E-Ticaretin Hayatımızdaki Yeri

Web sayfalarının hazırlanmasında kullanılan HTML’nin 1993'te geliştirilmesiyle web siteleri günlük hayatımızın bir parçası haline geldi. Bugün Dünya çapında Milyar Dolara ulaşan cirolarıyla dev e-ticaret siteleri olan Amazon 1994'te, eBay 1995'te, Çin menşeli Alibaba ise 1999'da e-ticaret hayatına başladı. Türkiye'de ise Hepsiburada 1998'de, Gittigidiyor 2001'de, Trendyol 2009'da, N11 ise 2013'te e-ticaret hayatına başladı.

Büyük metropollerde zaman azlığı, mevsimsel hava durumu, iş yoğunluğu, insan kalabalığı, trafik gibi etkenler alışveriş yapmamızı zorlaştırabilir. İnternet alışverişinin en olumlu yönü olan rahatlık ve konfor işte bu aşamada devreye girer. E-ticaret siteleri bize evimizin ya da ofisimizin konforunda çayımızı, kahvemizi içerken alışveriş imkanı sunar. Aynı konfor satıcı için de geçerlidir. Satıcı da bir ofise gerek duymadan evinin rahat ortamında ne sattığını, ne kadar sattığını, stok ve sevkiyat durumunu kolayca kontrol edebilir.

Günümüzde büyük teknoloji firmalarının bir çoğunun fiziki mağazalarının yanında, internet ortamında sanal mağazaları da vardır. Örneğin telefon, bilgisayar veya televizyon gibi bir ürün almak istediğimizde kısa süre içinde birçok satıcı arasında fiyat-kargo kıyaslaması yaparak internetten ürün sipariş edebiliriz. E-ticaret sitelerinde normal zamanlarda telefon, bilgisayar, kıyafet ve ayakkabı satışı yoğun olarak yapılırken karantina süreciyle birlikte satışlar kitap, kişisel bakım ve süpermarket bölümlerinde yoğunlaşmıştır.

İnternet alışveriş siteleri rekabetin yoğun olarak yaşandığı bir alandır. Bu sebeple satıcının piyasada çok bulunan ürünlere değil müşteri açısından ulaşılması zor olan ürünlere yönelmesi daha akılcı olacaktır. Satış sayfasını canlı tutmak için sık ve kısa süreli indirim kampanyaları hazırlamak önemlidir, belirtilen kampanya bitiş tarihine uymak, satış sayfasına ilgiyi arttıracak ve müşterinin belirli aralıklarla siteyi ziyaret etmesini sağlayacaktır. Satıcının müşteriye karşı dürüst olması, yanıltıcı bilgi vermemesi, sattığı ürün teknolojik bir ürün ise diğer modeller ile arasındaki farkı açık bir biçimde ortaya koyması, bayram-resmi tatil gibi olağan üstü durumlar dışında belirtilen teslimat süresine uyulması, müşteriye gönderilen ürünün satıştaki görselle bire bir aynı olması, paketlemeye özen gösterilmesi, kargo ücretinin makul bir düzeyde tutulması, belli bir tutar üzerindeki alışverişlerde ücretsiz kargo imkanı sunulması, iletişim bilgilerinin paylaşılması gibi durumlara dikkat edildiği takdirde bu alanda başarısız olmak için hiç bir neden yoktur.

Alışveriş yapılan internet sitelerinin 3D Secure ve SSL gibi güvenli alışveriş sertifikalarına sahip olmasına dikkat edilmelidir. E-ticaret alanında kendini kanıtlamış, bilinen sitelerden alışveriş yapılmalıdır. Aranan ürün, fiyat avantajı veya diğer nedenlerle bilinmeyen bir siteden almak durumunda kalındığında, firma adı internetteki şikayet sayfalarında aratılarak e-ticaret sitesi hakkında müşteri deneyimleri ve yorumlarına kolayca ulaşılabilir. Alışveriş kredi kartıyla yapılacak ise bankaların sanal kart veya kredi kartının istenildiğinde internet alışverişine açıp kapatma özelliği kullanılarak güvenli ve konforlu alışverişin keyfi sürülebilir. Bir diğer dikkat edilmesi gereken nokta ise alışveriş sitelerinin iade ve değişim politikası olmalıdır. Ürün sipariş etmeden önce ürünün iadesi var mı, varsa iade süresini, ürün iadesinde kargo ücretinin kim tarafından karşılanacağı gibi durumlar müşteri olarak dikkat edilmesi gereken diğer noktalardır.

7/24 açık bir mağazaya sahip olunması, bir ofise ihtiyaç duyulmaması, stok bulundurma zorunluluğu olmaması, yurt dışına satış yapma imkanının olması; kira, fatura, eleman, reklam ve iletişim masraflarının olmaması ya da minimum düzeyde olması gibi avantajlı durumlar E-ticareti Türkiye'de ve Dünya'da cazip hale getirmektedir.

 

Yorumlar (0)
Yorum Paylaş