Geleneksel fren diskleri olmayan ilk konsept otomobil

Geleneksel fren diskleri olmayan ilk konsept otomobil

 

Geleneksel fren diskleri, fren, fren diski, araba, araç, otonom yetenek, DC Automobiles, DS E-Tense, rejeneratif frenleme, teknoloji, otomotiv endüstrisi, otomotiv, yazılım, Yüce Yazılım

 

Arabalar daha modern ve minimalist hale geliyor. Direksiyon simidi veya pedalı olmayan araçlar gibi otonom yetenekleri artırılmış arabalar üretme çabalarını görebiliriz. Şu anda, karbon emisyonlarını azaltmak için daha büyük bir çabanın parçası olan geleneksel fren diskleri olmayan bir arabayı dört gözle bekleyebiliriz.

 

Fransız otomobil üreticisi Automobiles DS, kısa süre önce yalnızca elektrik geri kazanımını kullanan bir prototip DS E-TENSE'yi piyasaya sürdü.

 

Rejeneratif frenlemenin nasıl çalıştığıyla ilgileniyorsunuz. İlk olarak, disklerin ve fren balatalarının kinetik enerji üretmesine neden olan fren pedalına basarak geleneksel frenlemeyi hatırlayalım. ICE'de bu kinetik enerji havaya salınır.

 

Ancak elektrikli otomobiller için ayağınızı gaz pedalından çekerek yavaşlayabilirsiniz, bu da aracın fren pedalına dokunmanıza gerek kalmadan tam olarak durmasını sağlar. Bu işlem sırasında aküden motora giden elektrik akışı durur ancak rotor tekerleklerle birlikte döner. Bu, motorun bir jeneratör görevi görmesini ve aracın aküsünü şarj etmek için elektrik üretmesini sağlar.

 

Şu anda, hibrit ve elektrikli otomobillerdeki tüm fren sistemleri, yedek sürtünmeli disk frenlerle donatılmıştır. İyileşme kısa sürede durdurmak için yeterli enerji sağlamazsa, örneğin bir acil durdurma sırasında çalışmaya hazırdırlar.

 

Elektrikli araçların geleceği disk frensiz arabalar mı?

 

DS E-TENSE performansı disk frensiz yapılmıştır. Bunun yerine, 600 kW'a kadar rejeneratif frenleme yoluyla aracı tamamen yavaşlatmak için iki yerleşik elektrik motoru kullanır.

 

Rejeneratif frenleme, birleşik formunda bile, araca her fren yapıldığında enerji üreterek aracı daha verimli hale getirir. Ek olarak, arka sürtünme frenleri olmayan bir araba, sıradan tüketiciler için hava kirliliğini azaltmaya yönelik çevresel çabalara büyük fayda sağlayacaktır. Araştırmacılara göre, karayolu trafik kirliliğinin %55'e kadarı egzoz gazı içermeyen partiküllerden kaynaklanmaktadır. Bunun yaklaşık %20'si fren tozundan gelir. Elektrikli olanlar da dahil olmak üzere birçok araç debriyaj, motor ve frenlerde zararlı metal bileşenler içerir.

 

Fren tozu demir parçacıklarından oluşur. Bu, araç yavaşlarken demir fren rotorunun fren balatalarını taşlaması arasındaki sürtünmeden kaynaklanır. Bu fren tozu daha sonra aşınır ve havaya girer. Bu, trafiğin yoğun olduğu bölgelerde yaşayan insanlar gibi, fren tozuna yoğun şekilde maruz kalan kişilerin hava yolu sağlığı üzerinde önemli bir etkiye sahiptir.

 

Başarılı olursa, bu araştırma ve geliştirme bir bütün olarak taşımacılığın sürdürülebilirlik hedeflerini zorlayabilir.

Yorumlar (0)
Yorum Paylaş