Dünyadaki İlk Transformer Aracı

Güney Koreli otomobil üreticisi Hyundai, kısa süre önce misyonu sözde UMV'yi geliştirmek olan "New Horizons Studio" adlı yeni oluşturulmuş bir teknoloji departmanıyla övündü. Bu kısaltmanın ne anlama geldiğini bilmiyor musunuz?

Hyundai, geçen yıl Las Vegas'taki Tüketici Elektroniği Fuarı'nda (CES) dünyayı şok eden alışılmadık Elevate konseptini sundu. Kendi tekerlekleri üzerinde binebilen ve yürüyebilen makine, maksimum mobilite için bir araç olan Ultimate Mobility Vehicle (UMV) adlı aracın ilk vizyonlarından biriydi.

Şirkete göre, UMV modelleri benzeri görülmemiş hareket kabiliyetlerinde eşsizdir ve araçlarla mümkün olan şeylerin sınırlarını zorlar. Aynı zamanda, otomobil üreticisi UMV araçlarını, müşterileri diğer makinelerin ulaşamayacağı yerlere götürebilen alışılmadık arazi araçları olarak tanımladı. O zaman konseptin kendisi bize geldi, ancak muhtemelen hiç kimse uygulanabilirliğine pek ihtimal vermedi. Yine de bu durum New Horizons Studio departmanının oluşturulmasıyla değişiyor.

Hyundai, yeni departman için daha ayrıntılı ürün planlarını henüz açıklamadı. Ancak, robotik ve tekerlek hareket teknolojisinin birleşimi sayesinde, New Horizons Studio'nun araç hareketliliğini yeniden tanımlamasının beklendiğini de eklediler.

Bir hatırlatma olarak, Elevate konseptinin robotik kollar üzerinde dört tekerlekle güçlendirildiğini ekleyelim. Konsept, yerden yüksekliğini, dingil açıklığını ve yolunu kolayca değiştirebilir. Dahası, konsept sadece bisiklete binmek zorunda değildi - robotik kolları, yürümeyi taklit etmesine ve erişilemeyen arazide basit bir tırmanış yapmasına izin verdi. Ayrıca, Elevate konsepti, belirli durumlar için çeşitli varlıkları kapatma yeteneğine sahip modüler bir EV platformuna dayanmaktadır. Robotik ayağın mimarisi beş serbestlik derecesinin yanı sıra tekerlekten çekişli motorlara sahiptir ve en son elektrikli tahrik teknolojisi ile sağlanır. Bu tasarım, benzersiz bir şekilde memeliler ve sürüngenler gibi de yürüyebilir ve herhangi bir yönde hareket etmesine izin verir. Bacaklar ayrıca eklem kuvvetinin azaldığı bileşik sürüş moduna katlanır ve entegre bir pasif süspansiyon sisteminin kullanımı pil verimliliğini en üst düzeye çıkarır. Bu, Elevate'in diğer araçlar gibi otoyol hızlarında yol almasına izin verir. Ancak hiç kimse tüm vücut ve yolcu eşitliğini korurken beş fit uzunluğundaki bir duvara tırmanamaz, beş fitlik bir boşluğu geçemez, çeşitli arazilerde yürüyemez ve 15 fit genişliğindeki bir yol genişliğine ulaşama. Mafsallı tekerlek hareketinin kombinasyonu aynı zamanda daha yüksek yürüme hızı, benzersiz dinamik sürüş pozisyonları ve her ayağın sonunda burulma kontrolü sağlayan yeni bir hareketlilik paradigması sağlar.

CES 2019'daki sunum sırasında, konsept hala geliştirmenin ilk aşamalarındaydı, ancak silahlı kuvvetler ve kurtarma hizmetlerinde, hareket kabiliyeti kısıtlı insanlar için araçların rolü vb. geniş uygulama yelpazesinden bahsediliyordu. Gelişimini izlemek ilginç olacak.

Nispeten çılgın bir konsept olmasına ve New Horizons Studio'nun başkanı John Suh'a göre, Elevate "dünyadaki ilk Transformer aracı" olmasına rağmen, bu araç sıradan kurtarıcıların başarısız olduğu yerlere bile ulaşabilerek kurtarma çalışmalarında kullanım alanı bulabilir (örneğin doğal afetler sırasında). Bununla birlikte, şirkete göre UMV, araçların daha önce hiç hareket etmediği arazi dahil olmak üzere, sıradan otomobiller için uygun olmayan arazide seyahat etmesi gereken müşterilere de odaklanıyor. Artan araba mobilitesi, tekerlekli sandalyedeki insanlara da yardımcı olabilir.

Aynı zamanda UMV konsepti, Hyundai Motor Group'un otomotiv mobilitesi alanındaki yenilikçilik vizyonunu mükemmel bir şekilde destekliyor. Örneğin, Elevate modeline ek olarak Hyundai, uçan bir taksi geliştirmek için Uber ile birlikte çalışıyor.

Yorumlar (0)
Yorum Paylaş