemdir. Aslında, bilgisayarlar yeni bir suç türünün işlenmesine izin vermez, ancak yalnızca sabotaj, hırsızlık, kötüye kullanım, haraç, şantaj veya casusluk gibi yetkisiz kullanım gibi yeni suçları işlemek için yeni teknoloji ve yeni yollar sağlar.

Türkiye, geçmişte dünyanın üçüncü büyük saldırı kaynağı olarak derecelendirilmiştir. Türk bilgisayar korsanlarının tipik profilini tanımlayan özellikler burada sunulmaktadır:

- 14 ila 45 yaş arası, çoğu 18 ila 25 yaş arası,

- çoğunlukla lise veya üniversite mezunları ve hepsi bilgisayar bilimi eğitimi almamış,

- yeni bilgisayar korsanları saldırı forumlarını öğrenir ve çoğunlukla temel bilgisayar korsanlığı araçlarını kullanır,

-% 92 erkek,% 8 kadın,

- çoğunlukla orta veya düşük gelirli ailelerden.

Türkiye'de internet uygarlığının ardından Ayyıldız, RedHack, B3yaz Hacker, Türk Hack Ekibi, Siber Savaşçı (Akıncılar), Türk Güvenliği ve PKK Hack Ekibi gibi çeşitli hack grupları ortaya çıkmaya başladı.

Siber suçlardaki son trendler nelerdir?

Çoğu kimlik avı sitesi yalnızca dört ila beş saat çevrimiçi kaldığı için hızı nedeniyle en başarılı saldırı vektörlerinden biri olmaya devam eder. Kullanıcılar kimlik avı saldırılarının yalnızca% 17'sini rapor eder ve düşük riskli bir etkinlik olarak kabul edilir. Sonuç olarak, bugün tüm URL'lerin yalnızca% 65'ine güveniliyor. Bu, tüketiciler ve çevrimiçi varlığı olan herhangi bir işletme için bir yüktür.

Uzaktan erişim saldırıları, en yaygın saldırı vektörleri arasındadır. Bilgisayar korsanları bilgisayarları, akıllı telefonları, İnternet Protokolü (IP) kameraları ve depoya bağlı cihazları (NAS) hedefler, çünkü bu araçların genellikle açık bağlantı noktalarına sahip olması ve bunları harici ağlara veya İnternet'e iletmesi gerekir.

Akıllı telefonlardaki en yaygın saldırı vektörlerinden biri tehlikeli tarama (kimlik avı, kimlik avı, kötü amaçlı yazılım) ile ilgilidir. RSA'ya göre, çevrimiçi dolandırıcılığın% 60'ından fazlası mobil platformlar aracılığıyla ve mobil dolandırıcılığın% 80'inden fazlası mobil web tarayıcıları yerine mobil uygulamalar aracılığıyla elde edilmektedir.

Çoğu zaman girişimciler siber suç verileri ve bilgi sızıntıları, bozuk veriler, yazılım hataları, virüs saldırıları, güvenlik ihlalleri, sözleşmenin ihlali veya güven kaybı, itibar hasarı, finansal istikrar ve yasal sorumluluk ile ilgilenir.

Ayrıca siber saldırılara karşı kendinizi nasıl savunabileceğinizi soruyorsunuz. % 100 siber saldırı koruması yoktur, herhangi bir girişimciye saldırı yapılabilir. Bilgi ve iletişim teknolojileri yoluyla yapılan siber saldırılar ve suçlar giderek daha agresif hale gelmektedir. Bununla birlikte, siber saldırılar şirket içinde güvenlik önlemleri oluşturarak ve iç sahtekarlık ve suçları tolere etmeyerek kısmen önlenebilir. Günümüzde, siber risklerin sigortası için de iyi bir çözümdür ve bu da girişimcilerin verilerinin sorumluluğuyla da bağlantılıdır.

Ve bitmesi gereken bazı ilginç şeyler:

- sosyal medyayı destekleyen siber suçlar yılda 3.25 + milyar dolar küresel gelir sağlıyor,

- örgütlerin% 85'i kimlik avı ve sosyal mühendislik saldırıları bildirdi,

- kötü amaçlı yazılımlar, kuruluşlara yönelik en pahalı saldırı türlerinden biridir.

Yüce Yazılım, herhangi bir siber saldırının kurbanı olmanızı istemiyor.

Yorumlar (0)
Yorum Paylaş