E-Fatura Nedir? Neden ve Nasıl Kullanılır? E-fatura Özellikleri Nelerdir?

Ülkemizde aktif olan her işletme yapmış olduğu satış sonrasında fatura kesmek ile yükümlüdür. Önceleri el ile daha sonra bilgisayar yardımı ile kâğıda bastırılarak oluşturulan faturalar artık teknolojik imkanlar sayesinde internet ortamında hazırlanır hale geldi. 397 Sıra No'lu Vergi Usul Kanunu Genel Tebliğin yayımı ile birlikte Elektronik Fatura Uygulaması (e-Fatura Uygulaması) hizmete alınmış bulunmaktadır.

E-Fatura kâğıda basılmadan internet ortamında hazırlanır ve sunucular aracılığı ile satıcıdan alıcıya iletilir. Ülkemizde 1 Eylül 2013 tarihinde e-faturaya geçişler başlamıştır.İlerleyen zamanlarda tüm işletmelerin e-fatura kesmek zorunda olacağı vermemiz gereken bilgiler arasında.

Kimler E-fatura kullanabilir?

Standart ve her yerde karşılaşabileceğiniz bir tanım yapacak olur isek; Gelir İdaresi Başkanlığının (GİB) düzenlemiş olduğu bildiriye göre madeni yağ lisansına sahip ya da bu firmalardan mal alıp yıllık satış tutarı 25 milyon TL üzerinde olan firmalar ve ÖTV’ye tabi ,  kolalı gazoz, alkollü içecek , tütün üreten ya da ithal eden firmalar ve bu firmalardan mal alıp yıllık satış tutarı 10 milyon TL üzerinde olan firmalar, e-fatura kullanmak zorundadır.

Bu şartı taşımayan her işletme isteğe göre E-fatura mükellefi olabilir ve bu sistemden yararlanabilir. Bu sayede E-fatura sisteminin getirmiş olduğu bazı kolaylıklardan faydalanabilirsiniz. Kısaca bu faydalardan bahsedecek olursak aşağıdaki örnekleri verebiliriz;

  • Öncelikle çevre dostudur. Bu yüzden her E-fatura logosu üzerinde yeşil bir yaprak görebilirsiniz.
  • Faturalar internet üzerinden oluşturulduğu için arşivleme imkanı daha kolaydır.
  • İstediğiniz zaman faturalarınıza çok daha kolay ulaşabilme imkânı sunar.
  • Faturalarınızı daha hızlı şekilde hazırlar, müşterinize daha hızlı ulaştırmış olursunuz. Zamandan tasarruf sağlar.
  • Kâğıt, yazıcı, zarf, posta, kaşe, arşiv v.s.maliyetlerinizi ortadan kaldırır.
  • Muhasebe programınız ile entegredir. Kolaylıkla mutabakat yapabilirsiniz.

Ve daha birçok özellik…

Avantajlarının yanında birkaç dezavantaj sayabiliriz.

  • Yedi günden fazla geriye dönük fatura kesemezsiniz.
  • Mali mühür almanız gerekmektedir.
  • E-deftere geçmeniz zorunludur.  

Bilinmesi gereken bilgiler; Sisteme kayıt olduktan sonra artık kâğıt fatura kesemezsiniz.Kestiğiniz tüm faturalarınız mali mühür ile iletilecektir bu yüzden daha önce almış olduğunuz mali mühür 3 yılda bir mutlaka yenilenmelidir.

E-fatura sistemine nasıl geçebilirim ve maliyeti ne olur?

Sisteme geçmek için GİB’nın sitesinden elektronik başvuru yapabilirsiniz. E-faturaya geçmenin maliyeti  büyük meblağlar değildir. Sadece ödemeniz gereken mali mühür bedelidir. Net rakam için Gelir idaresi birliği ile iletişime geçebilirsiniz.

Yorumlar (0)
Yorum Paylaş