Elektrikli Arabalar Hakkında En Sık Sorulan 6 Soru

Elektrikli araba almayı mı düşünüyorsunuz? Elektrikli otomobil dünyasında yeni misiniz? Eğer öyleyse, muhtemelen birçok sorunuz olacak. Elektrikli arabalar hakkında sık sorulan sorular için rehberimiz burada.

 

1. Elektrikli arabalar suda çalışabilir mi?

 

Benzinli ve dizel arabalar gibi elektrikli arabalar, modele bağlı olarak farklı miktarlarda su işleyebilir. Aracın ne kadar suyu sorunsuz bir şekilde güvenle geçeceğini bilmek istiyorsanız, aracınızın kullanım kılavuzunda verilen su geçişini bilmeniz gerekir.

 

Genel olarak, bir elektrikli otomobilin benzinli veya dizel eşdeğerinin yaklaşık olarak aynı geçiş derinliğine sahip olduğunu göreceksiniz. Bununla birlikte, arabanız ister elektrikle ister geleneksel yakıtla çalışıyor olsun, selden geçmek risklidir. Durgun suyun ne kadar derin olduğunu bulmak çok zordur, ancak içinden geçmeniz gerekiyorsa dikkatli olun, yavaş sürün ve daha sonra her zaman çalıştıklarından emin olmak için frenleri test edin.

 

2. Elektrikli arabalar benzinli veya dizel arabalar kadar güvenilir mi?

 

Elektrikli arabalar genellikle çok güvenilirdir çünkü kaputun altında bozulabilecek veya aşınabilecek daha az hareketli parça bulunur. Ancak, kırılırlarsa, genellikle onları düzeltmek için bir uzmana ihtiyacınız olacaktır. Sert kollu elektrikli bir arabayı benzinli veya dizel araba kadar kolay tamir edemezsiniz.

 

3. Elektrikli arabalar çekilebilir mi?

 

Üreticiler, içten yanmalı motorlu geleneksel otomobillerle aynı tarafsızlığa sahip olmadıkları için elektrikli otomobillerin çekilmesini önermemektedir. Elektrikli arabayı çekerseniz hasar verebilirsiniz, bu nedenle arıza yaparsanız her zaman yardım çağırmalı ve aracı bir çekici servisi tarafından düz bir kasaya veya römorka yükletmelisiniz.

 

4. Elektrikli arabalar karavan çekebilir mi?

 

Evet, bazı elektrikli arabalar karavanı çekebilir ve elektrik motorlarından çekmeleri onları genellikle ağır yükleri çekmek için uygun hale getirir. Uygun fiyatlı VW ID.4'ten daha lüks Audi E-Tron veya Mercedes-Benz EQC'ye kadar yasal olarak çekilebilecek elektrikli otomobillerin sayısı artıyor.

 

Karavan çekmek çok fazla pil gücü tüketebilir, bu da elektrikli arabanızın menzilinin daha hızlı azalacağı anlamına gelir. Biraz rahatsız edici olsa da, benzinli veya dizel motorlu bir araba, çekerken çok fazla yakıt tüketir. Uzun yolculuklarda halka açık şarj cihazlarında duraklar planlayın ve bacaklarınızı esneterek pili şarj edebilirsiniz.

 

5. Elektrikli arabaların yağa ihtiyacı var mı?

 

Çoğu elektrikli otomobil, hareketli parçalara sahip içten yanmalı bir motora sahip olmadığı için yağa ihtiyaç duymaz. Bu, düzenli yağ değişimleri konusunda endişelenmenize gerek olmadığı için bakım ve servis maliyetlerinizi düşük tutmanıza yardımcı olur. Bu, bazı elektrikli otomobillerin zaman zaman yağ değişimi gerektiren şanzımanlara sahip olduğu ve hidrolik direksiyon hidroliği ve fren hidroliği gibi diğer sıvıların düzenli olarak kontrol edilmesi ve doldurulması gerektiği anlamına gelir.

 

6. Elektrikli arabalar daha mı sessiz?

 

Elektrikli arabalar, trafik gürültüsü üretme eğiliminde olan motorları olmadığı için yol gürültüsünü azaltır. Lastiklerden, rüzgardan ve yol yüzeyinden gelen gürültüden yine de bir miktar gürültü olmasına rağmen, camın arkasındaki gürültü önemli ölçüde azaltılabilir. Daha az trafik gürültüsünün sağlık açısından faydaları, daha iyi uykudan daha az strese kadar harikadır - herkes için büyük bir artı.

 

Umarız şirketimiz Yüce Yazılım bu soruları cevaplayabilmiştir. Daha fazla sorunuz varsa, bize yazmaktan çekinmeyin veya yorumlarda yazabilirsiniz.

Yorumlar (0)
Yorum Paylaş