Google'ın Kurucu Ortağı Sergey Brin Hakkında Bilmedikleriniz

20 yıldan uzun bir süre önce, Sergey Brin ve Larry Page, Google'ı ilk kez Stanford Üniversitesi yakınlarındaki bir ortak salondan başlattı. O zamandan beri şirket, dünyanın en popüler arama motoru haline geldi ve kamyon vinçlerinden tutun ömür uzatma araştırmalarına kadar her şeye daldı.

Forbes'a göre, Sergei Brin dünyanın milyarderlerinden biri olmasına rağmen mütevazi başlangıçlardan geliyor. Brin, 1973 yazında Sovyetler Birliği'nde doğdu. Babası bir astrofizikçi olmayı hayal ediyordu, ancak Yahudi geçmişi ve SSCB'nin antisemitizmi onu bu hayalinden alıkoydu. Bunun yerine, bir hükümet planlama ajansı için ekonomist oldu. Aile, Brin altı yaşındayken çıkış vizesi almayı ve SSCB'den kaçmayı başardı. Bununla birlikte, ailesinin stresli ve rahatsız edici deneyimi, Google'ı demokrasi ve özgürlüğün kalıcı bir şekilde tanınmasıyla birlikte kurdu.

Brin ailesi, Google'ın kurucu ortağının bağımsızlığı vurgulayan ve yaratıcılığı teşvik eden bir Montessori okuluna kaydolduğu Maryland'de sona erdi. Brin daha sonra Google'ın kurucu ortağı Larry Page'in de Montessori okuluna gittiğini öğrendi. Brin sonunda Maryland Üniversitesi'nden matematik ve bilgisayar bilimleri alanında lisans derecesi aldı ve daha sonra batıya Stanford'a gitti ve burada bilgisayar bilimi alanında doktora derecesi aldı. Orada adrenalin egzersizlerine olan sevgisi gelişti: paten kaymayı, kayak yapmayı, jimnastiği ve hatta yatay bir barı denedi.

Brin, Google'ın kurucu ortağı Larry Page ile 1995'te Stanford'da tanıştı. İkisi başlangıçta birbirlerini "rahatsız edici" olarak gördüler, ancak daha sonra sınıf arkadaşları ve bilgisayar bilimlerinden para kazanan yakın arkadaşlar oldular.

Başlatılan ilk Brin ve Page arama motoru BackRub olarak adlandırıldı. Bu arama motoru, 1996 yılı boyunca Stanford sunucularında çalıştı, ta ki üniversite sunucularının idare edemeyeceği kadar çok bant genişliği almaya başlayana kadar. 1997'de Sergey ve Larry, googol kelimesiyle oynadıktan sonra arama motorlarını yeniden adlandırmaya karar verdiler. Bu, 1 ve ardından 100 sıfır (bir Google = 1.0 × 10100) ile temsil edilen bir sayıydı. Böylece Google, sonsuz bir bilgi olasılığını temsil eden bir isim ortaya çıktı.

Google basit bir arama motorundan düzinelerce farklı projeye sahip devasa bir şirkete dönüşürken, Brin, Moonshot'ın fabrikası olan X'in bir zamanlar başkanı olarak en iddialı olanın mimarıydı. Projeleri arasında otonom arabalar, akıllı kontakt lensler ve akıllı gözlükler vardı. Google Glass bilgisayar akıllı gözlükleri olmadan Brin'i uzun süre göremezsiniz. Brin ayrıca artık dağılmış durumdaki Google Google+ sosyal ağında da çalıştı. 2014'te sahnede "biraz tuhaf" olduğu ve çok sosyal olmadığı için üzerinde asla çalışmaması gerektiğini itiraf etti.

Google, milyarlarca dolarlık bir şirkete dönüşmesine rağmen, Brin fitness takıntıları için ayağa kalktı. Vibram egzersiz kıyafetleri ve çıplak ayakkabılar giydiği biliniyor ve sıklıkla ofislerde paten kayarken, toplantılarda yoga yaparken veya eğlenmek için el ele yürürken görüldü.

Brin'i tanıyanlar, bilgiyi ve gücü daha büyük iyilik için kullanmaya gerçekten inandıklarını gösterirler. The Economist bir keresinde dünyanın uçsuz bucaksız sorunlarını çözmek için aklı ve bilimi kullanma kararlılığından dolayı ona "Aydınlanma adamı" demişti.

Brin, hayır kurumlarına yüz milyonlarca dolar bağışladı ve bunun en az 160 milyon doları Parkinson hastalığı araştırmaları içindi. Nörodejeneratif hastalık Brin'in ailesinde (hem büyük büyükbabası hem de annesi) ortaya çıkar ve 23andMe - Wojcicki'nin toplumu - tarafından yapılan bir test, Brin'in onu duyarlı hale getiren bir genetik mutasyona sahip olduğunu ortaya çıkardı. Brin, Parkinson hastalığına yakalanma olasılığını azaltmak için daha yoğun egzersiz yapmaya ve günde iki kez yeşil çay içmeye başladı. Sağlık rejimi ve bilimsel ilerleme nedeniyle, 2010 yılında hastalığa yakalanma şansının sadece %10'dan az olduğunu öğrendi.

Google'ın başarısı her zaman sunduğu basitlikte görülmüştür. Hem iş ürünlerinde hem de sosyal ağ yeteneklerinde Sergey Brin, teknolojinin birçok insan için karmaşık ürünler olduğunu söylüyor. Google, rakiplerinin kaotik sayıdaki yetenekleri nedeniyle insanların tercih ettiği kolay ve kullanıcı dostu bir seçenek sunmayı amaçlamaktadır. Onun sözleriyle: “Ürünlere değil özelliklere odaklanıyoruz. Karmaşıklık sorununu daha da kötüleştirecek gelecekteki ürünleri eledik. 20 farklı şekilde çalışan 20 farklı ürüne sahip olmak istemiyoruz. Web sitemizde kayboldum ve her şeyi izledim. Ortak özelliklere sahip daha küçük bir ürün grubuna sahip olmayı tercih ederim”(Business 2.0, How to Succeed).

Yorumlar (0)
Yorum Paylaş