Dünyanın en sessiz yerinde olmak ister misin?

Yüce Yazılım; çalışanları ile birlikte teknoloji ve gelişim alanındaki trendleri ve ilginç gelişmeleri yakından takip eder. Bunlardan biri de Microsoft tarafından inşa edilen sessiz odadır. Bu oda, elektronik eşya üretiminin ince ayarının yapılmasına yardımcı oluyor. Ancak bu odada hareket ettiğinizde kemiklerinizin sesini dahi duyabilirsiniz.

Microsoft Mühendisleri, yeni geliştirdikleri cihazları test etmek için yankısız oda olarak bilinen bir oda inşa ettiler. Microsoft'un donanım laboratuvarlarının bulunduğu ve Washington'un merkezindeki Redmond adlı kasabada özel olarak tasarlanmış sessiz odanın bulunduğu bina yerin 87 metre altındadır. Surface, Xbox ve HoloLens bilgisayarlar gibi ürünler burada geliştirilmiştir.

Redmond'daki sessiz Oda, -20.6 desibel ile resmi bir dünya rekoruna sahiptir. Daha önce, Minneapolis'teki Orfield Laboratuvarlarında bulunan sessiz oda -9.4 desibel ile dünya rekorunu elinde tutuyordu. Ancak Microsoft'un Redmond'daki laboratuvarı Minneapolis'teki laboratuvarın elinden rekoru aldı. Daha iyi bir fikir edinmemiz için, bir insan fısıltısı yaklaşık 30 desibel iken, nefes alan birinin sesi sadece 10 desibeldir. -20.6 desibel değeri, oda sıcaklığında birbiriyle çarpışan hava moleküllerinin ürettiği ve yaklaşık -24 desibel olduğu tahmin edilen gürültü sınırına yaklaşır. İnsan işitme sınırının yaklaşık 0 desibel olduğu kabul edilir, ancak duyum eşiği aralığında olmadığı için  kulaklarımızın bu sesi duymaması ses olmadığı anlamına gelmez ve bu nedenle negatif bir değer elde etmek mümkündür. 

Sessiz oda için bir yer bulmak 2 yıl, testler için uygun bir yer bulmak ise yaklaşık sekiz ay sürmüştür. Oda neye benziyor ? Yankısız oda, her yönde 6.36 m ölçülerinde bir küp şeklindedir. Oda, dış dünyadan gelen sesleri engellemeye yardımcı olan iç içe geçmiş 6 beton katmanın içinde yer almaktadır. Her duvar 12 inç kalınlığındadır, bu da odaya ulaşan gürültünün yaklaşık 110 desibel azaltılmasına yardımcı olur. Oda, taban plakasına monte edilmiş titreşim engelleyen 68 yay üstünde bulunur. Zemin, iniş sırasında savaş jetlerini durdurmak için kullanılan çelik kablolardan yapılmıştır. Oda kapısı ve odaların çevresindeki contalar ses sızıntısını önlemeye yardımcı olur. Bu önlemlerin sonucunda gerçekten sessiz bir yer elde edilmiştir.

Microsoft, yankısız oda içinde bir tur imkanı da sunuyor, ancak çoğu ziyaretçi bunu çok tatsız bir deneyim olarak görüyor, hatta bazıları orada sadece birkaç saniye kalabiliyor. Odanın içinde, kalbin, midenin hatta kan akışının sesi dahi duyulabilir ve bunun sonucunda bazı insanların başı dönebilir. İnsanlar, çevreden gelen ve biraz yankı üreten her sese alışıkken, odada sadece ölü bir ses vardır. British Columbia Üniversitesi'nde duyusal yoksunluğu inceleyen bir psikolog olan Peter Suedfeld, bir insanın bu odaya girişini karanlık bir odaya girmeye benzetiyor. İnsanların ilk başta hiçbir şey göremedikleri karanlık bir odada daha sonra gözlerinin ayarlanması ve görmeye başlaması gibi.

Bununla birlikte, bu sessizliğin vücudumuzu dinlemekten çok daha yapıcı bir kullanım alanı vardır. Bu da elektronik cihazların dinlendiği bir yer olmasıdır. Akım geçerken elektrik devre kartlarında kapasitörler tarafından üretilen titreşimler tespit edilir. Sonuç olarak bu titreşim tüketiciler için hoş olmayan bir uğultu yaratabilir. Oda aynı zamanda güçten, soğutma fanına kadar ses çıkarabilen bilgisayar bileşenlerinin ses ayarını yapmak için kullanılır. Bütün çalışmalar sinir bozucu sesleri bulmakla ilgili değildir bunun yanında klavye gibi bileşenlerin çıkarması gereken sesi ayarlamaya da yardımcı olurlar. Ürünlerde veya hoparlörlerde mikrofonların performansı, frekanslarda herhangi bir bozulma veya kesilme olup olmadığına bakmak için cihazın kullanımı üzerinde test edilir. Ayrıca, mühendisler odayı Microsoft Cortana'nın yapay zeka asistanı gibi yeni teknolojilerin performansını test etmek, HoloLens sanal gerçekliğini göstermek ve üç boyutlu sesi çoğaltmak için teknikler geliştirmek için de kullanıyorlar.

Bu odadan çıktıktan sonra Dünya nasıl bir yer oluyor? Munroe, normalde fark etmeyeceğimiz sesleri duyulabileceğiniz başka bir dünyaya girmek olarak tanımlıyor. Bu da size yeni bir bakış açısı kazandırır şeklinde görüşlerini sürdürüyor. Peki ya sen Dünyanın en sessiz yerinde olmak ister misin?

 

Yorumlar (0)
Yorum Paylaş