Firmaların Kalitesini İnternet Siteleri Belirliyor Desek Abartmış Olmayız!

Devir internet devri deyimine uygun olarak bugünün dijital Dünya'sında küçük ya da büyük; mal ya da hizmet sektöründe faaliyet gösteren bir firmanın potansiyel müşteriye ulaşmak için etkili bir internet sitesine sahip olması şarttır. İyi bir internet sitesine sahip olmadan işinizde ilerlemeniz sınırlı kalacaktır. Alternatif yollar kullanarak belirli bir başarı elde etseniz bile bir süre sonra yerinizde saydığınızı ve büyüyemediğinizi fark edeceksinizdir. İyi bir internet sitesine sahip olmak, bende buradayım demenin ve ülke geneline hizmet vermeye aday olduğunuzu ilan etmenin en kolay yoludur. Türk Ticaret Kanunu'na göre firmaların web sitesi yapması zorunludur.

Her şey gibi pazarlama yöntemleri de zaman içinde değişime uğramıştır. Nasıl ki on yıl sonra bugünün pazarlama yöntemlerini uygulayamayacaksak, bugün de on yıl öncesinin sistemini uygulamak verimli olmayacaktır çünkü değişim bunu gerektirir. Eskiden broşür basılır, dağıtılır ve müşteri beklenirdi bugün ise satış, tanıtım ve pazarlama internet ortamında yapılır hale gelmiştir.

Bazı firmalar fiziki satış yapmak, bazı firmalar ise kurumsal tanıtımlarını yapmak ve markalaşmak amacıyla internet sitesine ihtiyaç duyar, eski yöntemlerle bir miktar yol alınsa bile bugün etkili bir web sitesi olmadan rakiplerle mücadele etmek mümkün değildir.

Peki iyi bir internet sitesi kurmak için neler yapılmalıdır:

-Önce amacınızı belirleyin, iyi bir internet sitesi sahibi olmak istiyorsanız bu siteyi ne amaçla kuracağınız ve nasıl geliştireceğinizi önceden planlamanız iyi olacaktır. E-ticaret, haber, blog ya da kurumsal bir site mi kuracaksınız öncelikle bunun kararı verilmelidir.

-İyi bir site kurmak için belirli bir bütçe ayırmanız gerekecektir. E-ticaret sitesi kurmak diğerlerine göre daha maliyetlidir çünkü bu sitelerin yazılımı daha karmaşık ve daha fazla bileşenden oluşur, örneğin e-ticaret siteniz için bir güvenlik sertifikası satın almanız gerekebilir.

-Dijital pazarlama yöntemi eski yönteme göre daha ekonomiktir, bir bölgeyle sınırlı kalmaz, daha geniş bir alanda daha çok müşteriye ulaşma imkanı sağlar.

-Sitenizin içeriğine uygun bir alan adı belirlemeniz gerekir, alan adı belirlerken akılda kolay kalan, kolay söylenen kısa bir ad olmalıdır, com ve net gibi uzantılar kullanılmalı   ve özel karakterler içermemelidir.

-Özgün içerikler oluşturmaya dikkat edilmelidir, sadece arama motorlarındaki anahtar kelimeye odaklanıp ona göre içerik üretmek verimli olmayacaktır. Yenilikçi ve özgün içeriklerin daima daha fazla ilgi göreceği unutulmamalıdır.

-Sitenize fazla ziyaretçi gelmesinden çok bu ziyaretçilerin sitenizde uzun süre kalmasını sağlamak daha mantıklı olacaktır. Bunun en iyi yolu da kendinizi sitenizi ziyaret eden insanların yerine koymaktır. Her tarafı reklamla dolu, yavaş çalışan, devamlı kopya içerik üreten bir sitede hiçbir ziyaretçi uzun zaman geçirmek istemeyecektir.

-Görselliğe ve tasarıma dikkat edilmelidir. Karmaşık, göz yoran bir web sitesi insanlar tarafından tercih edilmez. Kullanımı kolay, sade bir tasarım ön planda olmalıdır.

-Bütçe ayrılmış ve uzman kişiler tarafından oluşturulmuş bir web sitesi orta ve uzun vadede firmaya sayısız fırsatlar sunacaktır.

-Unutulmamalıdır ki web sitesi kurmak kolay, fakat insanların sürekli ilgisini çekmek zordur. Belirli bir bütçe ayrılmadan ve konunun uzmanı olmayan kişilere yaptırılan   milyonlarca internet sitesi zaman içinde kaybolup gitmiştir.

-İnternet ve sosyal medya ortamı küçük büyük bütün işletmeler için fırsatlarla dolu bir yerdir. Büyüme hedefi olan ve ticari kazançlarını arttırmak isteyen firmalar açısından geniş kitlelere ulaşmak, reklam ve tanıtım yapmak için en etkili ve en ekonomik yöntemdir.

 

Yorumlar (0)
Yorum Paylaş