Evden Çalışmayı mı Tercih Edersin?

Her çalışanın fiziken ofiste olması gerekmez. Özellikle karantina süreciyle birlikte adını daha sık duymaya başladığımız home ofis çalışma stilini Yüce yazılım olarak inceliyoruz:

Son birkaç yıldan beri adını sık duyduğumuz home ofis çalışma türü, yaşadığımız karantina sürecinde birçok şirket ve çalışan tarafından zorunlu olarak uygulanmış oldu. İnsanların bir kısmı bu çalışma şeklinden memnun kalırken bir kısmı ise memnun olmadığını belirtti.

Çalışanların ev ofis yönteminden memnun olmamalarının en önemli nedeni yalnızlık ve sosyallikten uzak olunmasıdır. Eğer bir şirkete bağlı olarak evden çalışmak zorunda kaldıysanız ofis ortamının sağladığı arkadaşlık ortamı ve sosyalleşme gibi birçok avantajdan mahrum kalırsınız. Ofis ortamındayken çalışma arkadaşlarınızla sürekli iletişim halinde olursunuz ve bilgi alışverişinde bulunursunuz. Bir problemle karşılaştığınızda bunu ofis ortamında daha hızlı çözebilirsiniz. Bir soru sormak istediğinizde muhatabınıza kısa sürede ulaşabilir ve sorunuza cevap bulabilirsiniz öğle arası ya da iş çıkışında arkadaşlarınızla vakit geçirme imkanı yakalayabilirsiniz. Ayrıca dozunda olduğu sürece ofis çalışanları arasındaki rekabet; verimi arttırmayı, çabalamayı ve buna bağlı olarak terfi etmeyi getirebilir. En önemlisi de mesai bitimiyle birlikte iş yükü de üzerinizden kalkmış olur. Ofiste çalışmanın bir diğer avantajı da çalışmak için gerekli olan bütün fiziki şartların sağlanmış olmasıdır. Ofis mobilyalarından, ofis malzemelerinden, elektronik cihazlara kadar her şey elinizin altındadır. Işık ve ısınma çalışma ortamına uygun bir şekilde ayarlanmıştır. İş toplantıları, iş yemekleri ,iş gezileri gibi aktiviteler sayesinde değişik yerler ve değişik insanlar tanıma imkanı bulunur bu da hayata bakış açısını genişletir. Ayrıca bir şirket ortamında çalışan insanlar dış görünüşlerine daha fazla özen göstermek zorunda kalırlar.

Home ofis çalışmanın da birçok avantajı vardır. Sabah erken kalkmak ve hazırlanmak gerekmez. Ancak bir şirket için çalışılıyorsa mesai başladığında bilgisayar başında ve ulaşılabilir olmak önemlidir. Diğer şirket çalışanları ve şirket yöneticileriyle video konferans yoluyla görüşmeler yapıldığı sırada ev kıyafetine dikkat etmek gerekir. İşe gidişlerde ve dönüşlerde sabah ve akşam trafiğinde kalmamak home ofis çalışanları için büyük bir avantajdır. Böylece trafikte harcanacak zaman aile ve çocuklar ile geçirilebilir. Evin rahatlığında ve konforunda çalışmak, yiyecek ve içeceğin her an elimizin altında olması, küçük çocuklar varsa bakıcı masrafı olmadan onları büyütmek gibi daha pek çok avantaj sayılabilir. Görüldüğü gibi ev ofis çalışmanın da getirdiği birçok kolaylık vardır. Hayatımızı kolaylaştıran bu çalışma şeklini nasıl verimli hale getirebiliriz biraz da ondan bahsedelim: Her şeyden önce disiplinli olmak gerekir, mümkünse günün belirli saatlerinde işe başlamak ve işi bırakmaya gayret gösterilmelidir. Evde çalışmaya imkan sağlayan bilgisayar ve internet bağlantısı seçimi oldukça önemlidir. Güçlü ve kablosuz internet ağı tercih edilmelidir. Bu sayede eve bağlı kalmadan mobil çalışma imkanı bulunabilir. Sürekli evde çalışmak yerine belirli zamanlarda açık havada çalışmak verimi arttırmak ve sosyalleşme açısından iyi olacaktır. Mümkünse çalışırken kullanılacak araç gereçlerin bir arada olduğu bir çalışma odası düzenlenmelidir. Komşu, aile ,akraba ve özellikle varsa çocuklara bunun bir çalışma şekli olduğu ve bazı kurallara uyulması gerektiği anlatılmalıdır.

Ticari işlerin home ofis üzerinden yürütülmesi yasaldır. Bu ofis kullanılarak vergi levhası alınabilir, şirket  kurulabilir, fatura kesilebilir ve vergi mükellefi olarak ticari faaliyet sürdürülebilir. Elektrik,s u, doğalgaz gibi faturaların %20-25 kadarı gider olarak gösterilip vergi indiriminden faydalanılabilir. Ayrıca home ofis olarak kullanılacak 150m² altında bir konut satın alındığında %18 yerine %1 Kdv ödenir.

Görüldüğü gibi ister şirket ortamındaki bir ofiste, ister evde çalışılsın her iki çalışma türünün hem avantajları hem de dezavantajları vardır. Önemli olan çalışacak kişinin sorumluluk sahibi olması ve iş disiplinini sağlamasıdır. Belli başlı kurallara dikkat edildiğinde olumsuzluklar en aza indirilerek olumlu yönler öne çıkarılabilir. Bu da beraberinde başarıyı getirecektir.

 

Yorumlar (0)
Yorum Paylaş