E-Ticaret Hakkında 10 İlginç Gerçek

 E-ticaret, dünyanın en hızlı büyüyen iş sektörüdür ve yeni müşteriler hemen hemen dakika da bir E-ticaret sitesinin alım veya satımıyla karşılaşmaktadır.

 İşte E-ticaret alanının dinamiklerini daha iyi anlamanıza yardımcı olacak E-ticaret hakkında 10 ilginç gerçek:

 1. Michael Aldrich, bir E-ticaret işine başlama ve ilk E-ticaret pazarını oluşturma konusunda itibar kazanmıştır. Bunu, değiştirilmiş bir ev televizyonunu bir telefon hattına bağlayarak yaptı. O zamanlar, bu küçük deneyinin gelecekte milyarlarca dolarlık bir endüstri yaratacağını düşünmemişti bile.

 2. E-ticaret, dünyanın en hızlı büyüyen iş modeli olmasına rağmen, Amazon'un 1995 yılında hizmete giren ilk E-ticaret sitesi ilk yedi yılda kâr etmedi! Amazon, 2003 yılında ilk yıllık karını kaydetti.

 3. Herhangi bir E-ticaret marketine bayi olarak kaydolmak ve satmak istediğiniz ürünleri oraya yüklemek yaklaşık 30 dakika sürer. Bu nedenle, farklı adlarla farklı çevrimiçi mağazalar oluşturabilir ve ürünlerinizi aynı veya başka bir E-ticaret pazarında aynı anda satabilirsiniz.

 4. Amazon'un ortaya çıkan ilk çevrimiçi pazar yerlerinden biri olduğu söylenebilse de, çevrimiçi satış yapmaya başlayan ilk işletme değildi. Pizza hut, 1994 yılında online siparişlerle müşterilerine pizza teslimatı yapmaya başladı! İnsanlar Amazon'da kitap sipariş etmeye başlamadan önce internetten pizza sipariş ettiler.

 5. Sosyal medya platformlarından yapılan çevrimiçi satışlar, her yıl ortalama %93'lük bir büyüme oranıyla son dört yılda saat gibi arttı. Dört yılda ilk kez, çoğu milyoner E-ticaret iş sektöründen çıktı.

 6. ABD, e-ticaretin başlatıcısıydı. CompuServe, Nisan 1984'te Amerika Birleşik Devletleri ve Kanada'da Electronic Mall'u tanıttı ve bu onu ilk kapsamlı E-ticaret hizmeti haline getirdi.

 7. Günümüzde çoğu alıcı cep telefonlarından satın alma işlemini tercih ediyor. Bu fenomen, mobil uygulamaların ve kolay kullanıcı arayüzünün doğrudan bir sonucudur. Alıcıların uygulamayı indirmesi, dizüstü bilgisayarlarından web'de oturum açmaktan daha kolaydır, bu nedenle günümüzde çoğu E-ticaret platformu etkileşimli uygulamalar geliştirmeye odaklanmaktadır.

 8. Bir sektör olarak e-ticaret işi, bugün diğer tüm iş sektörleri arasında en az yolsuzluğa sahip olandır. Son derece teknolojik olarak gelişmiş bir model sayesinde, E-ticaret şirketleri dolandırıcılık faaliyetlerinin yalnızca %0,8'ini kaydeder. Bu, ayda 1000 sipariş gönderen bir bayi iseniz, bu siparişlerden sadece 8'inin sahte olabileceği anlamına gelir. Bu neredeyse ihmal edilebilir bir orandır.

 9. Çevrimiçi topluluk, E-ticaret alanındaki her türlü işletmeye çok iyi yanıt verir. Yakın zamanda yapılan bir ankette, İnternet nüfusunun %80'i bir E-ticaret mağazasından en az bir kez alışveriş yaptı ve İnternet nüfusunun %50'si birden fazla kez çevrimiçi bir alışveriş gerçekleştirdi.

 10. Müşterileriniz nezdinde popülerliğinizi belirleyen bir diğer faktör de e-Ticaret web sitenizin zorluğu veya tasarımıdır. Çok mu şaşırdınız? Bu gerçekten doğru. Siteniz çok yavaş veya çok ağır yükleniyorsa, tüm çevrimiçi müşterilerin %21'inin çevrimiçi mağazanızı veya pazaryerinizi terk ettiği bilinmektedir.

 E-ticaret işi dünya çapında yıldırım gibi büyüyor ve sektörde yeni bir satıcıysanız, müşterilerinize karşı sabırlı ve dürüst olmanızı ve satışları artırmak için E-ticaret uzmanlarını işe almanızı öneririz. Yeni bir alıcıysanız, online alışverişin sizi hayal kırıklığına uğratmayacağından emin olabilirsiniz.

 

Yorumlar (0)
Yorum Paylaş