E Ticaret Nedir?

Artık hem firmaların hem müşterilerin  adapte olduğu bir sistem olan  e-ticaret işletmelerin müşteriyle –diğer işletmelerle buluştuğu bir platformdur.

Kimse ticaret yapmak için konum değiştirmek zorunda değil, kimse efor sarf etmek zorunda değil, ödemeler ve ürün teslimi daha kolay müşteri ya da satış yaptığınız firmalar ile aranızda fiziksel hiçbir bağlantı olmadan oturduğunuz yerden ürün satabilir , ödeme alabilir, hatta ürün için değişikliklere karar verebilirsiniz.

E-ticaret sayesinde zahmetsiz satış yapma ,stok alma ürün yönetimi ve ödeme alma gibi işlemleri yapabilirsiniz.

Dahası bunun için ofiste şirkette ya da iş yerinizde olmanız da gerekmiyor mobilden de bu işleri kolayca halledebilirsiniz.

Diğer avantajları arasında daha çok müşteriye ulaşma, dijital reklamlar sayesinde hedef kitleye direk ürünü gösterme fırsatı, sergilenen üründe sınır olmaması (sisteme istediğiniz sayıda, çeşitte  ürün yükleyebilirsiniz.) ödemelerin ve karşı ödemelerin zahmetsiz olması (çayınızı içiyorken ödeme alıyor olabilirsiniz.) İşinizin sadece belli bir lokasyona değil tüm dünyaya hitap etmesi ve dolayısıyla müşteri kitlesinin katlanması ..vb gösterilebilir.

Şimdi firma için olan avantajları saydık peki müşteri açısından faydası nelerdir? Başlangıçta belirttiğimiz üzere müşteriler bu sisteme çok çabuk adapte oldu ve artık alışverişlerini evden çıkmadan – mağzaya gitmeden – zahmetsiz bir şekilde almak istiyor hem ürün özelliklerini seçebilme hem kapıya kadar gelen hizmet hem de kolay ödeme gibi bir çok hizmet müşterilerin bu platformu tercih etme sebepleri arasında yer alıyor.

Özellikle küçük işletmelerin satışlarını arttırmada daha fazla bayi açma şansı olmadığı için e ticaret ile satışlarını arttırabilir.

E-ticaret  web dünyasında herkese ulaşabilen ve herkesin de ulaşabildiği bir bayi olarak düşünülebilir.

E ticaret daha az maliyetli  ve iş gücüne olan ihtiyacın azalmasını sağladığından dolayı daha kârlı ve kullanışlıdır.

Hem web'den hem mobilden satışlarınızı kontrol edebilir ödeme alabilirsiniz.

E-ticaret sadece firmaları müşterilerle buluşturmakla kalmaz firmaların birbiriyle olan alışverişini de web ortamında gerçekleştirir, herzaman müşteriye satış yapılmaz bazene firmalar birbirine satış yaparlar yine bu sistemde firmaların birbiriyle alışverişi daha pratiktir.

Yorumlar (0)
Yorum Paylaş